Постанова № 53601684, 18.11.2015, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
576/2066/15-а
Номер документу
53601684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 576/2066/15-а

Провадження № 2-а/576/45/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.15 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Колодяжного А.О.,

за участю секретаря - Терені Л.О.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Бурноса І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернулась до Глухівського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі (надалі також - відповідач) та просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації, починаючи з 09.06.2010 р. у розмірі 86 відсотків.

Свій позов ОСОБА_1 мотивувала тим, що їй призначена пенсія державного службовця з 09.06.2010 р., без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 05.08.2015 р. позивач звернулася відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідні довідки про заробітну плату. Згідно з відповіддю відповідача, в перерахунку пенсії було відмовлено. Посилаючись на приписи ст.ст. 33, 35 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач просила:

- визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення управління Пенсійного фонду в м. Глухові та Глухівському районі про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки, наданої управлінням Держземагенства у Глухівському районі від 28.08.2015 р. за № 8-28-04-3110/2-15 - № 8-28-04-3113/2-15 та від 14.09.2015 за № 144 про складові заробітної плати, в яку включена допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду в м. Глухові та Глухівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії державного службовця, тобто з 09.06.2010 р.;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду в м. Глухові та Глухівському районі врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_1, тобто у розмірі 86 відсотків.

У судовому засіданні, позивач свій позов підтримала з підстав, що в ньому викладені.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі, - у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

В обґрунтування заперечень на позов представником відповідача було зазначено, що з 09.06.2010 р. за позивач за власною заявою перейшла на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і за кожний повний рік понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток за робітку, але не більше 90 % заробітної плати, при цьому відповідно до ст. 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати згідно цих положень не враховуються для обчислення пенсії. Крім того, відповідач послався на те, що в даний час відсутній нормативно-правовий акт який би визначав умови та порядок перерахунку призначених державним службовцям пенсій. Також відповідач послався й на те, що зараз позивачеві виплачується пенсія у розмірі 86 % від її заробітної плати, а тому вимога про перерахунок пенсії у розмірі 86 % є необґрунтованою, оскільки відповідач не порушував права позивача в цій частині. Також відповідач зазначав, що позивач зверталась до нього у порядку Закону України «Про звернення громадян» і листом їй на вказане звернення надавалось лише роз'яснення з приводу відповідних питань, але рішення не виносилось з приводу перерахунку пенсії, і крім цього позивач просила задовольнити її вимоги щодо перерахунку пенсії починаючи з 09.06.2010 р., що не узгоджується з ст. 99 КАС України, відповідно до якої строк звернення до суду встановлюється у 6 місяців.

Враховуючи вищезазначене, на думку представника відповідача, дії управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі були правомірними.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши позивача, представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 09.06.2010 р. одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 34, 52).

05.08.2015 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просила перерахувати пенсію, провівши її обчислення з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових потреб та індексації грошових доходів, а також з урахуванням суми премії за грудень 2008 р., яка не була включена раніше, а відповідач своєю відповіддю від 02.09.2015 р. частково відмовив в задоволенні цієї заяви, пославшись на те, що законних підстав для врахування при обчисленні пенсії вказаних нею виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення на вирішення соціально-побутових потреб та індексації грошових доходів) не має, проте премію за грудень 2008 року враховано (а.с.29-32).

За змістом ч. 2 ст. 37 «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 5 ст. 37 вказаного Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, зокрема до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.02.2012 по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 р. по справі 21-125а13, від 28.05.2013 р. по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 р. по справі № 21-134а/14.

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Як убачається із довідок управління Держземагенства в Глухівському районі Сумської області від 28.08.2015 р. за № 8-28-0.4-3110/2-15, № 8-28-0.4-3111/2-15, № 8-28-0.4-3112/2-15, № 8-28-0.4-3113/2-15 про складові заробітної плати, ОСОБА_1 за період з 2003 р. по 2010 р. нараховано та виплачено інші виплати, які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. На всі виплати, включені в довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с. 24-27).

Згідно з індивідуальних відомостей про застраховану особу, з усіх зазначених вище виплат сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.62-63).

Відповідач факту нарахування й сплати страхових внесків, зокрема, на суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не спростував.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Відсутність же нормативно-правового акту щодо умов і порядку перерахунку пенсій державних службовців не може позбавити громадянина його конституційного права на соціальний захист при вирішенні питань щодо надання пенсій.

Доводи відповідача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», якими внесено зміни до Закону України «Про державну службу», суд відхиляє, виходячи з наступного.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не зазнали змін.

Згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким, чином, у позивача є право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст. 37 цього Закону в редакції від 01.01.2008 р.

Також суд не може погодитись з доводами представника відповідача щодо того, що позивач зверталась зі зверненням в межах Закону України «Про звернення громадян» та отримала відповідь в межах даного Закону, оскільки зі змісту відповіді відповідача від 02.09.2015 вбачається, що вона була надана по суті питання, а саме, відповідач однозначно вказав, що підстави для перерахунку пенсії відсутні. Відповідач не надав такої відповіді позивачу про яку вказує в своїх запереченнях на позовну заяву, а саме, відповідач у своєму листі не вказував, що позивач звернулась з неналежно оформленою заявою, необхідною при зверненні за призначенням та перерахунком пенсії, що дійсно було б роз'ясненням

Крім того, суд зазначає, що держава та її органи не мають права заперечувати або підміняти вже здійснені дії чи прийняті рішення з суто формальних міркувань, оскільки в такому випадку реалізація права на ефективний засіб правового захисту буде виключно ілюзорною.

Щодо часу, з якого повинен проводитись перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії 05.08.2015 р. із наданням довідок про складові заробітної плати від 04.08.2015 р. (а.с.13-23). Проте у зв'язку з спірним питанням щодо не включення при розрахунку пенсії премії за грудень 2008 р., відповідач провів перевірку достовірності (обґрунтованості) поданих раніше довідок про складові заробітної плати (а.с.53-56), і за результатами цієї перевірки 31.08.2015 р. на заміну помилкових довідок, наданих ОСОБА_1, отримав нові довідки про складові заробітної плати від 28.08.2015 р. за № 8-28-0.4-3110/2-15, № 8-28-0.4-3111/2-15, № 8-28-0.4-3112/2-15, № 8-28-0.4-3113/2-15 (а.с. 24-27). Отже, до 31.08.2015 р. відповідач не знав та не міг знати про складові заробітної плати (їх розмір), які просить врахувати при призначенні пенсії позивач.

Таким чином перерахунок пенсії, відповідно до вищезазначених норм повинен здійснюватись з 31.08.2015 р.

Разом з тим, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визначення відсоткової ставки розміру пенсії для її перерахунку, оскільки з матеріалів справи не вбачається, що відповідачем було зменшено розмір цієї ставки, визначений на день призначення пенсії ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), відповідне рішення відповідачем не приймалось.

Тому при здійсненні перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, інших виплат, з яких було утримано страхові внески на пенсійне страхування, у позивача відсутні підстави вважати, що відповідач у майбутньому порушуватиме його права та інтереси, оскільки на час судового розгляду справи будь-які дії зі зміни розміру пенсії у відсотках від заробітної плати відповідачем не вчинялись. За таких обставин суд констатує відсутність порушеного права позивача, а від так і підстав для задоволення позову в цій частині.

На підставі викладеного та відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 2, 7-14, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням всіх виплат, з яких проводились відрахування страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та інших виплат, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням відомостей, які маються у довідках управління Держземагенства в Глухівському районі Сумської області від 28.08.2015 р. за № 8-28-0.4-3110/2-15, № 8-28-0.4-3111/2-15, № 8-28-0.4-3112/2-15, № 8-28-0.4-3113/2-15, починаючи з 31.08.2015 р.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі, якщо судом проголошена лише вступна та резолютивна частина постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.О.Колодяжний

Повний текст постанови складений та підписаний 19.11.2015 р.