Постанова № 53536242, 12.11.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
607/6355/15-а
Номер документу
53536242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2015 року Справа № 876/6178/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я,

з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання незаконними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

14.04.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) до управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі (далі - УПФУ в м.Тернополі) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити з 14 жовтня 2014 року перерахунок пенсії як державному службовцю в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням суми отриманої щорічної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі, які полягають у відмові ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі, встановленому ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням до розрахунку пенсії нарахованих та виплачених сум отриманої щорічної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі здійснити з 14 жовтня 2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю в розмірі 80 відсотків суми її заробітної плати з урахуванням суми отриманої щорічної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

З таким судовим рішенням не погодилося УПФУ в м.Тернополі, подавши апеляційну скаргу. Просить скасувати постанову суду та винести нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. В якості обґрунтування апелянт зазначив, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, доплат за ранг, надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.

У судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглянула справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з таких підстав.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судом першої встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та з 03.05.2012 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Колегія суддів не погоджується з висновком суду щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії з 14 жовтня 2014 з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум допомог на оздоровлення, на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, виходячи з наступного.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч. 1 ст. 37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Відповідно до частин 2, 7 статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 (за аналогічним позовом) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно вимог статтей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.

Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії та довідок управління соціальної політики виконавчого комітету Тернопільської міської ради №25 та №26 від 16 березня 2015 року, а саме - 17 березня 2015 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви.

А тому колегія суддів вважає, що позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум допомог на оздоровлення, на соціально-побутові потреби підлягають задоволенню з 17.03.2015 року.

З врахуванням вище наведеного колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі - задовольнити частково, скасувати постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2015 року по справі № 607/6355/15-а.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі встановленому ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням до розрахунку пенсії нарахованих та виплачених сум отриманих допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації грошових доходів громадян.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 80% від заробітної плати з 17 березня 2015 року з урахуванням до заробітку з якого визначалась пенсія сум допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також суми індексації грошових доходів громадян та довідок управління соціальної політики виконавчого комітету Тернопільської міської ради №25 та №26 від 16 березня 2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повиний текст виготовлено 17 листопада 2015 року.