Кримінальне провадження № 1-кс/428/5794/2015
Справа № 428/11262/15-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2015 року м. Сєвєродонецьк
Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Луганський В.І., при секретарі Голуб Т.М., за участю слідчого СВ Сєвєродонецького MB ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_1,
розглянувши в приміщенні Сєвєродонецького міського суду клопотання слідчого СВ Сєвєродонецького MB ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_1, погоджене прокурором прокуратури м. Сєвєродонецька ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення позапланової документальної фінансово-господарської діяльності субєкта господарської діяльності,-
ВСТАНОВИВ:
До Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшло клопотання слідчого СВ Сєвєродонецького MB ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_1, погоджене прокурором прокуратури м. Сєвєродонецька ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності субєкта господарської діяльності.
В обґрунтування клопотання зазначено, що в провадженні СВ Сєвєродонецького MB ГУМВС України у Луганській області знаходиться кримінальне провадження №32015130370000009 від 29.09.2015 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 205 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що за звітний період 2014 - 2015 р.р. службові особи ПП «КНАП» (код ЄДРПОУ 37109530, юридична адреса: Луганська область, м. Первомайск, вул. Куйбишева, 17/8, посадова особа та засновник підприємства ОСОБА_3, основний вид діяльності: будівництво житлових і нежитлових будівель, перебуває на податковому обліку в Первомайській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області) сформували схемний податковий кредит для суб'єктів господарської діяльності реального сектору економіки в сумі 9,7 млн.грн.
Так, ПП «КНАП» перереєстровано 09.10.2014 р. у Первомайському міському управлінні юстиції Луганської області за №1415030600096 з метою прикриття незаконної діяльності, що кваліфікується за ч. 1 ст. 205 КК України як створення або придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.
В ході досудового розслідування для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме: встановлення та підтвердження фактів порушення податкового законодавства службовими особами ПП «КНАП», а також розміру майнової шкоди, спричиненої державі злочинними діям, які виражаються ухиленням від сплати податків, виникла необхідність у проведенні документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства TOB БК «Дорлідер» (код 37468590), який є основним покупцем (вигодонабувачем) по взаємовідносинам з ПП «КНАП» (код ЄДРПОУ 37109530) за 2014 - 2015 р.р.
Таким чином, виникла необхідність у перевірці слідчим шляхом встановлення джерела походження коштів, повноту декларування та своєчасність сплати податків до бюджету за фінансовими операціями TOB БК «Дорлідер» (код 37468590) за період з 01.01.2014 р. по теперішній час.
У клопотанні слідчий просить надати дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності TOB БК «Дорлідер» (код 37468590) за період з 01.01.2014 р. по теперішній час, проведення якої доручити спеціалістам ГУ ДФС у Комінтерновському районі м. Одеса.
Вислухавши слідчого, який підтримав клопотання та просив його задовольнити, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя встановив наступне.
Статтею 1 КПК України встановлено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, цього кодексу та інших законів України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Так, п.5 ч.4 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Частинами 5-9, 11 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» встановлено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Як вбачається з клопотання слідчого СВ Сєвєродонецького MB ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_1, воно не відповідає вимогам, які містяться у ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Так, в клопотанні слідчий просить надати дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності субєкту господарської діяльності, при тому, що Закон передбачає можливість проведення лише позапланової ревізії, яка є формовою проведення інспектування (ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
В порушення норм ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» слідчий в клопотанні не зазначив дати початку та дату закінчення позапланової ревізії.
На зазначені вище недоліки не звернув уваги і прокурор, який погоджував клопотання.
Крім того, слід відзначити, що слідчий не представив жодних належних та достатніх доказів, які свідчать про виникнення підстав для здійснення державного фінансового контролю відносно TOB БК «Дорлідер» (код 37468590).
Так, в матеріалах клопотання відсутні відповідні документи, що підтверджують факт існування такої юридичної особи як TOB БК «Дорлідер» (код 37468590), відсутні відомості про її місцезнаходження, а також дані про те, що зазначене підприємство дійсно мало взаємовідносини з ПП «КНАП» (код ЄДРПОУ 37109530) у 2014 - 2015 р.р. як покупець чи вигодонабувач.
З клопотання вбачається, що до ЄРДР були внесені відомості про скоєння гр. ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.205 КК України, а саме: створення на своє імя за винагороду ПП «КНАП» без мети зайняття підприємницькою діяльністю.
При цьому в клопотанні слідчий обґрунтовує необхідність призначення позапланової перевірки тим, що є потреба в рамках досудового розслідування кримінального провадження №32015130370000009 від 29.09.2015 р. встановити факти порушення податкового законодавства службовими особами ПП «КНАП», а також розміру майнової шкоди, спричиненої державі злочинними діям, які виражаються ухиленням від сплати податків, встановити, чи дотримується вимог податкового, валютного та іншого законодавства TOB БК «Дорлідер» (код 37468590), яке мало взаємовідносини з ПП «КНАП» (код ЄДРПОУ 37109530) у 2014 - 2015 р.р.
Таким чином, вбачається, що проведення позапланової ревізії органу досудового розслідування необхідно для виявлення фактів порушення субєктами господарської діяльності податкового та валютного законодавства, встановити розмір майнової шкоди, спричиненої державі злочинними діям, які виражаються в ухиленні від сплати податків, тобто виявленні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною ст.212 КК України. При цьому до ЄРДР не внесені відомості за фактом скоєння посадовими особами TOB БК «Дорлідер» (код 37468590) зазначеного кримінального правопорушення.
За таких обставин, приходжу до висновку про неможливість задоволення клопотання.
Керуючись ст.1 КПК України, Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання слідчого СВ Сєвєродонецького MB ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_1, погодженого прокурором прокуратури м. Сєвєродонецька ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності TOB БК «Дорлідер» (код 37468590).
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя В. І. Луганський