Постанова № 53577482, 19.10.2015, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
361/5885/15-а
Номер документу
53577482
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 361/5885/15-а

Провадження № 2-а/361/444/15

19.10.2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2015 року Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Шинкар А.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області (далі відповідач або управління СЗН), у якому просить:

- поновити їй пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав за період з 30 квітня 2014 року по теперішній час;

- визнати незаконною відмову відповідача щодо нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною з дня її народження - 30.04.2014 року по 03.07.2014 року - термін закінчення відпустки у звязку з вагітністю та пологами;

- зобовязати відповідача нарахувати та виплатити їй несплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною з 30.04.2014 року - дня її народження по 03.07.2014 року термін закінчення відпустки у звязку з вагітністю та пологами, відповідно до ст. 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми (далі Закон № 2811-ХІІ), виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у сумі 1032 грн.;

- визнати незаконною відмову відповідача щодо нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною з 04.07.2014 року по теперішній час;

- зобовязати відповідача нарахувати та виплатити їй несплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною з 04.07.2014 року по теперішній час, виходячи з роміру прожиткового мінімуму в сумі 1032 грн;

- визнати незаконною методику розрахунку державної допомоги при народженні дитини в частині виплат рівними частинами впродовж 24 місяців;

- зобовязати управління СЗН в подальшому розраховувати щомісячні платежі державної допомоги при народженні дитини відповідно до ст. 12 Закону № 2811-ХІІ, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на момент платежу;

- зобовязати відповідача протягом 10 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили нарахувати та виплатити їй недоплачену сму допомоги по догляду за дитиною.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 30 квітня 2014 року вона народила дочку ОСОБА_2, у звязку з чим звернулася до Управління СЗН із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Державна допомога при народженні дитини їй нарахована у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини (30х1032=30960) та призначено до виплати одноразово 10320 грн і щомісячно протягом 24 місяців по 860 грн.

Державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, що становить 1032 грн на місяць, починаючи з дня народження дитини 30.04.2014 року по теперішній час, їй не призначена та не виплачується.

Вважає, що такими діями відповідач порушив вимоги Закону № 2811-ХІІ.

Відповідач в наданих суду письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на те, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нарахована та виплачується позивачці відповідно до вимог чинного законодавства.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з слідуючих підстав.

Судом встановлено, що 30 квітня 2014 року позивачка народила дочку ОСОБА_2.

21 березня 2014 року позивачка звернулася до Управління СЗН із заявою про призначення державної допомоги в звязку з вагітністю та пологами, яка призначена їй згідно лікарняного листка від 28.02.2014 р. № 179, за період з 28.02.2014 р. по 04.07.2014 р., в сумі 1258,34 грн.

12 травня 2014 року позивачка звернулася до управління СЗН із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

13 травня 2014 року рішенням управління СЗН позивачці призначено допомогу при народженні першої дитини у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини та призначено до виплати одноразово 10320 грн і щомісячно протягом 24 місяців по 860 грн.

Рішенням управління СЗН від 13 травня 2014 року позивачці призначено допомогу по догляду за дитиною з 04.07.2014 р. по 30.04.2017 року в сумі 130 грн щомісячно, виплату якої припинено відповідно до вимог прийнятого 27 березня 2014 року Закону України № 1166-VII Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні.

Статтею 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано

в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною першою статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Відповідно до частини 2 статті 100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

У частині 1 статті 102 КАС України передбачено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

У поданій позовній заяві позивачка просить поновити їй пропущений строк звернення до суду, але не наведено обґрунтування поважності причин пропуску цього строку.

З огляду на наведене та враховуючи відсутність підстав для поновлення строку, суд приходить до висновку, що позов у частині: визнання незаконною відмови відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною з дня її народження - 30.04.2014 року по 03.07.2014 року - термін закінчення відпустки у звязку з вагітністю та пологами; зобовязання нарахувати і виплатити несплачену суму допомоги за вказаний період, відповідно до ст. 15 Закону № 2811-ХІІ, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у сумі 1032 грн; визнання незаконною відмову відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною з 04.07.2014 року по 19.02.2015 року; зобовязання нарахувати

та виплатити несплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною за вказаний період, виходячи з роміру прожиткового мінімуму в сумі 1032 грн; визнання незаконною методики розрахунку державної допомоги при народженні дитини в частині виплат рівними частинами впродовж 24 місяців, підлягають залишенню без розгляду у звязку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Що стосується позовних вимог про визнання незаконною відмову відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною з 19.02.2015 року по теперішній час (в межах строку звернення до суду), зобовязання нарахувати та виплатити несплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною за цей період, виходячи з роміру прожиткового мінімуму в сумі 1032 грн, та зобовязати управління СЗН в подальшому розраховувати щомісячні платежі державної допомоги при народженні дитини відповідно до ст. 12 Закону № 2811-ХІІ, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на момент платежу, то суд виходить з наступного.

27 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні.

Пунктом 7 розділу ІІ даного Закону були внесені зміни у Закон України Про державну допомогу сімям з дітьми та виключено розділ IV Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Вказані зміни згідно із п. 2 Прикінцевих положень Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні набрали чинності з 01 липня 2014 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 208, що набрала чинності 04 липня 2014 року, виключено розділ Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку із Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, яким визначалися умови призначення і виплати даного виду державної допомоги сімям з дітьми.

З огляду на наведене та враховуючи, що на підставі зазначених нормативних актів, які не були визнані неконституційними і є чинними, з 01 липня 2014 року виключено розділ IV Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, який передбачав виплату цього виду державної допомоги, правові підстави для виплати такого виду допомоги позивачці після 01 липня 2014 року відсутні, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Згідно із ст. 12 Закону № 2811-XII (у редакції чинній на час народження позивачем дитини), п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, допомога при народженні першої дитини надаєтьсяу сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що допомога при народженні першої дитини позивачу нарахована та виплачується відповідно до зазначених вимог закону

Посилання позивача на те, що у звязку із зміною прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років повинен змінюватися і розмір щомісячної виплати при народженні дитини, на вимогах законодавства не ґрунтуються, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 69, 71, 86, 99,100, 102, 159163, 183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконною відмови щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною з дня її

народження - 30.04.2014 року по 03.07.2014 року - термін закінчення відпустки у звязку з вагітністю та пологами; зобовязання нарахувати і виплатити несплачену суму допомоги за період з 30.04.2014 р. по 03.07.2014 р., відповідно до ст. 15 Закону № 2811-ХІІ, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у сумі 1032 грн; визнання незаконною відмови щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною з 04.07.2014 року по 19.02.2015 року; зобовязання нарахувати та виплатити несплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною за період з 04.07.2014 р. по 19.02.2015 р., виходячи з роміру прожиткового мінімуму в сумі 1032 грн; визнання незаконною методики розрахунку державної допомоги при народженні дитини в частині виплат рівними частинами впродовж 24 місяців залишити без розгляду у звязку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.

У задоволенні позовних вимог про визнання незаконною відмови Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської областіщодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною з 19.02.2015 року по теперішній час; зобовязання нарахувати та виплатити несплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною за період з 04.07.2014 р. по 19.02.2015 р., виходячи з роміру прожиткового мінімуму в сумі 1032 грн; зобовязання в подальшому розраховувати щомісячні платежі державної допомоги при народженні дитини відповідно до ст. 12 Закону № 2811-ХІІ, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на момент платежу - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А. О. Шинкар