Ухвала суду № 53568506, 18.11.2015, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
653/2311/15-ц
Номер документу
53568506
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №: 653/2311/15-ц

Провадження № 2/653/798/15

УХВАЛА

18.11.2015 року м. Генічеськ

Генічеський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Калімбета Л.І.

при секретарі Соколович О.В.

за участію прокурора Черната К.О.

представника відповідача ОСОБА_1

представника Генічеської МР ОСОБА_2

представника Держземагенства ОСОБА_3

розглянувши заяви представника Генічеської МР та представника відповідача ОСОБА_4, - ОСОБА_1Р про закриття провадження в справі за позовом Заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави до Генічеської міської ради, ОСОБА_5, Реєстраційної служби Генічеського районного управління юстиції Херсонської області, третя особа - відділ Держземагенства у Генічеському районі, Херсонської області, про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, скасування рішень міської ради ,

В С Т А Н О В И В:

В судовому засіданні представник Генічеської міської ради ОСОБА_2 надала заяву, в якій вказує на те, що позовні вимоги в пунктах 2-5 позову не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства. Крім того представник ОСОБА_4, - ОСОБА_1 надала суду заяву, про закриття провадження у даній цивільній справі, мотивуючи тим, що даний позов має розглядатись в порядку КАС України.

Прокурор проти зазначених заяв заперечив, вказує на те, що позов має розглядатись у порядку ЦПК України.

Предсавник відділу Держземагенства у Генічеському районі, Херсонської області у вирішенні даного питання покладається на розсуд суду.

Судом встановлено наступне.

Відповідно до позову, позивач просить суд:

1.Визнати незаконним (недійсним) пункт 35 рішення XXXVI сесії VI скликання Генічеської міської ради Херсонської області № 796 від 26.11.2013.

2.Визнати незаконним (недійсним) рішення XXXIX сесії VI скликання місцевої ради №893 від 03.04.2014 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 0309 га.

3.Визнати незаконним (недійсним) пункт 3 рішення XLV1 сесії VI скликання №1109 від 09.02.2015 в частині затвердження звіту про оцінку земельної ділянки площею 0,0309 га.

4.Визнати незаконним (недійсним) пункт 3 рішення XL1X сесії VI скликання Генічеської міської ради Херсонської області № 1162 від 16.06.2015 «Про продаж земельних ділянок» в частині продажу земельної ділянки площею 0,0309 га.

5.Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0.0377 га, яка розташована по вул. Свердлова, 40 в м. Генічеську Херсонської області, укладений 25.06.2015 між територіальною громадою Генічеської міської ради в особі Генічеської міської ради та ОСОБА_6, в частині земельної ділянки площею 0, 0309 га.

6.Зобов'язати реєстраційну службу Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухому майно про реєстрацію права власності №10177278 від 25.06.2015;

7.Зобов'язати ОСОБА_5 повернути у комунальну власність Генічеської міської територіальної громади Херсонської області земельну ділянку площею 0,0309 га, яка розташована за адресою: місто Генічеськ, вул. Свердлова. 40.

Вказані вимоги позивач висуває до Генічеської міської ради, як представника територіальної громади міста Генічеська, до ОСОБА_5, а також до реєстраційної служби Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області відповідно.

При винесенні оскаржуваних рішень щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, затвердження проекту землеустрою, затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, та про безпосередній продаж спірної земельної ділянки ОСОБА_5, Генічеська міська рада діяла як суб'єкт владних повноважень виключно в межах наданих їй повноважень, передбачених, зокрема пунктами «а», «б» ст. 12 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26, ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування»

При цьому позов, за яким розглядається дана справа, був поданий до суду заступником прокурора Херсонської області, який діє в інтересах держави. Враховуючи, що даний спір фактично виник між державою та органом місцевого самоврядування, як суб'єктом владних повноважень, це свідчить про публічно-правовий характер даного спору, в той час як в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися лише приватноправові спори.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до п. 12 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 8 від 20 травня 2013 року зазначено, що з аналізу норм ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 6 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України випливає, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.

Згідно положень ст. 13, 14 Конституції України, ст. 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України, ст. 148 Господарського кодексу України власниками землі є держава, ОСОБА_7 Крим та територіальні громади.

Конституційний Суд України у Рішенні від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010, у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, п. "а", "б", "в", "г" ст. 12 Земельного кодексу України, п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України вирішив, що органи місцевого самоврядування у земельних відносинах з громадянами та юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступають виключно як суб'єкти владних повноважень.

Земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Судом встановлено, що предметом спору у справі є оскарження рішень Генічеської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.

З вищевикладених норм та практики Конституційного Суду України вбачається, що Генічеська міська рада реалізовуючи свої повноваження щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступає виключно як суб'єкт владних повноважень.

Таким чином, суд вважає, що даний спір виник з публічно-правових відносин, за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовував в межах наданих законом повноважень свої управлінські функції, зокрема, його рішення і оскаржуються позивачами, а тому даний спір належить розглядати саме в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч.1 ст.205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю.

Керуючись ст.. 205 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Закрити провадження у справі за позовом Заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави до Генічеської міської ради, ОСОБА_5, Реєстраційної служби Генічеського районного управління юстиції Херсонської області, третя особа - відділ Держземагенства у Генічеському районі, Херсонської області, про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, скасування рішень міської ради.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Херсонської області через Генічеського районний суд в термін 5 днів з дня оголошення ухвали. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Генічеського районного суду Херсонської області ОСОБА_8