Ухвала суду № 53574483, 17.11.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
804/5718/15
Номер документу
53574483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

17 листопада 2015 рокусправа № 804/5718/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.

суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Перспектива Інвестмент»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 червня 2015 року по справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Перспектива Інвестмент» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Перспектива Інвестмент» (далі - ТОВ «Перспектива Інвестмент») звернулося до суду з позовом до відповідача Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0002102201 від 25.12.2014 року, яким ТОВ «Перспектива Інвестмент» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати у розмірі 71 819,82 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 35 909,91 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2015 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ТОВ «Перспектива Інвестмент» подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Перспектива Інвестмент» з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року, за результатами якої складено акт № 3699/04-62-22-1/31850716 від 02.12.2014 року, відповідно до якого позивачем порушено приписипп.16.1.4 п.16.1 ст.16,п.288.5 ст.288 ПК України,внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки за період з 1.04.2014 року по 30.09.2014 року на суму 71 819,82 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002102201 від 25.12.2014 року, яким ТОВ «Перспектива Інвестмент» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати у розмірі 71 819,82 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 35 909,91 грн.

Не погодившись з даним податковим повідомленням - рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку.

За результатами розгляду скарги позивача податкове повідомлення - рішення залишено без змін, а скарга позивача без задоволення.

Позивач оскаржив зазначене податкове повідомлення - рішення в судовому порядку.

Відповідно до ст. 125, 126 ЗК України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав і посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно ст.13 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998 року (далі - Закон № 161-XIV) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар - використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону № 161-XIV однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з ч.1 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 року затверджено Типовий договір оренди землі, п. 9 якого встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Розмір орендної плати за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (п.13 Типового договору оренди землі).

Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України, який почав діяти з 01.01.2011 року плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як вбачається з п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Із матеріалів справи вбачається, що між Дніпропетровською міською радою та ТОВ «Перспектива Інвестмент» укладено договір від 24.06.2010 року, щодо оренди земельної ділянки комунальної власності , яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ Бабушкінський район вул. Комсомольська, 25, цільове призначення: житлові, житлово-будівельні кооперативи, гаражно і дачно будівельні кооперативи, строком дії на 15 років.

Відповідно п.2.1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,3509 га, однак орендна плата платиться із площі 0,3108 га або 88,60% від частки орендованої земельної ділянки.

Як вбачається з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.09.2014 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,3509 га становить 5 572 931,82 грн.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 року внесено зміни до пп. 288.5.1. п. 288.5 ст. 288 ПК України, у зв'язку з чим з 01.04.2014 року річна сума орендної плати за землі державної і комунальної власності будь-якої категорії не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями ПК України, положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать ПК України в частині визначення розміру орендної плати не можуть застосовуватися та мати пріоритет над нормами ПК України.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові у справ № 21-274а14 від 02.12.2014 року.

В силу викладеного суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач під час розрахунку орендної плати за використання орендованої земельної ділянки позивачем правомірно використовував нормативну грошову оцінку у розмірі 4 936 070,70 грн. (5 572 931,82 грн. х 88,60%) , вірно застосовував ставку орендної плати 3 % від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та визначив суму орендної плати, яку мав сплатити позивач за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у розмірі 74 041,08 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач за зазначений період часу самостійно оплатив суму орендної плати в сумі 2221,26 грн., податковий орган правомірно визначив в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні № 0002102201 від 25.12.2014 року суму грошового зобов'язання позивача 74 041,08 грн. - 2221,26 грн. = 71 819,82 грн.

В силу викладеного винесене ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська податкове повідомлення - рішення № 0002102201 від 25.12.2014 року, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 71 819,82 грн. є правомірним.

Доводами апеляційної скарги вказані обставини не спростовуються.

Оскільки судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини адміністративної справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Перспектива Інвестмент» - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 червня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Т.С. Прокопчук

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова