Постанова № 53582544, 12.11.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
823/5015/15
Номер документу
53582544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2015 року справа № 823/5015/15

11 год. 15 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання Будченко А.Ю.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії та скасування рішення,

встановив:

ОСОБА_3 подала позов, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- зобовязати ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Черкаській області надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- визнати нечинним з моменту ухвалення та скасувати рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 05.08.2015 № 43-1/VI в частині обмеження права громадян на отримання земельної ділянки площею до 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 1887/0/300-15 від 20.08.2015 прийняте в супереч вимогам чинного законодавства України, оскільки до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району за межами населеного пункту додані всі документи, передбачені частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України.

У своїй відмові ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Черкаській області посилається на рішення Косенівської сільської ради від 05.08.2015 № 43-1/УІ, згідно якого Косенівська сільська рада Уманського району Черкаської області вважає за необхідне надати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності громадянам України учасникам антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей із числа жителів села.

Позивач наголошує, що рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування не є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, визначеною в частині 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Окрім того, позивач вважає, що рішення Косенівської сільської ради від 05.08.2015 № 43-1/УІ в частині обмеження права громадян на отримання земельної ділянки площею до 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства не відповідає вимогам чинного законодавства України, суттєво обмежує Конституційні права та свободи громадян та прийняте не у спосіб передбачений Конституцією України.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Черкаській області просило в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_3 ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Черкаській області керувалося рішенням Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області № 43 1/УІ від 05.08.2015. Дане рішення відповідач розцінив як мотивовані заперечення стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які передбачені частиною 7 статті 118 та частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України.

Крім того, вирішення питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства не належить до компетенції адміністративного суду, оскільки вказане питання належить до дискреційних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Також в письмових запереченнях відповідач як одну з підстав для відмови у наданні дозволу посилається на вимоги статті 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, яка передбачає першочергове право учасників бойових дій на відведення земельних ділянок.

У судовому засіданні представник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області підтримала заперечення та просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Представник Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, належним чином повідомленої про дату, час і місце судового розгляду, у судове засідання не зявився, письмових заперечень та заяви про розгляд справи без участі представника сільська рада не подала.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

У липні 2015 року позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з заявою від 13.07.2015 без зазначення номеру про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га ріллі із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області за межами села. Вказана заява зареєстрована 14.07.2015 за вхідним № 7051.

Перелік документів поданий із заявою вказаний у додатках заяви № 7051 від 14.07.2015.

ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Черкаській області, на виконання доручення віце-премєр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_5 від 08.10.2014 № 37732/0/1-14, надіслало до Косенівської сільської ради запит від 27.07.2015 № 1476/0/300-15 про висловлення позиції органу місцевого самоврядування щодо можливості надання позивачу дозволу на розробку документації із землеустрою.

Рішенням Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 05 серпня 2015 року № 43-1/УІ вирішено підтримати звернення депутатів сільської ради від 05.08.2015 № 84 щодо виділення земельних ділянок у приватну власність із земель державної власності Косенівської сільської ради учасникам антитерористичної операції, мобілізованим до збройних сил України та добровольцям на території Донецької та Луганської областей із числа жителів села.

ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Черкаській області листом від 20.08.2015 № 1887/0/300-15 відмовило позивачу у наданні відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою, в звязку з посиланням на звернення депутатів Косенівської сільської ради від 05.08.2015 № 84 та рішення Косенівської сільської ради № 43-1/УІ.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України 28 червня 1996 року, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1, частини 2, пункту а 3 статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною 1 статті 117 Земельного кодексу України передбачено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин 6, 7 статті 118 вказаного кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування обєкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів (ст. 121 ЗК України).

Згідно з абзацом 1 частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

На виконання доручення віце-премєр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_5 від 08.10.2014 № 37732/0/1-14, наказом Держземагентства України № 328 від 15.10.2014 Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України введені в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 (протокол засідання № 2) Про обовязкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності № 2/1.

Відповідно до пункту 2 рішення колегії № 2/1 Про обовязкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 року, забезпечують обовязкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.

Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.

Відповідно до пп. 2.3 п. 2 рішення колегії Держземагентства України № 2/1, у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Черкаській області, відмовляючи у задоволенні заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, посилається на звернення депутатів Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області № 84 від 05.08.2015 та рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області № 43-1/УІ від 05.08.2015. Однак, ні вказане рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області не містить мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема, частиною 7 статті 118 та частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України, ні рішення Головного управління Держеокадастру у Черкаській області № 1887/0/300-15 від 20.08.2015 не містить мотивованої відмови у задоволенні заяви позивача, передбаченої частиною 7 статті 118 та частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України.

Посилання відповідача на статтю 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в даному випадку суд вважає помилковим, оскільки вказана стаття передбачає, зокрема, першочергове право учасників бойових дій на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, а позивач просить надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. При цьому, суд звертає увагу, що у відмові в наданні такого дозволу посилання на вказаний Закон відсутнє.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району (за межами населеного пункту), яка оформлена листом від 20.08.2015 № 1887/0/300-15, є протиправною.

Як наслідок протиправної відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність для ведення особистого селянського господарства позивач просить суд зобовязати відповідача надати такий дозвіл, однак вказане питання відповідно до вимог частини 4 статті 122 Земельного кодексу України належить до виключної компетенції Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, а тому суд дійшов висновку про необхідність зобовязання вказаного управління повторного розглянути подану позивачем заяву.

Щодо вимоги позивача про скасування рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 05.08.2015 № 43-1/УІ в частині обмеження права громадянина на отримання земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, суд зазначає таке.

У відповідності до статті 2 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного обєднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина 1 статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).

Крім того, в статті 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні закріплені повноваження вищевказаних рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, яким не надано повноваження розпоряджатися землями державної власності за межами населеного пункту.

Отже, в даному випадку суд зазначає про відсутність підстав для скасування рішення Косенівської сільської ради, оскільки це рішення жодним чином не впливає на права позивача.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області в наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області.

Зобовязати ОСОБА_4 Управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, ідентифікаційний код 39765890) на користь ОСОБА_3 (20324, Черкаська область, Уманський район, с. Родниківка, вул. Черняховського, 86, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 730 (сімсот тридцять) грн 80 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 17.11.2015.