ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
29.10.2015 Справа 908/4828/15
Суддя Дьоміна А.В. розглянувши заяву Державної податкової інспекції у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області, 69050, м. Запоріжжя, вул. Оранжерейна, 23
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю Полонія, м. Запоріжжя, 69068, вул. Омельченка, 9/33, код ЄДРПОУ 22143875
про визнання грошових вимог в розмірі 1 371 759,80 грн.,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 17.09.2015. порушено провадження у справі №908/4828/15 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю Полонія, м. Запоріжжя, 69068, вул. Омельченка, 9/33, код ЄДРПОУ 22143875, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Визнані грошові вимоги ініціюючого кредитора - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у Запорізькій області у розмірі 21 543 185,00 грн., з яких: 10 769 533,00 грн. сума основного боргу, 10 773 652,00 грн. штрафні санкції. Введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1. Зобовязано розпорядника майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_1 подати до господарського суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів, у термін до 04.11.2015. Зобовязано розпорядника майна скласти реєстр вимог кредиторів та подати його на затвердження до господарського суду, у термін до 04.11.2015. Попереднє засідання суду призначено на 04.11.2015.
23.09.2015. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено відповідне оголошення.
26.10.2015. до господарського суду в порядку ст. 23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом надійшла заява Державної податкової інспекції у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області з грошовими вимогами до боржника у сумі 1 371 759,80 грн.
Одночасно ДПІ у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області подано клопотання про відстрочення сплати судового збору по прийняття судом рішення по справі.
Розглянувши матеріали заяви ДПІ у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області з грошовими вимогами до боржника та клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання вказаної заяви, суд відмовляє у задоволенні клопотання з огляду на наступне:
Клопотання про відстрочення сплати судового збору ДПІ у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області обґрунтовує тим, що тяжкий матеріальний стан підтверджується відсутністю коштів на рахунках КЕКВ 2800 Інші поточні видатки, виключно з якого здійснюється сплата судового збору, що підтверджується випискою з Управління Державної казначейської служби у Комунарському районі.
Суд відзначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлені Законом України Про судовий збір.
Відповідно до ст. 4 Закону України Про судовий збір (в редакції, що діє з 01.09.2015 року), судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство - 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Згідно із ст. 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За приписами наведеної норми, підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, котрі свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Отже, у розумінні приписів зазначеної норми закону відстрочення сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, тобто лише у разі скрутного фінансового становища скаржника, що необхідно довести останньому.
Виходячи з положень вищевказаного Закону, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази, згідно з приписами ст. 36 ГПК України.
Отже, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Заявником жодних доказів в підтвердження скрутного фінансового становища до клопотання не додано.
При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та з відсутністю у ньому коштів, призначених саме для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (п. 3.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року N 7 Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України).
Наведені заявником обставини, за переконанням суду, не мають характеру виключних, а тому не підпадають під дію статті 8 Закону України Про судовий збір.
З огляду на зазначене, клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору за подачу заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог судом відхиляється.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом до заяви в обовязковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
В даному випадку заявником ДПІ у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області до заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог не додано доказів сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом господарський суд не пізніше пяти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмового повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобовязаний їх усунути.
Керуючись ст. ст. 7, 23, 24 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ДПІ у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області про відстрочення сплати судового збору залишити без задоволення.
Повідомити заявника Державну податкову інспекцію у Комунарському районі ГУ ДФС у Запорізькій області, 69050, м. Запоріжжя, вул. Оранжерейна, 23 про наступні недоліки заяви з вимогами до боржника: не додано доказів сплати судового збору.
Встановити строк усунення недоліків до 04.11.2015.
Копію ухвали направити заявнику, розпоряднику майна.
Суддя А.В. Дьоміна