Справа № 484/2551/14-а
Провадження № 2-а/484/110/15
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.11.2015 року м. Первомайськ
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Закревського В.І.
при секретарі Ярославській С.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
встановив:
В червні 2014р. Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області (далі - УСЗН Первомайської міської ради) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям в розмірі 32599 грн. 53 коп., які незаконно нараховані та виплачені за період з 2008 по 2014 р.р.
В обґрунтування позовних вимог в позові зазначено, що 07.02.2008р. відповідачка звернулась до УСЗН Первомайської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, вказавши, що додаткових доходів, крім заявлених, не отримує та земельної ділянки (паю) немає. Відповідно до Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідачка має право на такий вид державної допомоги, як малозабезпечена сім`я, що має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім``ї. Допомогу було призначено на шість місяців з місяця звернення. При наступних зверненнях: 04.12.2008р, 04.02.2009р, 12.05.2009р., 11.08.2009р., 08.02.2010р., 20.08.2010р., 17.03.2011р., 12.09.2011р., 16.03.2012р, 18.09.2012р, 12.03.2013р., 17.09.2013р. відповідачки до управління з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, вказала, що додаткових доходів, крім заявлених не отримує та земельної ділянки (паю) не має.
В ході перевірки з Первомайською ОДПІ, яка відбулась 05.02.2014р. позивачем було виявлено наявність у власності відповідачки земельної ділянки (паю) площею 5.98 гектарів та який здається нею в оренду СПРАТ України в Миколаївській області за оплату, зокрема у 2013 р. відповідачка отримала орендну плату в розмірі 1608.84 грн.
Оскільки відповідачка свідомо приховала обставини, що впливають на встановлення права, визначення розміру та виплату державної допомоги, а саме: наявність у власності земельної ділянки (паю) площею 5.98 гектарів та отримання додаткового невказаних в декларації доходу в результаті надання його в оренду СПРАТ Україна. За період отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2008p. по 28.02.2014 р. відповідачка отримала 32 599 грн.53 коп., дану переплату відповідачка повернути в добровільному порядку відмовилася.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд задовольнити позов.
В судовому засіданні представник відповідачки за дорученням ОСОБА_2 адміністративний позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в запереченні відповідачки, що від надав до суду. В запереченях на позовну заяву відповідачка ОСОБА_1 свою позицію стосовно невизнання позову та відмови в задоволенні даного позову аргументувала тим, що вважає позовні вимоги позивача необгрунтованими та безпідставними, вона надала суду письмові заперечення, які є в матеріалах справи. Дійсно, вона 07.02.2008р. звернулася до управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям. Відповідно до п.п. 8,14,20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. № 250, соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи, її розмір визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сімї та її середньомісячним та сукупним доходом але не може бути більшим ніж 75% прожиткового мінімуму для сімї. Також в своєму поясненні відповідачка зазначає, що вона з 2008 р. і по сьогоднішній день знаходиться в дуже скрутному матеріальному становищі, не працює за станом здоровя з 2007р. та до 2008 р. перебувала на обліку та отримувала допомогу по безробіттю в Первомайському міському центрі зайнятості, що посвідчується копією трудової книжки, яка є в матеріалах справи, не має чоловіка та не перебуває в шлюбі з 12.09.1996 р., що посвідчується копією свідоцтва про розірвання шлюбу, яке є в матеріалах справи, має сина - ОСОБА_3, 18.04.1993р.н., який навчався в Первомайському політехнічному інституті Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова на денному відділенні на платній основі з 2010 по 30.06.2014р.р. Плата за навчання згідно договору № 1 ОДИ 1 80 становила 24 400 грн. за весь курс навчання, за один семестр плата становить 3050 грн., відповідачка самостійно сплачувала кошти за навчання сина, копії свідоцтва про народження, паспорту, договору № 10 ДП 180 та довідки від 12.06.2014 року № 216 є в матеріалах справи.
На підставу своєї позиції відповідачка також вказала на такі обставини, як те, що на її користь на утримання сина громадянин ОСОБА_4 не сплачує аліменти з 1995р. - з часу її звернення про стягнення аліментів, копія виконавчого листа є в матеріалах справи, з досягненням сином повноліття, 20.09.2011р. виконавчий лист їй повернули, про що є постанова про повернення виконавчого документа стягувачеві, копія якої є в матеріалах справи, згідно розрахунку заборгованості, складеного головним державним виконавцем ВДВС Вознесенського МРУЮ, станом на 18.04.2014р. заборгованість ОСОБА_4 складає 16 153, 74 грн., тобто з 2010р. по 2014р. не сплачено жодної копійки на утримання її сина, копія розрахунку є в матеріалах справи. Щодо орендної плати за землю/пай/, то вона щорічно отримує орендну плату в 2012р. та 2013р. по 1608,84 грн., копія довідки СПРАТ Україна від 30.06.2011р. та договору оренди землі є в матеріалах справи, дохід за місяць від орендної плати складає 1608, 84/12=137, 03 грн., а тому відповідачка вважає посилання позивача на п.п. 10, 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. № 250 та ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» є безпідставними та не обґрунтованими і просить відмовити в позові Управлінню праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради до неї, ОСОБА_1, про повернення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сімям.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 :
- 07.02.2008р., 04.12.2008р., 04.02.2009р., 12.05.2009р., 11.08.2009р., 08.02.2010р., 20.08.2010 р., 17.03.2011р., 12.09.2011 р., 16.03.2012 р., 18.09.2012 р., 12.03.2013 р. зверталася до УСЗН Первомайської міської ради з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, при цьому відповідачем за кожним зверненням подана декларація про доходи та майновий стан де зазначено, що ОСОБА_1 додаткових доходів не отримує та земельної ділянки (паю)немає.
По даним заявам позивачем приймались рішення про призначення ОСОБА_1 державної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, дана допомога виплачувалась з лютого 2008р. по липень 2008 р. в сумі 1327грн. 38 коп., з лютого 2009р. по грудень 2009р. в сумі 1066.67 грн., з січня 2010р. грудень 2010р. в сумі 2761.73грн., з січня 2011р. по грудень 2011р. - 5724.57 грн., з січня 2012р. по грудень 2012р. - 8887.83 грн., з січня 2013р. по грудень 2013р. в сумі 10739.43 грн., з січня 2014р. по лютий 2014р. 2091.92 грн., а всього 32599.53 грн.
В судовому засіданні також встановлено про наявність у власності ОСОБА_1 земельної ділянки (паю) площею 5,98 га, яку вона з 2011р. здає в оренду за плату СПАТ «Україна» строком на 49 років, інформацію про що вона приховала при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1768-ІІІ державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сімям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сімї.
Згідно з абз.5 ч.1 ст. 7 Закону № 1768-ІІІ державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сімї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами І та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сімї причин не приносить дохід.
Ч. 2 ст. 7 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що за наявності обставин, передбачених, зокрема, в абз. 5 ч.1 цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сімї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сімї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах ІIV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування, повязана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сімї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сімї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Якщо сімєю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення (частина четверта статті 7 Закону № 1768-ІІІ).
Таким чином, виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сімям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сімї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру.
На виконання Закону № 1768-ІІІ Кабінет Міністрів України постановою № 250 затвердив Порядок, пунктом 28 якого встановлено, що якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сімї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сімї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Із матеріалів справи вбачається, що при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям ОСОБА_1 була повідомлена про відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сімї. В заявах про призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 власноруч ставила свій підпис під зазначеними попередженнями, тобто усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне відповідальність з згідно чинним законодавством України, та одночасно дала згоду на збір інформації про сімю та доходи, що необхідно для призначення допомог.
Колегія суддів Верховного Суду України зазначає, що в розумінні абз.5 ч.1 ст. 7 Закону № 1768-ІІІ припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченій сімї та/або повернення (стягнення) її у випадку, коли у власності, чи володінні малозабезпеченої сімї є земельна ділянка площею понад 0,6 га, можливе тоді, коли відсутні обставини про те, що така сімя складається лише з дітей та осіб, які досягли 65-річно віку або є інвалідами І та II групи, та сімей, в яких є діти, інваліди, а також коли така земельна ділянка з незалежних від сімї причин не приносить дохід.
Повернення (стягнення) наданої соціальної допомоги за цих умов може застосовуватися, коли місцева державна адміністрація на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, та виконавчих комітетів міських і районних у містах рад за результатами обстеження матеріально-побутових умов сімї та зібраної інформації про сімю, її власність, доходи, майно прийме рішення про відмову в наданні соціальної допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що дохід від здачі в оренду належної ОСОБА_1 земельної ділянки вона стала отримувати з моменту укладення відповідного договору від 1 грудня 2011р.
Законодавець вважає можливим призначати допомогу малозабезпеченій сімї і за наявності у власності чи володінні малозабезпеченої сімї земельної ділянки площею понад 0,6 га, за умови, що така земельна ділянка не приносить з незалежних від сімї причин доходу, а також залежно від того, які саме особи входять до складу цієї сімї (зокрема, віку цих осіб і наявності інвалідності) та інших обставин, передбачених ч.2 ст. 7 Закону № 1768-ІІІ.
Отже, відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно ст. 257 ЦК України загальна позовна давність щодо стягнення грошових коштів становить три роки.
Відповідно до п. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Відповідач при розгляді справи /а.с.52-56/ визнавала позовні вимоги в межах трирічного строку позовної певності, в послідуючому позов не визнала, однак не з причини порушення стороною позивача передбачених строків звернення до адміністративного суду.
Виходячи з аналізу вищенаведених положень законодавства та обставин справи, суд прийшов до висновку, що з ОСОБА_1 на користь позивача необхідно стягнути суму переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у межах трирічного строку позовної давності у розмірі 26 888.74грн. за період з лютого 2011р. по лютий 2014 р., а в задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 70, 71, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
Постановив::
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області надміру сплачені кошти по державній допомозі малозабезпеченим сімям в розмірі 26888 (двадцять шість тисяч вісімсот вісімдесят вісім) грн. 74 коп.
Стягнути ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн.
Постанову може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: