ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Симона Петлюри, 16 тел. 235-24-26РІШЕННЯ
Іменем України
"03" листопада 2015 р. Справа № 911/3162/15
Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу
за позовом Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Київдо Комунального підприємства «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова», м. Васильківпро зобов'язання вчинити діїза участю представників:
позивача:Церковна Л.В. - дов. від 27.10.2015 № 02-08.1/2106відповідача:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чиномсуть спору:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - позивач) до Комунального підприємства «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача виконати пункти 10, 11 резолютивної частини Рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14, а саме:
- припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 4 резолютивної частини Рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14, шляхом приведення договору від 04.04.2013 № 96, укладеного між КП «ККП м. Василькова» із громадянином Гриченюком О.П. про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у відповідності до Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, та вимог законодавства про захист економічної конкуренції;
- припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 5 резолютивної частини Рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14, шляхом приведення договору від 04.04.2013 № 81, укладеного між КП «ККП м. Василькова» із громадянином Гриченюком О.П. про надання послуг з водопостачання та водовідведення у відповідність до Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 та вимог законодавства про захист економічної конкуренції (позовні вимоги з урахуванням письмових пояснень від 29.10.2015).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконанням відповідачем пунктів 10, 11 резолютивної частини Рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14.
Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надіслав, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 ГПК України за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Адміністративною колегією Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи № 766/43-р-02-06-13 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції Комунальним підприємством «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» прийнято рішення «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» від 30.04.2014 № 14 (далі - рішення), яким, зокрема:
- пунктом 4 визнано, що Комунальне підприємств «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» (ідентифікаційний код 37627469), уклавши із населенням м. Василькова договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в редакції, що не відповідає Типовому договору та умови яких можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у межах будинків в м. Васильків, що обслуговуються підприємством (знаходяться на його балансі), що може призвести до ущемлення інтересів споживачів та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на цьому ринку;
- пунктом 5 визнано, що Комунальне підприємств «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» (ідентифікаційний код 37627469), уклавши із населенням м. Василькова договори про надання послуг з водопостачання та водовідведення в редакції, що не відповідає Типовому договору та умови яких можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринках надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах діючих мереж підприємства у м. Васильків, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів та було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку;
- пунктом 10 зобов'язано Комунальне підприємств «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» (ідентифікаційний код 37627469) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 4 резолютивної частини цього рішення, шляхом приведення договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у відповідність до Типового договору та вимог законодавства про захист економічної конкуренції у двохмісячний строк з дня отримання рішення адміністративної колегії Відділення, про що письмово повідомити Відділення з наданням підтверджуючих документів;
- пунктом 11 зобов'язано Комунальне підприємств «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» (ідентифікаційний код 37627469) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 5 резолютивної частини цього рішення, шляхом приведення договорів про надання послуг з водопостачання та водовідведення у відповідність до Типового договору та вимог законодавства про захист економічної конкуренції у двохмісячний строк з дня отримання рішення адміністративної колегії Відділення, про що письмово повідомити Відділення з наданням підтверджуючих документів.
Антимонопольним комітетом України за результатами розгляду заяви Комунального підприємства «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» про перевірку рішення Адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14 у справі № 766/43-р-02-06-13, прийнято рішення «Про перевірку рішення адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14 у справі № 766/43-р-02-06-13» від 03.03.2015 № 121-р, яким, зокрема, пункти 10, 11 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14 залишено без змін.
Відповідно до п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є, зокрема, зловживання монопольним (домінуючим) становищем.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Статтею 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» передбачено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством. Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.
Положеннями абз. 1 ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Згідно супровідного листа Антимонопольного комітету України, завірена копія якого залучена до матеріалів справи, рішення Антимонопольного комітету України було надіслано на адресу відповідача, яке останній отримав, про що свідчить підпис уповноваженого представника відповідача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, завірена копія якого міститься в матеріалах справи.
Обізнаність відповідача про наявність вказаного рішення також підтверджується тим, що останній його оскаржив до Антимонопольного комітету України в червні 2014р., подавши відповідну заяву до Антимонопольного комітету України від 05.06.2014 № 546, про що зазначено в рішенні Антимонопольного комітету України "Про перевірку рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14 у справі № 766/43-р-02-06-13", завірена копія якого залучена до матеріалів справи.
Частиною 2 ст. 56 вказаного Закону рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Рішення Адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» від 30.04.2014 № 14 в частині вищеперелічених його пунктів на час розгляду даної справи є чинним.
Проте, відповідач всупереч згаданих приписів закону зазначене рішення Адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України в частині вимог пунктів 10, 11 не виконав. Доказів протилежного відповідач суду не надав.
З метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, зокрема, про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України (ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).
Також, відповідно до п.п. 14 п. 3 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затверджене розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23 лютого 2001 року № 32-р, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30 березня 2001 року за № 291/5482р. у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції відділення має такі повноваження, зокрема, звертатися до суду із позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції.
З огляду на зазначене та враховуючи, що відповідач не виконав вимог пунктів 4, 5, 10, 11 Рішення Адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» від 30.04.2014 № 14, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 43, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Комунальне підприємство «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Гоголя, 32, ідентифікаційний код 37627469) виконати пункти 10, 11 резолютивної частини Рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14, а саме:
- припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 4 резолютивної частини Рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14, шляхом приведення договору від 04.04.2013 № 96, укладеного між КП «ККП м. Василькова» із громадянином Гриченюком О.П. про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у відповідності до Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, та вимог законодавства про захист економічної конкуренції;
- припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 5 резолютивної частини Рішення Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2014 № 14, шляхом приведення договору від 04.04.2013 № 81, укладеного між КП «ККП м. Василькова» із громадянином Гриченюком О.П. про надання послуг з водопостачання та водовідведення у відповідність до Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 та вимог законодавства про захист економічної конкуренції
3. Стягнути з Комунального підприємства «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Гоголя, 32, ідентифікаційний код 37627469) в дохід Державного бюджету України 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя Ю.В. Подоляк
Дата підписання рішення 16.11.2015.