Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 листопада 2015 р. № 820/10259/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Золотаренко А П.,
сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки головного лікаря Чугуївської районної лікарні ім. М.І. Кононенка ОСОБА_2 про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: зобов'язати виконуючого обов'язки головного лікаря Чугуївської районної лікарні ім. М.І. Кононенка ОСОБА_2 надати йому копію його звернення на Урядову "гарячу лінію", яка містить інформацію про нього та членів його родини, яка є в розпорядженні Чугуївської районної лікарні ім. М.І. Кононенка.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 20.07.2015 року ним направлено запит на ім'я головного лікаря Чугуївської центральної районної лікарні ОСОБА_4 з проханням надати йому копію його звернення на Урядову "гарячу лінію" (реєстраційний індекс СА-2077352). Однак, листом від 19.08.2015 року відповідач відмовив в наданні йому копії його звернення, так як відповідач не є розпорядником такої інформації. На думку позивача, відповідач своєю відмовою у наданні запитуваної інформації порушує його права визначені в ст. 32, ст. 40 Конституції України.
Позивач у судовому засіданні підтримав вимоги та доводи заявленого позову, просив задовольнити його у повному обсязі.
Відповідач та представник відповідача проти позову заперечували, надали до суду письмові заперечення, позиція яких повністю складається із викладеною у судовому засіданні, де вказали, що звернення позивача від 20.07.2015 року до КЗОЗ "Чугуївська ЦРЛ ім. М.І. Кононенка" не надходило, оскільки заявник звертався до Урядової гарячої лінії. Після звернення ОСОБА_1 до Урядової гарячої лінії, на адресу лікарні Департаментом охорони здоров'я Харківської ОДА направлено реєстраційно-контрольну картку (реєстровий номерний індекс 2077352) щодо надання інформації для подальшої відповіді на запит ОСОБА_1 У даній картці Урядової "гарячої лінії" зазначено, з яким саме питанням звернувся гр. ОСОБА_1, а також зазначено строк, у який лікарня повинна підготувати відповідь на даний запит позивача та кому її адресувати. А отже, надати звернення позивача від 20.07.2015 року оформлене Урядовою "гарячою лінією" у відповідача не має можливості, оскільки дане звернення до нього не надходило. Посилаючись на викладені доводи, просили у позові відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено, що 20.07.2015 року позивач звернувся із запитом до головного лікаря Чугуївської ЦРЛ ОСОБА_4 з проханням надати йому копію його звернення на Урядову "гарячу лінію" (реєстраційний індекс СА-2077352) (а.с. 6).
Листом від 19.08.2015 року №2272, в.о. головного лікаря Чугуївської центральної районної лікарні ім. М.І. Кононенка ОСОБА_2 зазначила, що відповідач не є розпорядником запитуваної інформації, у зв'язку із чим ОСОБА_1 необхідно звернутись до Урядової "гарячої лінії" як розпорядника інформації для отримання відповідної інформації (а.с. 7).
Перевіряючи правомірність дій відповідача при наданні відповіді, а також юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені відповідачем в основу оскаржуваної відповіді, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992 року №2657-ХІI кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Статтею 7 цього Закону встановлено, що право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію (частина 1, 2).
Як з'ясовано під час судового засідання, позивач 11.04.2014 року зателефонував на Урядову "гарячу лінію", працівником якої, зі слів позивача, оформлено його звернення та присвоєно реєстраційний номер СА-2077352. У подальшому оформовану Урядовою "гарячою лінією" заяву направлено до Харківської обласної державної адміністрації, в.о.заступника голови якої 16.04.2014 року направив її до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації. Створена за наслідками розгляду заяви заявника на Урядову "гарячу лінію" реєстраційно-контрольна картка направлена для розгляду та відповіді в ДОЗ та для підготовки проекту відповіді ОДА до Чугуївської центральної районної лікарні (а.с. 33).
У подальшому Чугуївською центральної районної лікарнею надано відповідь на реєстраційно-контрольну картку до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року №2939-VI, за яким публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 22 вказаного Закону, розпорядник має право відмовити в задоволенні запиту у разі, якщо: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини 2 статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною 5 статті 19 цього Закону.
У ході судового засідання встановлено, що фактичною підставою для відмови у задоволенні запиту слугувало те, що відповідач не є розпорядником запитуваної інформації та у нього відсутнє звернення ОСОБА_1 на Урядову "гарячу лінію".
Урядова "гаряча лінія" (Національна система опрацювання звернень до органів виконавчої влади) - центр спілкування Уряду з громадянами за допомогою засобів телефонного зв'язку та через веб-сайт Урядового контактного центру, що дозволяє їм оперативно отримувати інформацію від органів виконавчої влади. Усі дзвінки приймають фахівці Урядового контактного центру та надсилають їх відповідним органам виконавчої влади відповідно до компетенції, які розглядають звернення та надають відповіді заявникам (а.с.34).
Тобто, звернення позивача оформлено фахівцем Урядової "гарячої лінії" та надіслано до відповідного компетентного органу виконавчої влади для його розгляду та надання відповіді.
У судовому засіданні відповідачем зазначено, що оригінал, оформленого Урядовою "гарячою лінією", звернення позивача до лікарні не надходив і не знаходиться у Чугуївській ЦРЛ, так як не направлявся до неї, а відповідачем отримано для розгляду та надання відповіді в ДОЗ тільки реєстраційно-контрольну картку.
Судовим розглядом встановлено, що на адресу відповідача від Урядової "гарячої лінії" надійшла лише реєстраційно-контрольна картка за зверненням позивача щодо надання інформації для подальшої відповіді на його звернення та зазначено строк для підготовки відповіді на звернення ОСОБА_1 При цьому, оригінал звернення позивача оформлений Урядовою "гарячою лінією" на адресу Чугуївської районної лікарні ім. М.І. Кононенка не надходив, а тому, суд доходить висновку про відсутність можливості у відповідача надати копію звернення ОСОБА_1 за реєстраційним номером СА-2077352 Урядової "гарячої лінії".
Також, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
А отже, заява позивача оформлена Урядовою "гарячою лінією", копію якої він просить надати відповідача, не може вважатися публічною інформацією в розумінні ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
За правилами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки головного лікаря Чугуївської районної лікарні ім. М.І. Кононенка ОСОБА_2 про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 16 листопада 2015 року.
Суддя М.О.Лук'яненко