Постанова № 53535271, 11.11.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
823/5005/15
Номер документу
53535271
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2015 року справа № 823/5005/15

10 год. 41 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Коваленка В.І.,

за участю секретаря - Савости С.В.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1 за довіреністю,

відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області - Якиляшек І.О. за довіреністю,

відповідача - Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, про визнання протиправними дій, визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- визнати нечинним з моменту ухвалення та скасувати рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 05.08.2015 року № 43-1/УІ в частині обмеження права громадян на отримання земельної ділянки площею до 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, обґрунтовуючи їх тим, що позивач подав до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га в адмінмежах Косенівської сільської ради Черкаської області з передбаченими законодавством додатками.

Представник позивача вважає, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 05.08.2015 року № 43-1/УI, оскільки підставою такої відмови можуть бути лише обставини, які визначені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Представник позивача стверджує, що рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 05.08.2015 року № 43-1/УI в частині обмеження права громадян на отримання земельної ділянки площею до 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства не відповідає положенням статей 21, 24 Конституції України, статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», положенням статті 5 Закону України «Про особисте селянське господарство», частині 7 статті 118 Земельного кодексу України, та суттєво обмежує Конституційні права та свободи громадян, у спосіб не передбачений Конституцією України.

За вказаних обставин представник позивача вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області проти позову заперечила повністю, мотивуючи свої заперечення тим, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 08.10.2014 № 37732/0/1-14 та наказу Держземагентства України від 15.10.2015р. № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014» територіальний орган Держземагентства України під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документацій із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилає органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додає копії клопотань та графічних матеріалів.

У разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляє заявникові у задоволенні відповідного клопотання.

Як стверджує представник відповідача, на виконання зазначеного доручення та наказу Держземагентства України відповідач надіслав до Косенівської сільської ради запит про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої вищезазначена земельна ділянка може бути передана у власність позивачеві.

Рішенням від 05.08.2015 № 43-1/УІ Косенівська сільська рада вирішила підтримати звернення депутатів сільської ради від 05.08.2015р. № 84 щодо виділення земельних ділянок у приватну власність із земель державної власності Косенівської сільської ради учасникам антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей із числа жителів села. Як наслідок відповідач листом від 20.08.2015 №1881/0/300-15 повідомив ОСОБА_3 про неможливість позитивного вирішення порушеного питання у зв'язку із зазначеним рішенням Косенівської сільської ради Уманського району.

Представник відповідача вважає, що така відмова базується на законних підставах та є обґрунтованою з тих міркувань, що згідно із статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, пільги на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, а тому учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою представник відповідача звернула увагу суду, що під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. А тому суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

За вказаних обставин представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.

Представник відповідача - Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до такого висновку.

В судовому засіданні встановлено, що 14.07.2015р. до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3 подала заяву про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки державної власності в адміністративних межах Косенівської сільської ради за межами села Косенівка Уманського району орієнтованою площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства.

Позивач до поданої заяви додала: обґрунтування розміру земельної ділянки; копію паспорта та ідентифікаційного коду; викопіювання з плану землекористувань; ситуаційний план місця розташування земельної ділянки; довідку з державної статистичної звітності; довідку про правовий статус земельної ділянки; згоду орендаря.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, листом №1476/0/300-15 від 27.07.2015р. Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області звернулось до Косенівської сільської ради, повідомивши про надходження до управління заяв громадян про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель державної власності за межами населеного пункту в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району. На підставі наведеного Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області просило висловити позицію органу місцевого самоврядування щодо можливості надання дозволів на розробку документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність.

У зв'язку з надходженням згаданого листа депутати Косенівської сільської ради оформили звернення до голови Уманської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в якому звернули увагу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, що заяви про надання відповідних дозволів подали 18 громадян України на підставі письмової згоди керівника ТОВ «Савіт» Мельник О.Б., які не є жителями села, учасниками АТО, військовослужбовцями, членами та працівниками даного товариства, не звертались до Косенівської сільської ради про надання ситуаційного плану розташування земельних ділянок, крім одного - ОСОБА_6, який є жителем села Косенівка, військовослужбовцем ЗСУ та приймав участь а антитерористичній операції.

Депутати сільської ради зазначили про необхідність першочергового надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту у власність громадянам України - учасникам антитерористичної операції, які мають підтверджуючі документи.

Косенівська сільська рада прийняла рішення № 43-1/УІ від 05.08.2015р., згідно якого вирішила підтримати звернення депутатів сільської ради щодо виділення земельних ділянок у приватну власність із земель державної власності Косенівської сільської ради учасникам антитерористичної операції, мобілізованим до Збройних Сил України та добровольцям із числа жителів села.

В судовому засіданні встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області листом від 20.08.2015 №1881/0/300-15 повідомило ОСОБА_3 про неможливість позитивного вирішення питання у зв'язку із зазначеним рішенням Косенівської сільської ради Уманського району.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Дослідивши в судовому засіданні правомірність вищевказаних дій відповідача, суд приходить до висновку, що вони вчинені всупереч положенням статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини 1 статті 22 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Пункт «а» частини 3 вказаної статті передбачає, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналізуючи зміст вищевикладених норм чинного законодавства, які встановлюють механізм та процедуру звернення осіб до органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади з приводу надання їм у власність земельних ділянок, суд звертає увагу, що надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним з етапів погодження і оформлення документів, які відповідно до вимог чинного законодавства є необхідними для прийняття компетентним органом рішення про набуття громадянами земель у власність.

Зміст статей 118, 122 ЗК України, на переконання суду, свідчить про те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, оскільки процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, першою стадією якого є надання уповноваженим органом дозволу на розробку проекту землеустрою, що свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі при дотриманні нею вимог вказаних статей ЗК України. Крім того, суд вважає, що законні критерії визначення пріоритетності того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відсутні.

Повністю необґрунтованими є доводи відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо неможливості позитивного вирішення питання про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою з посиланням на рішення Косенівської сільської ради № 43-1/УІ від 05.08.2015р. Суд зазначає, що вказане рішення не містить відомостей про відмову позивачу в наданні дозволу на розробку відповідного проекту землеустрою. Підстави, які передбачені частиною 7 статті 118 ЗК України для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у цьому рішенні не наведені.

Таким чином, заважаючи, що позивач подав усі необхідні документи для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, тому Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області безпідставно відмовило у наданні відповідного дозволу.

Однак, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області.

Так, адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя, а тому позовна вимога про зобов'язання відповідача прийняти певні рішення є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Приймаючи до уваги встановлені в судовому засіданні обставини порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області неправомірної відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, суд вважає, що порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області розглянути питання про надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області.

Водночас, суд вважає безпідставним посилання позивача на незаконність згаданого рішення Косенівської сільської ради № 43-1/УІ від 05.08.2015р., оскільки вказане рішення не регулює питання надання дозволів на розробку проектів землеустрою та питання надання у власність земельних ділянок, не встановлює підстав для відмови в їх наданні, а лише передбачає підтримання звернення депутатів сільської ради, тобто носить рекомендаційний характер та не порушує прав позивача, а тому позов у цій частині задоволенню не підлягає.

У відповідності до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не довело правомірність вчинених ним дій, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

У відповідності до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково, тому стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на її користь підлягає судовий збір у розмірі половини сплаченої суми судового збору, що складає 730 грн. 80 коп.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області розглянути питання про надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 730 (сімсот тридцять) грн. 80 коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Коваленко

Повний текст постанови виготовлено 16.11.2015р.