Постанова № 53574900, 03.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
815/1734/15
Номер документу
53574900
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/1734/15

Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної екологічної інспекції України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної екологічної інспекції України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на боці відповідача Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря та ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування наказу,

В С Т А Н О В И Л А :

У березні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної екологічної інспекції (далі ДЕІ) України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на боці відповідача ДЕІ Північно-західного регіону Чорного моря та ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування наказу відповідача №62-О від 13 березня 2015 року про звільнення позивача з посади першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував, що оскаржуваний наказ прийнято є протиправним, оскільки всупереч вимог ч.5 ст.40 КЗпП він прийнятий під час знаходження позивача на лікарняному, підписаний неповноважною особою, без погодження Міністра екології природних ресурсів. Крім того, ніяких пропозицій, відповідно до ч.2 ст. 40 КзпП, щодо можливого переведення на іншу роботу позивачу не надходило.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року позовні вимоги - задоволені повністю.

В апеляційній скарзі ДЕІ України, ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ДЕІ України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_2 проходив службу на посаді першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря, має 7 ранг державного службовця.

Позивач з 25 липня 2014 року проходив службу на посаді першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря ДЕІ України.

Наказом першого заступника голови Держекоінспекції України від 13 березня 2015 року №62-О, на підставі постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року по справі №815/4614/14, виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року по справі №815/4614/14 було звільнено із займаної посади ОСОБА_2 на підставі п.6 ч.1 ст.40 КЗпП України.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний №62-О від 13 березня 2015 року прийнято відповідачем протиправно, оскільки він виданий першим заступником Голови ДЕІ України за відсутністю відповідного доручення Голови ДЕІ України чи інших відповідних доказів, що на момент прийняття зазначеного наказу був відсутній Голова ДЕІ України, та що ОСОБА_4 виконував обов'язки Голови.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції не правильними і такими, що не відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Кодекс законів про працю України, Закону України «Про державну службу».

В апеляційній скарзі ДЕІ України вказується, що рішення суду першої інстанції є неправильним, оскільки спірний наказ прийнято відповідачам правомірно, оскільки підписаний він повноважною особою. Поряд з цим, апелянт зазначає, що внесеними змінами до наказу від 13 березня 2015 року №62-О наказом від 31 березня 2015 року №95-О позивачу було запропоновано ОСОБА_2 в перший день виходу з лікарняного перейти на іншу вакантну посаду рівнозначну попередній посаді. Таким чином, постанову суду першої інстанції необхідно скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Судова колегія приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну службу» передбачено, що припинення перебування державних службовців на державній службі здійснюється в тому числі з підстав, визначених Кодексом законів про працю України.

Пунктом 6 ч.1 ст. 40 КЗпП України передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

Як вбачається з матеріалів справи, Одеським окружним адміністративним судом прийнято постанову 19 січня 2015 року, яка набрала законної сили, у справі №815/4614/14, якою поновлено ОСОБА_3 на посаді першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря; в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря ДЕІ України, допущено негайне виконання.

На підставі вищевказаної постанови від 19 січня 2015 року та виконаного листа Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року по зазначеній справі №815/4614/14, наказом ДЕІ України від 13 березня 2015 року №62-О було звільнено із займаної посади ОСОБА_2

Частиною 2 ст. 40 КЗпП визначено, що звільнення з підстав, зазначених у п.п.1,2,6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

З матеріалів справи вбачається, що наказом ДЕІ України від 31 березня 2015 року №95-О «Про внесення змін до наказу ДЕІ України від 13 березня 2015 року №62-О» внесено зміни до п.2, а саме: викладено в такій редакції: «Запропонувати ОСОБА_2 в перший день виходу з лікарняного відповідно до ч.2 ст. 40 КЗпП України перейти на іншу вакантну посаду рівнозначну попередній посаді, в разі відмови від запропонованої вакансії звільнити ОСОБА_2 в перший день виходу з лікарняного».

Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо безпідставності посилань позивача на те, що відповідачем не було йому запропоновано перейти на іншу вакантну посаду рівнозначну попередній посаді.

Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність та скасування оскаржуваного наказу №62-О від 13 березня 2015 року з підстав відсутності повноважень у першого заступника Голови Державної екологічної інспекції України на його підписання, виходячи з наступного.

Відповідно до положень п.11 Положення про морські екологічні інспекції, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04 листопада 2011 року питання призначення та звільнення посадових осіб інспекції знаходяться у виключній компетенції її голови.

Матеріалами справи підтверджується, що наказом ДЕІ України від 23 січня 2015 року №17-0 «Про оголошення розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року №20-р ОСОБА_5 вважається звільненим з посади Голови ДЕІ України - Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища 23 січня 2015 року за одноразове грубе порушення трудових обов'язків (п.1 ч.1 ст. 41 КЗпП України).

Поряд з цим, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року №529-р призначено ОСОБА_6 Голового ДЕІ України.

Наказом ДЕІ України від 29 травня 2015 року №140-о ОСОБА_6 вважається таким, що приступив з 29 травня 2015 року до виконання обов'язків Голови ДЕІ України - Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища.

Згідно ч.5 ст. 19 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» у разі відсутності керівника центрального органу виконавчої влади чи неможливості здійснювати ним свої повноваження з інших причин його обов'язки виконує один із заступників відповідно до встановленого керівником центрального органу виконавчої влади розподілу обов'язків.

Наказом ДЕІ України від 03 червня 2014 року №65 затверджено Розподіл обов'язків між Головою ДЕІ України, першим заступником Голови та заступником Голови, п.4 якого установлено такий порядок взаємозамінності Голови ДЕІ України, першого заступника Голови та заступника Голови ДЕІ України: у разі відсутності Голови ДЕІ України його обов'язки виконає перший заступник Голови ДЕІ України.

Водночас, п.2 вказаного Розподілу обов'язки визначено, що перший заступник Голови ДЕІ України у період виконання обов'язків Голови ДЕІ України, здійснює загальне керівництво діяльністю ДЕІ України, застосовує в установленому порядку заходи дисциплінарного впливу до працівників ДЕІ України та її територіальних органів, окрім Голови та заступника Голови, а також, в установленому порядку, призначає на посади та звільняє з посад працівників ДЕІ України, крім Голови та заступника Голови ДЕІ України.

Згідно з розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року №491-р «Про призначення ОСОБА_4 першим заступником Голови ДЕІ України», наказу ДЕІ України від 26 травня 2014 року №133-о ОСОБА_4 приступив до виконання обов'язків на посаді першого заступника Голови ДЕІ України - першого заступника Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища з 26 травня 2014 року.

З огляду на вказане, на виконання вимог Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», наказу ДЕІ України від 03 червня 2014 року №65 «Про затвердження розподілу обов'язків між Головою ДЕІ України, першим заступником Голови та заступником Голови» з 24 січня 2015 року по 28 травня 2015 року обов'язки Голови ДЕІ України за посадою викопував перший заступник Голови ДЕІ України - перший заступник Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_4

Таким чином, враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає, що на момент прийняття оскаржуваного наказу №62-О від 13 березня 2015 року перший заступник Голови ДЕІ України ОСОБА_4 виконував обов'язки Голови ДЕІ України, тому визнання протиправним та скасування вказаного наказу з підстав відсутності повноважень у останнього є помилковим.

Поряд з цим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що при вирішенні справи по суті, суд першої інстанції не врахував тимчасову непрацездатніость ОСОБА_2 на час прийняття оскаржуваного наказу.

Так, відповідно ч.3 ст. 40 КЗпП не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п.5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 з 10 березня 2015 року по 27 березня 2015 року перебував на стаціонарному лікуванні, що підтверджується листком непрацездатності Серія АГЕ №325318 від 27 березня 2015 року (а.с.29).

Таким чином, колегія суддів вважає, що наказ ДЕІ України №62-О від 13 березня 2015 року «Про звільнення ОСОБА_2 з посади першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря» є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки він прийнятий в період тимчасової непрацездатності позивача, що є порушенням ч.3 ст. 40 КЗпП.

Враховуючи, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, але помилковим застосуванням норм матеріального права, судова колегія, керуючись п.1 ч.1 ст. 201 КАС України, вважає необхідним зміни постанову суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.1 ч.1 ст. 201; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції України - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної екологічної інспекції України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на боці відповідача Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря та ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування наказу - змінити, виключивши мотиви, з яких виходив суд першої інстанції, та визначити мотиви за цією постановою, які викладені у рішенні суду апеляційної інстанції.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв