:
Справа №359/9807/15-а
№ 2-а/359/286/2015
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Саган В.М.,
при секретарі -Степаненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Борисполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області про визнання відмови протиправною та зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
16.10.2015 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що він у 1986 році працював слюсарем монтажника в Монтажному управлінні « Спецатоменергомонтаж» УС ЧАЕС у м.Прип»ять, де виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на 4 енергоблоці Чорнобильської АЕС. Вважає, що він являється особою, яка належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує статус інваліда війни, в зв'язку з чим звертався до відповідача щодо надання йому статусу інваліда війни як особі, яка була залучена до формувань Цивільної оборони та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії Чорнобильської катастрофи, проте вказане звернення було залишено відповідачем без задоволення. Позивач просить суд визнати неправомірною відмову Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області щодо встановлення йому статусу інваліда війни, зобов'язати відповідача встановити йому статус інваліда війни та видати посвідчення.
В судове засідання позивач не з»явився, надав заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності, позов підтримує.
Представник Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області - суб'єкта владних повноважень, в судове засідання також не з»явився, надав суду заяву, в якій також просив розглядати справу без його участі, та надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив позовні вимоги залишити без задоволення.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, і відноситься до першої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. ( а. с. 6).
Позивач з 17.04.2014 року є інвалідом другої групи довічно, у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ( а.с. 7).
У 1986 році ОСОБА_1 працював на посаді слюсаря монтажника в Монтажному управлінні « Спецатоменергомонтаж» УС ЧАЕС у м.Прип»ять, та з 25 по 26 квітня, з 16 по 31 червня, з 16 по 30 вересня 1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на 4 енергоблоці Чорнобильської АЕС. Це підтверджується наданими позивачем: актом про нещасний випадок на виробництві від 30.07.1986 р.; копією наказу по МУ « Спецатоменергомонтаж» УС ЧАЕС № 103-к від 15.08.1986 р.; довідкою форми № 122 за № 03/2005-14 від 27.06.2014 р. виданої ПрАТ « Укренергомонтаж»; довідкою з нарахування заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Чорнобиль; зарплатними відомостями 1986 року.( а.с. 9-15).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Позивач, залучений до виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони у 1986 році і який став інвалідом 2-ї групи внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, в вересні 2015 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив встановити йому статус інваліда війни на підставі п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»№ 3551.
Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області листом за № 5-7349 від 30.09.2015 року відмовило ОСОБА_1 у наданні статусу інваліда війни. ( а.с.8).
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
В матеріалах справи міститься інформаційна довідка Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації від 13.10.2015 року за № 01.01-14/1452/2, відповідно до якої формування цивільної оборони, в т.ч. і невоєнізовані, створювалися саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чоробильської катастрофи(аварії на ЧАЕС та її наслідки) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.( а.с. 17).
Як зазначено у довідці підставою стало: Положення про Цивільну оборону СРСР, затверджене постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів №1111-1976 р; Положення про невоєнізовані формування ЦО, введене в дію наказом заступника Міністра оборони СРСР- начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 року № 90, та наданими заявником документами.
Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 12.05.1994 року затверджено Положення «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветерів війни».
Так, відповідно до п. 10 Положення посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії КИО-1 № 0430083 від 07.05.2014 року, позивачу ОСОБА_1 з 17 квітня 2014 року довічно встановлено другу групу інвалідності із зазначенням її причини - захворювання, повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.( а.с.7).
Отже, позивач був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»позивач належить до інвалідів війни та має право на встановлення статусу інваліда війни і на отримання документа, який підтверджує даний статус.
Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно було відмовлено позивачу у встановленні статусу інваліда війни та наданні документа, який підтверджує даний статус.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 94, 98 КАС України стягнути звідповідача на користь держави судовий збір у розмірі487 грн. 20 коп., оскільки позивач при зверненні з позовом до суду, відповідно до п.9,10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» , звільнений від сплати судового збору.
На підставі наведеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1, 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Положення «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветерів війни», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 12.05.1994 року, керуючись ст. ст. 17, 94, 159, 160, 161, 162 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області щодо встановлення ОСОБА_1 статусу інваліда війни.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Стягнутиз Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області ( ідентифікаційний код 03190797) на користь держависудовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.М. Саган