Постанова № 53574211, 16.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
826/13303/15
Номер документу
53574211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 листопада 2015 року № 826/13303/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Златобанк" Славінського Валерія Івановича Фонду гарантування вкладів фізичних осіб провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича (далі - відповідач 1, Уповноважена особа Фонду), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач 2), в якому просить:

1) визнати неправомірними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу № 080748 від 12 лютого 2015 року та договором поточного рахунку № б/н від 11 лютого 2015 року, укладеного між позивачем та ПАТ "Златобанк";

2) зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Златобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу № 080748 від 12 лютого 2015 року та договором поточного рахунку № б/н від 11 лютого 2015 року, укладеного між позивачем та ПАТ "Златобанк";

3) визнати неправомірними дії виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо затвердження переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Златобанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, до якого не включено позивача як вкладника за договором банківського вкладу № 080748 від 12 лютого 2015 року та договором поточного рахунку № б/н від 11 лютого 2015 року, укладеного між позивачем та ПАТ «Златобанк»;

4) зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердити перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Златобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, до якого буде включено позивача як вкладника за договором банківського вкладу № 080748 від 12 лютого 2015 року та договором поточного рахунку № б/н від 11 лютого 2015 року, укладеного між позивачем та ПАТ «Златобанк».

Представник позивача під час судового розгляду справи підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з огляду на доводи, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача-1 через канцелярію суду подав письмові пояснення стосовно позову, просив відмовити у задоволенні позову з підстав їх безпідставності.

Представник відповідача 2 також подав через канцелярію суду письмові заперечення, просив відмовити у задоволенні позову, у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

У зв'язку з неявкою представників відповідачів в судове засідання 23 жовтня 2015 року, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження, на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, оцінивши докази, які мають значення для розгляду та вирішення справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 11 лютого 2015 року між ОСОБА_1 та ПАТ «Златобанк» укладено договір поточного рахунку № НОМЕР_1 (Угода про приєднання до Публічної пропозиції про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб).

Згідно квитанції № 411255 від 11 лютого 2015 року на рахунок № НОМЕР_1 року внесено кошти розмірі 135000,00 грн.

У подальшому, 12 лютого 2015 року між позивачем та ПАТ «Златобанк» укладено Договір банківського вкладу № 080748 (Угода про приєднання до Публічної пропозиції про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб), та платіжним дорученням № 461421 від 12 лютого 2015 року зараховано грошові кошти у розмірі 35000,00 грн. на вкладний рахунок позивача.

Згідно довідки № 58-КІ від 12 лютого 2015 року, залишок на рахунку ОСОБА_1 становить 170000,00 грн.

Постановою Правління Національного банку України від 13 лютого 2015 року №105 Публічне акціонерне товариство «Златобанк» віднесено до категорії неплатоспроможних, у зв'язку з чим виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення «Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ «Златобанк», згідно з яким з 14 лютого 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «Златобанк». Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Златобанк» призначено Славінського Валерія Івановича. Тимчасову адміністрацію в ПАТ «Златобанк» запроваджено строком на три місяці з 14 лютого 2015 року по 13 травня 2015 року

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 12 лютого 2015 року № 310 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «Златобанк», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 13 травня 2015 року № 99 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Златобанк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «Златобанк» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «Златобанк» Славінського Валерія Івановича строком на 1 рік з 13 травня 2015 року по 12 червня 2016 року включно.

Оскільки через банк-агент позивачу стало відомо про його відсутність у переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Златобанк», 04 червня 2015 року позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду із заявою, в якій промив повідомити причину з якої він не отримав виплату коштів, як вкладник банку.

Листом від 10 червня 2015 року №1390 Уповноважена особа Фонду повідомила, що у відповідності до ч. 2 ст. 38 Закону №4452-VI, під час дії тимчасової адміністрації було прийнято рішення щодо тимчасового блокування коштів на рахунках позивача з метою запобігання неправомірного отримання відшкодування за рахунок Фонду. У разі встановлення за результатами перевірки законності операцій по рахунках позивача, Уповноваженою особою Фонду будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення позивача до відповідного реєстру на суми залишків на таких рахунках. Крім того, позивачу було роз'яснено право зареєструватись, як кредитор, протягом 30 днів з дня опублікування оголення про відкликання банківської ліцензії з метою отримання коштів згідно черговості, встановленої ст. 52 Закону №4452-VI.

Не погоджуючись з відмовою відповідача 1 вчинити дії щодо повернення коштів, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав та інтересів.

В силу ч. 1 ст. 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23 лютого 2012 року №4452-VI (далі - Закон № 4452-VI), Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

У відповідності до ст. 2 Закону № 4452-VI, вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Згідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 4452-VI, визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

В силу ч. 1 ст. 1 та ч. 3 ст. 12 Закону № 4452-VI, виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Згідно ч.ч. 1-3, 5 ст. 27 Закону № 4452-VI передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Частина шоста статті 27 Закону № 4452-VI визначає, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Вищенаведені норми законодавства свідчать, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Згідно пункту 4 частини другої статті 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", уповноважена особа Фонду має право повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

Таким чином, Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" містить імперативну норму, якою зобов'язує Уповноважену особу Фонду забезпечити перевірку правочинів (договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (договорів), що є нікчемними.

Судом встановлено, що під час перевірки банківських рахунків, на яких обліковувалися залишки грошових коштів вкладників, в тому числі і рахунку ОСОБА_1, Уповноваженою особою Фонду було прийнято рішення про запровадження на рахунках позивача тимчасового блокування коштів.

Так, листом від 10 червня 2015 року №1390 Уповноважена особа Фонду за результатами розгляду заяви позивача від 04 червня 2015 року повідомила про те, що операції по його рахунку тимчасово заблоковані, до отримання результатів законності операцій по рахунку.

При цьому, оскаржуючи дії Уповноваженої особи Фонду щодо не включення до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, позивач жодним чином не оскаржує дії Уповноваженої особи Фонду стосовно тимчасового блокування коштів на його рахунку.

Тобто, відповідачем 1 не вирішувалось питання щодо включення чи відмови у включенні позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Враховуючи ту обставину, що позивач у межах даного спору оскаржує дії Уповноваженої особи Фонду щодо не включення його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, які відповідачем 1 вчиненні не були, суд дійшов висновку про безпідставність та передчасність позовних вимог.

Також, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання Уповноважену особу Фонду подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до якого буде включено, як вкладника позивача, оскільки перелік вкладників складається Уповноваженою особою Фонду лише один раз, що унеможливлює задоволення вказаних вимог позивача.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо затвердження переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Златобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, до якого не включено позивача як вкладника, та про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затвердити перелік вкладників, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до положень ч. 5 ст. 27 Закону № 4452-VI, з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

Тобто, виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр виключно на підставі переліку вкладників, складеного та наданого Уповноваженою обставиною Фонду.

Слід враховувати, що Фонд здійснює виплату відшкодування коштів вкладникам на підставі отриманого від Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку переліку вкладників які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, однак судом встановлено, що така інформація про позивача не була включена до зазначеного переліку.

Тобто, у зв'язку із не включенням позивача до переліку вкладників та не передачі такого списку до Фонду, спірні правовідносини між позивачем та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб не виникли, при цьому судовий захист, у відповідності до положень КАС України, спрямований на відновлення порушеного права.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовна вимога позивача до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є передчасною та спрямована на майбутній захист порушених прав позивача, що не узгоджується з приписами КАС України.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи встановлені по справі обставини та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмов у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.І. Нагорянський