Справа № 296/5421/15-а
2-а/296/223/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2015 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира в складі:
Головуючого судді Колупаєва В.В.
При секретарі Долецькій Ж.С.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ФОП ОСОБА_1 до Управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради про визнання дій незаконними та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення відповідача та зобовязання відповідача вчинити певні дії. В позові ФОП ОСОБА_1 вказує, що як суб'єкт господарювання звернулася до відповідача із відповідною заявою про можливість внесення змін до оформленого паспорту привязки на розміщення тимчасової споруди. Розглянувши заяву відповідач питання щодо внесення змін до паспорту привязки вирішив позитивно та зобовязав підприємця надати відповідні документи та погодження. Вимоги управління були виконані підприємцем. Однак, 07.05. 2015 року відповідач своїм листом за №185/12 анулював паспорт привязки. Позивач вважає, що такі дії відповідача є незаконними.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з їх уточненнями підтримав у повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні з позовними вимогами не погодився, просив у задоволенні відмовити. Обґрунтовує свої заперечення тим, що на підставі п.2.27 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011року №244 паспорт прив'язки було анульовано.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що 02.03.2010 року рішенням Житомирської міської ради 37 сесії 5 скликання №1190, прийнятим відповідно до постанови КМУ від 26.08.2009 року №982 «Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності», ФОП ОСОБА_1 погоджено розміщення та надано дозвіл на розміщення кіоску продовольчих товарів з улаштуванням зупинки міського громадського транспорту за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 9. Видано паспорт привязки.
Відповідно до п.12 та п.13 Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, 21.07.2010 року між Житомирською міською радою та ФОП ОСОБА_1 укладено договір про встановлення особистого строкового сервітуту, відповідно до умов якого було встановлено терміном на 5 років особистий строковий сервітут на територію загальною площею 0,000975га за адресою: м.Житомир, вул. Вітрука, 9, для розміщення та обслуговування малої архітектурної форми кіоск, цільове призначення комерційне.
17.02.2011 року прийнято Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідно до ч.4 ст.28 цього Закону, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі Порядок №244).
Пунктом 2.35 Порядку №244 встановлено, що документація щодо встановлення ТС, видана до набрання чинності цим Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії.
10.03.2015 року Управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирсьої міської ради ФОП ОСОБА_1 видано новий паспорт прив'язки, оформлений відповідно до вимог наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який був дійсний до 10.03.2020 року.
Відповідно до п.п.1.3. п.1 Порядку №244, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Згідно із Порядком №244, підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки ТС, який видається з поданням пакету документів, зазначених у п.2.6 цього Порядку.
Пунктами 2.16, 2.17, 2.18, 2.19 Порядку №244, паспорт прив'язки підлягає реєстрації в журналі реєстрації паспортів прив'язки або електронному журналі органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про ТС до містобудівного кадастру. Строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень. Продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки або на новий строк.
11.03.2015 року представниками КП «Інспекція з благоустрою м. Житомира» та Управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради було складено акт огляду тимчасової споруди за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 9. При огляді тимчасової споруди (далі ТС) встановлено, що розміри ТС (3,50х4,50) не відповідають розмірам (2,5х4,00), визначеним погодженим паспортом привязки.
Відповідно до ч.2 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
17.03.2015 року ФОП ОСОБА_1 звернулась до начальника Управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради ОСОБА_2 із заявою про внесення змін до паспорта прив'язки тимчасового кіоску продовольчих товарів з улаштуванням зупинки громадського транспорту та виконанням благоустрою прилеглої території за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука,9, оскільки підрядником при виготовленні кіоску було допущено помилку.
На заяву підприємця щодо внесення змін до паспорту привязки було надано відповідь за №638/13 від 26.03.2015 року, згідно якої звернення ФОП ОСОБА_1 стосовно внесення змін до паспорта привязки розглянуто на засіданні комісії з питань узгодження розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Житомирі та вирішено позитивно (протокол №5 від 24.03.2015року). Для внесення відповідних змін до оформленого паспорту привязки підприємцю необхідно надати до управління схему розміщення тимчасового кіоску (зі змінами), яку обовязково погодити з ПАТ «Житомиргаз», схему благоустрою прилеглої території до вказаного обєкту.
Суд зауважує, що строки надання цих документів управлінням встановлені не були.
Вказана відповідь була отримана позивачем 01.04.2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вищезазначених вимог управління підприємцем було виготовлено топографічне знімання земельної ділянки для розробки проекту встановлення МАФ по вул. Вітрука, 9 та надано управлінню. Даний документ було узгоджено з усіма відповідними експлуатаційними службами, у тому числі й з ПАТ «Житомиргаз».
Особливою умовою на розміщення даного обєкту є необхідність виконання благоустрою навколо обєкту згідно проекту (улаштування зупинки міського громадського транспорту).
На виконання вимог паспорту привязки підприємцем було облаштовано зупинку громадського транспорту за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 9.
Також, у березні 2015 року підприємцем було оплачено виставлений КП «Інспекція з благоустрою м. Житомира» рахунок щодо проведення робіт з благоустрою, передбачених паспортом привязки, які у звязку із внесенням змін до паспорту привязки мають бути здійснені у літній період.
За твердженням представника позивача, будь-яких письмових повідомлень про відміну рішення комісії з питань узгодження розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Житомирі (протокол №5 від 24.03.2015 року) або обґрунтовану відмову щодо заяви ФОП ОСОБА_1 про внесення змін до паспорта привязки у строк до 07.05.2015 року підприємець не отримувала.
Разом з тим, 08.05.2015 року ФОП ОСОБА_1 отримала від начальника Управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради ОСОБА_2 лист №185/12 від 07.05.2015 року про анулювання паспорту прив'язки від 10.03.2015 року №00000056ТС/15 на розміщення кіоску продовольчих товарів з улаштуванням зупинки міського громадського транспорту та виконання благоустрою прилеглої території за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 9.
Анулювання паспорту прив'язки обумовлено посиланням на п.2.27 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21 жовтня 2011 року «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», відповідно до якого дія паспорта привязки тимчасових споруд анулюється за умов недотримання вимог паспорта привязки при її встановленні.
За твердженням представника відповідача, прийняттю рішення начальником управління про анулювання паспорту привязки передувало рішення (рекомендація) засідання комісії з питань узгодження розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Житомирі від 30.04.2015 року (протокол №10), згідно якого розміщений тимчасовий кіоск слід привести у відповідність до оформленого паспорту привязки №56, про що ФОП ОСОБА_1 було повідомлено листом управління від 30.04.2015 року за №174-1/12.
Стосовно листа управління від 30.04.2015 року за №174-1/12 суд вважає за необхідне зазначити таке.
Із тексту (абзац четвертий) наданого до матеріалів справи представником відповідача листа управління від 30.04.2015 року за №174-1/12 вбачається, що позивачем було надано схему розміщення тимчасової споруди з урахуванням фактичного місця розташування обєкту та надано відповідне погодження РГК «Житомиргаз» (лист від 16.03.2015 року).
Проте, в абзаці пятому листа управління від 30.04.2015 року за №174-1/12 зазначено, що підприємцем не надано відповідні документи/погодження стосовно запропонованих варіантів схем розміщення тимчасової споруди. Тобто, спочатку управління стверджує, що підприємцем було надано відповідне погодження, а потім спростовує це твердження.
Крім цього, управлінням не встановлені строки виконання вимог щодо приведення у відповідність до оформленого паспорту привязки.
Також, не можливо з урахуванням вихідних днів (з 01.05.2015 року по 04.05.2015 року) отримати та фактично виконати вимоги листа у строк до 07.05.2015р. (дата анулювання паспорту привязки).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст.69 КАС України).
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п.п. 2.27 п. Порядку № 244, дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Судом встановлено, що Управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради було прийнято рішення стосовно внесення змін до паспорту привязки тимчасового кіоску продовольчих товарів з улаштуванням зупинки громадського транспорту та виконанням благоустрою прилеглої території за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 9, а також зобовязано надати відповідні документи (лист від 26.03.2015 року за №638/13).
На виконання листа управління від 26.03.2015 року за №638/13 позивачем було надано документи, які необхідні для внесення відповідних змін до оформленого паспорту привязки, а саме: схему розміщення тимчасової споруди, виконаної на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500 та погодження ПАТ «Житомиргаз» (лист від 16.03.2015 року).
Відповідно до п.2.13. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, при оформленні паспорта привязки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та цим Порядком.
На підставі викладеного, суд зазначає, що оформлення паспорту привязки здійснюється шляхом вчинення певних дій певною посадовою особою відповідно до встановленого чинним законодавством порядку.
Таким чином, аналогічною за своєю правовою природою є і процедура внесення змін до оформленого паспорту привязки.
Проте, відповідачем в порушення ч. 2 ст. 71 КАС України, не надано доказів, які саме порушення стали підставою для анулювання паспорту прив'язки, доказів на підтвердження правомірності своїх дій та доказів в спростування позиції позивача.
Посилання представника відповідача про те, що у даному випадку відсутні підстави для внесення змін до оформленого паспорту привязки, передбачені Порядком №244, спростовуються наявним в матеріалах справи листом управління від 26.03.2015 року за №638/13.
Враховуючи те, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 18, 71, 104, 158-160, 163 КАС України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради в особі його начальника ОСОБА_2 , викладене (оформлене) у листі №185/12 від 07.05.2015 року, про анулювання паспорту привязки №00000056ТС/15 від 10.03.2015 року на розміщення кіоску продовольчих товарів з влаштуванням зупинки міського транспорту та виконання благоустрою прилеглої території за адресою: м.Житомир, вул.Вітрука,9.
Зобовязати управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради в особі його керівника внести зміни до паспорту привязки №00000056ТС/15 від 10.03.2015 року на розміщення кіоску продовольчих товарів з влаштуванням зупинки міського транспорту та виконання благоустрою прилеглої території за адресою: м.Житомир, вул.Вітрука,9.
Постанова може бути оскаржене в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Корольовський районний суд м.Житомира на протязі 10 днів з дня її проголошення подачею апеляційної скарги.
Cуддя В. В. Колупаєв