КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 707/2087/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Василенко В.В. Суддя-доповідач: Федотов І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
17 листопада 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,
за участю секретаря Полякової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 15 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі про перерахунок пенсії по інвалідності, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі (далі - відповідач) про визнання дій відповідача по відмові в перерахунку пенсії по інвалідності неправомірними; зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.12.2014 року (з моменту першого звернення з відповідною заявою до відповідача).
Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 15 жовтня 2015 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є інвалідом ІІІ групи та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 виданим 20.10.2011 року та вкладкою до нього № НОМЕР_2 від 20.10.2011 року.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Черкаському районі та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, як інваліду III групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
30.12.2014 року, 09.02.2015 року та 26.06.2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявами про перерахунок пенсії згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі від 19.01.2015 р. № 517/05 повідомлено про відмову в перерахунку пенсії та був наданий перерахунок пенсії, який становить: 2135,25 грн. Також було зазначено, що відповідно до постанови КМУ від 26.09.2012 № 886 та враховуючи те, що птахофабрика «Перемога» ліквідована, для отримання довідки про заробітну плату рекомендовано звернутися до регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр., яка діє при Черкаській обласній державній адміністрації.
В листі від 15.07.2015 року відповідач вказав, що згідно заяви від 03.07.2015, довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України №644 від 12.10.2012 та постанови йому проведено перерахунок пенсії по заробітній платі за листопад та грудень 1989 року. В результаті розмір його пенсії не змінився та становить 2135,25 грн. (225% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Заробіток за вересень та жовтень 1989 року не враховано, оскільки згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 06.01.2015 № 107/05 населенні пункти, в яких перебував позивач в зазначені місяці під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС розташовані поза зоною відчуження. Також повідомлено, що 14.07.2015 направлено запит до управління соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи департаменту соціального захисту населення щодо уточнення заробітку за відповідний період.
Вважаючи дії Управління ПФУ в Черкаському районі Черкаської області неправомірними та такими, що порушують конституційні права, з огляду на те, що в даному випадку під час перерахунку пенсії потрібно застосувати п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період видаються підприємствами, установами, організаціями за основним місцем роботи працівників або їх правонаступниками.
З 01 січня 2012 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зазначений Порядок (п.1) визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Зазначений перерахунок згідно Постанови може бути проведений за умови визначення днів виїзду в зону відчуження по виконанню робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як свідчать матеріали справи, Регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка розглядала справу ОСОБА_2, протоколом № 6 від 29.05.2015 видала довідку № 15 від 05.06.2015 про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Згідно поданої ОСОБА_2 заяви від 03.07.2015 та вказаної довідки, відповідачем проведено перерахунок пенсії по заробітній платі за листопад та грудень 1989 року.
31.07.2015 від Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації надійшла оновлена довідка про заробітну плату в зоні відчуження від 24.07.2015 № 19/1, видана відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012, а також повідомлено, що довідку № 15 від 05.06.2015 вважати недійсною.
Згідно довідки від 24.07.2015 № 19/1 та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати за жовтень 1989 року.
З огляду на те, що матеріали справи містять докази проведення відповідачем перерахунку пенсії ОСОБА_2 виходячи із заробітної плати за жовтень, листопад, грудень 1989 року згідно довідки від 24.07.2015 № 19/1, тобто згідно заробітної плати позивача за роботу в зоні відчуження за період з 1986-1990рр., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
За таких обставин, оскільки доводи апеляційної скарги спростовуються висновками суду першої інстанції та матеріалами справи, а суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.
Керуючись ст.ст. 41, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 15 жовтня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.