Ухвала суду № 53536374, 11.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
821/1175/15-а
Номер документу
53536374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/1175/15-а

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоснаб" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, треті особи товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоснаб", Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області про визнання протиправним рішення, -

В С Т А Н О В И В:

15 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, треті особи ТОВ "Енергоснаб", Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області про визнання протиправним рішення щодо скасування будівельного паспорту №45/01-19 від 21 жовтня 2013 року на об'єкт будівництва "будівництво гаража з майстернями загальною площею 109,6кв.м.", оформлене листом №30/01-14 від 12 грудня 2014 року.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 21 жовтня 2013 року сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_1 виданий будівельний паспорт №45/01 на об'єкт будівництва: "будівництво гаража з майстернями загальною площею 109,6кв.м. по АДРЕСА_1 Голопристанського району, Херсонської області". /а.с.35/

18 листопада 2013 року позивач звернувся до інспекції Управління ДАБІ у Херсонській області із повідомленням про початок виконання будівельних робіт на об'єкті «будівництво гаража з майстернями» по АДРЕСА_1 Голопристанського району, Херсонської області, в якому зазначено, що будівництво буде здійснюватися відповідно до будівельного паспорту від 21 жовтня 2013 року. /а.с.42-43/

12 грудня 2014 року листом за №30/01-14 сектор регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації повідомив позивача про скасування будівельного паспорта за №45/01-19 від 21 жовтня 2013 року на вказаний об'єкт будівництва, оскільки відстань фундаменту будівлі позивача до самоплинної каналізації, що належить ТОВ «Енергоснаб», повинна становити не менше 3м, а становить 0,5м. /а.с.47-48/

Не погодившись з вищевказаними рішенням, ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог.

Згідно із ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, який здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини урегульовуються Законом України від 17 лютого 2011 року №3038-VІ "Про регулювання містобудівної діяльності" (надалі - Закон України № 3038-VІ), Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року №103 (далі - Порядок №103).

Відповідно до ст.27 Закону України №3038-VІ забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до вказаної норми Закону України № 3038-VІ розроблено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки № 103, який призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.

Розділом 2 Порядку №103 передбачено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову (п. 2.1 Порядку №103).

Згідно п. 2.3 цього Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Відповідно до п. 2.14 Порядку №103 будівельний паспорт реєструється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у журналі реєстрації будівельних паспортів. Електронний витяг із матеріалів будівельного паспорта зберігається в базі даних містобудівного кадастру (у разі його створення) з присвоєнням йому індивідуального номера.

Після направлення замовником відповідно до статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідних органів Держархбудінспекції України будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт (п. 2.16 Порядку №103).

При цьому, пунктом 2.4 цього Порядку передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Як вбачається з матеріалів справи, для отримання будівельного паспорту позивачем подано відповідачу пакет документів відповідно до вимог вищевказаного Порядку №103. /а.с.36/

21 жовтня 2013 року позивачем отримано будівельний паспорт з вимогами до забудови земельної ділянки, згідно пунктів 1 та 9 яких встановлено, що мінімально допустимі відстані від об'єкта, який проектується, до меж земельної ділянки - 1м., інших вимог та обмежень використання земельної ділянки немає. /а.с.35-41/

До того ж, на підставі виданого відповідачем будівельного паспорту №45/01-19 від 21 жовтня 2013 року, інспекцією Управління ДАБІ у Херсонській області зареєстровано повідомлення № ХС 062133210048 від 18 листопада 2013 року про початок виконання будівельних робіт на об'єкті «будівництво гаража з майстернями» по АДРЕСА_1 в с.Залізний порт, внаслідок чого у позивача відповідно до статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виникли законні підстави для виконання будівельних робіт.

Тобто, під час отримання документів для забудови ділянки позивач не мав жодних зауважень чи обтяжень встановлених відповідачем чи законодавством. Натомість, позивачем виконані всі необхідні дії щодо отримання на законних підставах необхідних документів для забудови відповідно до діючого законодавства.

При цьому, Порядком №103 не передбачено право уповноваженого органу містобудування та архітектури щодо прийняття рішення про скасування будівельного паспорту.

Посилання відповідача на порушення позивачем державних будівельних норм щодо здійснення будівництва з порушенням відстані фундаменту будівлі до каналізаційної мережі ТОВ «Енергоснаб» не заслуговують на увагу, оскільки спірні питання щодо усунення ТОВ «Енергоснаб» перешкод у користуванні земельною ділянкою, яка належить на праві власності ОСОБА_1, шліхом демонтажу каналізаційної мережі ТОВ «Енергоснаб» є предметом судового розгляду у Голопристанському районному суді Херсонської області у справі №654/115/15-ц за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Енергоснаб» про усунення перешкод у здійсненні права власності.

З огляду на обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для задоволення даного адміністративного позову та приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому в порядку ст. 200 КАС України залишає його без змін.

Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоснаб" залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький