Ухвала суду № 53536751, 17.11.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
806/4013/15
Номер документу
53536751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Черноліхов С.В.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"17" листопада 2015 р. Справа № 806/4013/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Гунько Л.В. ,

за участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" вересня 2015 р. у справі за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2015 року Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області звернулась до суду з позовом, в якому просила надати дозвіл на погашення податкового боргу Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі, на суму 1536759,21грн. Обґрунтовуючи позов, Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 5607973,93грн. й, у зв'язку з несплатою останнім вказаного боргу, позивачем була сформована податкова вимога №2439-25 від 25.05.2011 року. Житомирська ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області вказує, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених ПК України, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу й податковим керуючим, на виконання п.89.3 ст.89 ПК України, було складено акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави від 23.03.2011 року №30. Позивачем вживалися заходи щодо примусового виконання рішень суду про стягнення податкової заборгованості з рахунків у банках, що обслуговують відповідача, однак, інкасові доручення повернуті без виконання.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Житомирська ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просила постанову суду від 21.09.2015р. скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. На думку скаржника, безпідставними є посилання суду на ЗУ "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна", оскільки відповідно до даного закону під примусовою реалізацією майна розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних капіталів цих підприємств. Якщо таке відчуження здійснюється шляхом звернення стягнення на майно боржника за рішенням, що підлягають виконанню ДВС, однак виконання рішень про стягнення податкового боргу не належить до компетенції органів ДВС. Податковим кодексом України визначений порядок виконання рішень суду про стягнення податкового боргу з юридичних осіб саме контролюючим органом, зокрема, Житомирською ОДПІ.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги Житомирської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області з огляду на таке.

Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції, виходив з того, що в статутному фонді відповідача частка держави становить не менше 25 відсотків, а заставне майно належить до основних засобів, які забезпечують ведення виробничої діяльності підприємства.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 1536759,21 грн..

Позивачем вживалися заходи щодо примусового виконання рішень суду про стягнення податкової заборгованості з рахунків у банках, що обслуговують відповідача, однак інкасові доручення повернуті без виконання.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.03.2015 року по справі №806/603/15 задоволено адміністративний позов Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення 45597,98 грн..

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.04.2015 року по справі №806/1222/15 задоволено адміністративний позов Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення 1491161,23 грн..

Судові рішення набрали законної сили. Борг залишається не погашеним.

На підставі рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 14 травня 2014 року № 948 податковим керуючим було описано адмінбудинок по вул. Перемоги, 75, у м. Житомирі, адмінбудинок по вул. Лісова, 5, у с. Зарічани Житомирського району, приміщення під гараж на 40 автомобілів, гараж для автобусів, трактор КИЙ-14102 з комплектом навісного обладнання, автомобіль спеціальний (автомобіль спеціальний з саморозподіляючим обладнанням та очисним відвалом на базі самоскида КАМАЗ-6520), про що складено відповідний акт №30 від 23 березня 2015 року.

Платник податків не сплачував податковий борг у добровільному порядку.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення колегія суддів враховує наступне.

Підпунктом 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Згідно із пунктом 1.1 Статуту відповідача, затвердженого 13 січня 2012 року, Дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"" створене відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09 квітня 2002 року №156 на власності Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"", яке відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" і Наказу Державної служби автомобільних доріг України № 73 від 16 березня 2011 року визнається за типом публічним акціонерним товариством.

Підприємство засновано з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні і розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємства дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних , фінансових та інших ресурсів на основі суспільної діяльності, розподілу праці та кооперації (п.2.1 статуту підприємства).

Відповідно до пункту 2.2 Статуту, Підприємство засноване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні і розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації.

Засновником Підприємства, відповідно до пункту 3.3 Статуту, є Публічне акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"".

Згідно з пунктом 4.2 Статуту, майно Підприємства складається з сукупності речей, майнових прав, інших цінностей, вартість яких відображається на самостійному балансі Підприємства, яке передається Засновником Підприємству в господарське відання та іншого майна, набутого Підприємством на засадах, не заборонених чинним законодавством і цим Статутом. Власником майна, переданого до господарського відання Підприємства Засновником, залишається засновник, проте Підприємство має вчиняти передбачені законодавством заходи для захисту такого майна.

Також встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"" утворене згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №221 "Про утворення відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"", в пункті 2 якої визначено, що у державній власності закріплюється 100 відсотків акцій компанії із забороною їх відчуження.

Згідно з пунктом 1.2 Статуту Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"", затвердженого 05 грудня 2012 року, Відкрите акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"" (далі - Компанія) відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" і Наказу Державної служби автомобільних доріг України № 73 від 16 березня 2011 року визнається за типом публічним акціонерним товариством.

Відповідно до пунктів 1.3 і 5.1 вказаного Статуту, Засновником Компанії є держава в особі Державного агентства автомобільних доріг України.

Згідно з пунктом 8.2 Статуту Компанії, у державній власності закріплюється 100 відсотків акцій Компанії з забороною їх відчуження, використання для формування статутних капіталів будь-яких суб'єктів господарювання, передачі в управління будь-яким особам та вчинення будь-яких дій, наслідком яких може бути відчуження цих акцій з державної власності, зокрема передача в заставу, до прийняття окремого рішення щодо приватизації Компанії.

Встановлено, що описане на підставі акта №30 від 23 березня 2015 року майно обліковується на балансах філій і в консолідованому балансі Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"" та належить до основних засобів, які забезпечують ведення виробничої діяльності Підприємства.

Згідно з Положенням філії "Зарічанська дорожньо-експлуатаційна дільниця" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"", вона створена як відособлений структурний підрозділ відповідача (пункт 1.1). Для здійснення господарської діяльності Підприємство з майна, переданого йому Компанією в оперативне управління, передає філії основні засоби та обігові кошти, а також товарно-матеріальні цінності (пункт 4.1).

Отже, матеріалами справи підтверджено, що в статутному фонді Дочірнього підприємства «Житомирський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» частка держави становить не менше 25 відсотків.

Законом України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна», встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.

На підставі вищевикладеного та з урахуванням Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна», колегія суддів дійшла аналогічного з судом першої інстанції висновку, що позовні вимоги податкового органу є безпідставними та необґрунтованими.

Доводи, наведені позивачем в апеляційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно відмови у задоволенні позовних вимог, через що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" вересня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "17" листопада 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області пл. Перемоги, 2,м. Житомир,10014

3- відповідачу/відповідачам: Дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" вул. Перемоги, 75,м. Житомир,10003

- ,