Справа № 569/12915/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2015 року Рівненський міський суд
під головуванням судді Ковальова І.М.
при секретарі Якимець О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Рівне про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
В Рівненський міський суд з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Рівне про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії звернувся ОСОБА_2
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги повністю підтримав. Просить суд їх задоволити з підстав, викладених у адміністративному позові та визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у м.Рівне щодо відмови йому у проведенні перерахунку та виплатити пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії; зобовязати Управління пенсійного фонду України в м.Рівне провести йому перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 15 червня 2015 року №18-220-вих-15, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент її призначення), без обмеження максимального розміру пенсії та провести відповідні виплати не отриманої ним пенсії, внаслідок грубого порушення Управлінням пенсійного фонду України в м.Рівне його соціальних прав і гарантій, передбачених Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру».
В судовому засіданні представник відповідача заявлені позовні вимоги позивача не визнав та просить суд відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях та письмових поясненнях на позов.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом встановлено, що позивачу по справі ОСОБА_1 15 липня 2009 року, у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії) було призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати, визначеної у відповідній довідці прокуратури Рівненської області.
Обмежень максимального розміру пенсії на час її призначення законодавчо не було встановлено.
За документами пенсійної справи, страховий стаж позивача становить 23 роки 10 місяців 3 дні, в тому числі: 17 років 1 місяць 1 день робота на посадах прокурорів і слідчих прокуратури.
З часу призначення пенсії 15 липня 2009 року по 23 грудня 2011 року позивач продовжував працювати в органах прокуратури.
З 01 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок призначеної йому пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови КМУ №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31 травня 2012 року, яка набрала чинності 14 червня 2012 року.
Однак, як пояснив позивач, Управлінням пенсійного фонду у м.Рівне з 01 липня 20102 року, а також на час звільнення з органів прокуратури, перерахунок призначеної позивачу пенсії не здійснювався.
06 липня 2015 року позивач звернувся з письмової заявою на імя начальника Управління пенсійного фонду України в м.Рівне, у якій зазначив, що «У 2007 році йому була призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру». Працюючи на посаді першого заступника прокурора Рівненської області, пенсія перераховувалась в залежності від зміни заробітної плати. В 2012 році Постановою Кабінету Міністрів України були змінені посадові оклади працівникам органів прокуратури, однак перерахунок пенсійних виплат не було здійснено. У звязку з викладеним, просить провести перерахунок пенсії у відповідності до чинного законодавства України». Та долучив до даної заяви довідку з прокуратури Рівненської області щодо суми заробітної плати для нарахування пенсії. Дана заява була зареєстрована в Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне 06 липня 2015 року.
З дослідженої в судовому засіданні відповіді ОСОБА_1 Управління пенсійного фонду України в м.Рівне від 20 липня 2015 року №261/10 вбачається, що «На Ваше письмове звернення від 06 липня 2015 року управління Пенсійного фонду України в м.Рівне повідомляє, що перебуваючи на пенсійному обліку, заявник отримує пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
За документами пенсійної справи страховий стаж становить 23 років 10 місяців 3 дні, в тому числі 17 років 1 місяць 1 день робота на посадах прокурорів і слідчих прокуратури.
Згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що була чинна до 01 жовтня 2011 року) прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років у тому числі зі стажем роботи на посадах слідчих прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Кабінетом Міністрів України 31 травня 2012 року прийнято постанову за №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року.
У звязку з цим працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року. При цьому розмірі пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності означеною вище постановою.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», що набув чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Зокрема, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи зазначене, перерахунок пенсії заявника відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» правомірно проводити в умовах дії Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що чинна з 01 жовтня 2011 року.
Розмір заробітної плати для обчислення пенсії обрахований згідно з довідкою №18-182 від 15 червня 2015 року, виданою прокуратурою Рівненської області, виходячи із посадового окладу (станом на 14 червня 2012 року) за посадою першого заступника прокурора області 2948,00 грн., надбавки за класний чин 135,00 грн., надбавки за вислугу років (30%) 924,90 грн., щомісячної премії (50%) 4028,61 грн., надбавки за виконання особливо важливої роботи (90%) 3607,11 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) 442,20 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення (1/12) 671,43 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (1/12) 671,43 грн.
Згідно з проведеним розрахунком розмір пенсійної виплати заявника становитиме 10742,94 грн. (13428,68 грн. помножено на 80 відсотків розмір пенсії за вислугою років відповідно до норм Закону України «Про прокуратуру») - що є меншим, ніж розмір пенсії, яку заявник отримував з 01 липня 2012 року по даний час.
Оскільки згідно з чинним пенсійним законодавством, управління пенсійного фонду України не наділено повноваженнями самовільно зменшувати розмірі пенсійних виплат, виплата пенсії заявнику провадитиметься у попередньому розмірі. У разі згоди на проведення перерахунку та зменшення розміру пенсії, запропоновано звернутись до управління з відповідною заявою, що засвідчує таку згоду.
Крім того розяснено, що відповідно до статті 17 Закону України «Про звернення громадян» та порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, у разі, якщо заявник вважає, що орган, який призначає пенсію, прийняв рішення, котре суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, розяснено право оскаржити таке рішення до головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Подання скарги відповідно до названого порядку не позбавляє заявника права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства».
Крім того, з дослідженої в судовому засіданні відповіді ОСОБА_1 Управління пенсійного фонду України в м.Рівне від 14 серпня 2015 року №292/10 вбачається, що «На додаток до листа управління від 20 липня 2015 року №261/10 повідомлено наступне. Згідно із статтею 50-1 - Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що чинна до 01 січня 2015 року) перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій провадиться у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у разі звільнення з прокурорсько-слідчих посад з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, на йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Водночас інформовано, що Кабінетом Міністрів України 31 травня 2012 року прийнято постанову за №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року. У звязку з цим працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року. При цьому, розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час набрання чинності означеною вище постановою, тобто виходячи з розрахунку 80 відсотків із розміру місячного заробітку за відповідною посадою.
Враховуючи вкладене, заявнику недоцільно проводити перерахунок пенсії відповідно до вказаної Постанови виходячи з розрахунку 80 відсотків із розміру місячного заробітку за відповідною посадою, оскільки розмір пенсійної виплати зменшується (детальний розрахунок був наданий заявнику у листі управління від 20 липня 2015 року №261/10).
Також проінформовано, що згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що чинна з 01 січня 2015 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівника прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Аналогічний порядок перерахунку пенсій збережений у пункті 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697, оскільки з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789. Однак, рішення стосовно підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників в період з 01 липня 2012 року Кабінетом Міністрів України не приймались.
Водночас, вказаними Законами чітко визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України, «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Також проінформовано, що на підставі заяви заявника від 23 липня 2015 року та долученої копії трудової книжки проведено перерахунок пенсії та в електронну базу, зокрема у особовий рахунок внесено ознаку «не працює».
Доплату пенсії в сумі 1353,69 грн. по проведеному перерахунку буде здійснено у вересні поточного року через ПАТ «Приватбанк».
Водночас інформовано, що законом України від 28 грудня 2014 року №71-VІІІ Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі Закон) внесено ряд змін до норм Податкового кодексу України (далі ПКУ).
Відповідно до пп.164.2.19 п.164.2 ст.164 розділу ІV ПКУ встановлено, що обєктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць) встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел , якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Відповідно до п.167.1 ст.167 розділу ІV ПКУ ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів (нарахованих, виплачених, наданих), якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
Крім того, пунктом 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Обєктом оподаткування військового збору є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб. Відповідно до п.п.1.2., п.п.1.3. п.16.1. підрозділу ХХ ПКУ ставка військового збору становить 1,5 відсотка від обєкта оподаткування, тобто доходів, визначених ст.163 цього Кодексу.
З 1 січня 2015 року відповідно до ст.8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмірі 1218,00 грн. на місяць.
Розмір пенсії заявника з 01 січня 2015 року складає 10807,94 грн. База оподаткування складає 7153,94 грн. (10807,94 грн. 3654,00 грн. (1218,00 грн. х 3)). Податок на доходи фізичних осіб складає 1073,09 грн. (7153,94 грн. х 15%). Розмір військового збору складає 107,31 грн. (7153,94 грн. х 1,5%).
Враховуючи зазначене, з 01 лютого 2015 року розмір пенсії заявника до виплати складає 9627,54 грн. (10807,94 грн. 1073,09 грн. 107,31 грн.).
Крім того розяснено, що відповідно до ст.17 Закону України «Про звернення громадян» та Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, у разі, якщо заявник вважатиме, що орган, який призначає пенсію, прийняв рішення, котре суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, заявник має право оскаржити таке рішення до головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Подання скарги відповідно до названого порядку не позбавляє права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства.».
Дані дії відповідача суд визнає неправомірними виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсіє збільшується на 2 відсотки, але не більше 0 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом №3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якою включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. А внесені Законом №3668-VІ зміни до ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у звязку з прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього закону в часі, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Діючи на виконання цієї статті Основного Закону України, законодавець у відповідних нормах Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року закріпив вказану гарантію Конституції України.
Згідно п.2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону України обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідно у задоволенні клопотання пенсійним фондом з посиланням на встановлене на даний час обмеження максимального розміру та відміною індексації пенсії, встановлені Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення формування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (ст.42), «Про прокуратуру» є безпідставними також тому, що такі обмеження неодноразово визнавались Конституційним судом України неконституційними та незаконними і втрачали чинність (рішення Конституційного суду України №4-рп/2007 від 18 червня 2007 року, №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, №3-рп/2013 від 03 червня 2013 року).
Виходячи із розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ним соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа №1-7/99) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, обсяг прав позивача не може бути звуженим у звязку з внесенням змін у Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, набранням чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-18.
Оскільки редакція ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ із змінами, внесеними Законом України №3668-VІ, а також редакція Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-18 значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, зменшує розмір відсоткової ставки для нарахування пенсії, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.
Рішення Конституційного суду України має преюдиційне значення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у звязку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень законів України, визнаних неконституційними.
Колегія суддів судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) дійшла правових висновків, згідно з якими при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма Закону, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядку, які діяли на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» чинність якого поширюється й на осіб, що одержують пенсію за вислугу років, суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком.
Така правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10 лютого 2010 року у справі №К-14437/09.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що заявлені позовні вимог позивача є обґрунтованими, доведеними, не спростованими представником відповідача, а тому вони підлягають до задоволення.
Однак, враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83,84,87 Закону України Про пенсійне забезпечення, статей 43,44,45,46 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Тобто, перерахунок розміру пенсії позивача має проводитися з 01 липня 2015 року (позивач звернувся з заявою до УПФ в м.Рівне про перерахунок пенсії 06 липня 2015 року), а не з 01 липня 2012 року, як просить суд позивач.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Рівне про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у м.Рівне щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплатити пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії.
Зобовязати Управління пенсійного фонду України в м.Рівне провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2015 року в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 15 червня 2015 року №18-220-вих-15, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент її призначення), без обмеження максимального розміру пенсії та провести відповідні виплати не отриманої ОСОБА_1 пенсії.
В решті позовних вимог позивачу відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_3