ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 листопада 2015 року № 826/17658/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Гарника К.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в місті Києвідо Військової частини 3077про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансові інспекція в місті Києві (далі по тексту - Держфінінспекція в м. Києві, позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Військової частини 3077 (надалі - В/ч 3077, відповідач), в якому просить:
- прийняти рішення щодо стягнення військовою частиною 3077 що завдані внаслідок оплати спожитих військовою частиною 3027 послуг з опалення та енергопостачання в сумі 620 000,00 грн;
- прийняти рішення щодо коригування військовою частиною 3077 вартості послуг, що будуть надані Приватним акціонерним товариством «Київобленерго» відповідно до укладеного договору в подальшому на суму 225 413,17 грн;
- прийняти рішення щодо стягнення військовою частиною 3077 з Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП «ТЕМП-300» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Європа Арм Спорт» збитки завдані внаслідок завищення вартості товарів в сумах 35 313,33 грн та 19 997,76 грн;
- прийняти рішення щодо повернення військовою частиною 3077 зайво нарахованих та виплачених заохочень в сумі 8 652,00 грн;
- прийняти рішення щодо повернення військовою частиною 3077 зайво сплачених сум прибуткового податку і єдиного соціального внеску в сумі 4 300,04 грн;
- прийняти рішення щодо відображення військовою частиною 3077 кредиторської заборгованості на вартість наданих послуг в сумі 5 555,75 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує на те, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекцією в м. Києві було проведено ревізію окремих напрямів фінансово-господарської діяльності В/ч 3077 за період з 01.01.2013 по 31.12.2014, в результаті проведення якої виявлено ряд порушень, які викладені в акті ревізії від 23.04.2015.
Відповідачу було пред'явлено вимогу від 07 травня 2015 року №26-07-14-14/4473 щодо усунення порушень законодавства, в якій об'єкту контролю запропоновано:
- стягнути з військової частини 3027 збитки в сумі 620 000,00 грн, завданих В/ч 3077 внаслідок оплати спожитих військовою частиною 3027 послуг з опалення та енергопостачання;
- скоригувати вартість послуг, що будуть надані Приватним акціонерним товариством «Київобленерго» відповідно до укладеного договору в подальшому на суму 225 413,17 грн;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП «ТЕМП-300» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Європа Арм Спорт» збитки в сумах 35 313,33 грн та 19 997,76 грн, завдані внаслідок завищення вартості товарів на суму податку на додану вартість.
В іншому випадку стягнути з винних осіб у порядку, встановленому ст.ст.133-136 Кодексу законів про працю України або Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженим постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95-ВР матеріальну шкоду в розмірі 620 000,00 грн, 225 413,17 грн, 35 313,33 грн та 19 997,76 грн відповідно;
- повернути зайво нараховане та виплачене заохочення в сумі 8 652,00 грн;
- повернути зайво сплачені суми прибуткового податку і єдиного соціального внеску в сумі 4 300,04 грн.
В іншому випадку стягнути з винних осіб у порядку, встановленому ст.ст.133-136 Кодексу законів про працю України або Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженим постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95-ВР матеріальну шкоду в розмірі 8 652,00 грн та 4 300,04 грн відповідно;
- відобразити кредиторську заборгованість на вартість наданих послуг в сумі 5 555,75 грн.
У наведеній вимозі визначено терміни зворотного інформування про вжиті заходи та надання відповідних підтверджуючих документів до 08 червня 2015 року.
З огляду на те, що на час звернення позивача до суду із даним позовом, за його твердженням залишились не відшкодованими в повному обсязі збитки, що зазначені у листі-вимозі, Держфінінспекція в м. Києві звернулась до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.
З огляду на наведені обставини, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч.6 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд при вирішенні питання щодо наявності підстав для задоволення позову виходить з наступного.
В статті 6 Конституції України закріплено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 12 статті 92 Основного закону України встановлено, що виключно законами України визначаються організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.
При цьому, Конституція України не передбачає право центральних органів виконавчої влади застосовувати аналогію права або закону при вирішенні будь-яких питань, що належать до їх компетенції, а вимагає діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначаються Законом України від 26 січня 1993 року №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі по тексту - Закон № 2939-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Наказом Міністерства фінансів України 3 жовтня 2011 року №1236 затверджено Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі - Положення, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Положенням визначено, що Держфінінспекція є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах (пункт 7 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підпункт 15); у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 18); при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт 21).
Положенням установлено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб і, у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми узгоджуються з положеннями статті 10 Закону№2939-ХІІ, якою визначено права органу державного фінансового контролю. Зокрема, пунктом 7 передбачено право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а відповідно до пункту 13 цієї норми при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону № 2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевих бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Наведені норми законодавства у своїй сукупності дали підстави Верховному Суду України для висновку про наявність в органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Правова позиція Верховного Суду України викладена в постанові від 23 червня 2015 року у справі №826/10350/14 за позовом Державної фінансової інспекції в м. Києві до публічного акціонерного товариства «Науково-виробничий комплекс «Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського» про зобов'язання вчинити дії.
У справі №826/10350/14, що була предметом розгляду Верховним Судом України, як і даній справі, Інспекція пред'явила вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення. У справі, яка розглядається, Держфінінспекція в місті Києві пред'явила вимогу про усунення порушень, виявлених під час ревізії.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряється судом, який розглядає такий позов, а не шляхом звернення із позовом до підконтрольної установи про зобов'язання вчинити певні дії - виконання вимоги. Зобов'язання виконати вимоги Дерфінінспекції в судовому порядку не є правильним способом захисту порушених прав держави.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 28 жовтня та 25 листопада 2014 року (справи №№ 21-462а14, № 21-442а14 відповідно).
Згідно абз.2 частини першої статті 244-2 висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Наведена позиція неодноразово знаходила своє відображення і в рішеннях Вищого адміністративного суду України (постанова від 03.11.2015 у справі К/800/66212/14, ухвала від 24.09.2015 у справі №К/800/26268/15, постанова 13.08.2015 у справі К/800/60096/14, постанова від 09.07.2015 у справі К/800/64297/14, тощо).
З огляду на наведене суд приходить до висновку, враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності та виходячи з положень законодавства, якими регулюються спірні правовідносини і визначаються повноваження позивача, суд не вбачає правових підстав для задоволення даного позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, ч.6 ст.128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в місті Києві до Військової частини 3077 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ч.8 ст.182-3, ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Ю. Гарник