ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2015 року справа № 813/1626/14
16 год. 47хв. зал судових засідань №6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Щур В.Р.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Гренько Л.В.,
представника третьої особи Малаховського І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участю третіх осіб - Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, прокуратури Пустомитівського району Львівської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Держземагентства у Львівській області (далі - ГУ Держземагенства у Львівській області), за участю третіх осіб - Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області (далі - Пустомитівської РДА Львівської області), прокуратури Пустомитівського району Львівської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії, рішення та скасувати рішення Головного управління Держземагенства у Львівській області щодо відмови (позивачу) в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою про виділення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, викладене в листі №01.16/45663 від 05.09.2013р.;
- зобов'язати Головне управління Держземагенства у Львівській області видати наказ про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою про виділення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області згідно з раніше поданим клопотанням.
На підставі ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд допустив заміну відповідача у справі ГУ Держземагентства у Львівській області його правонаступником - Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Львівській області).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у розробленні проекту землеустрою про виділення земельної ділянки з посиланням на розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2910р. «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту». Позивач зазначає, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 р. визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації від 06.05.2011р. «Про внесення змін в додаток до розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації №124 від 02.03.2910р.», на яке посилається відповідач у своїй відмові. Позивач вважає, що у відповідача не існувало підстав, передбачених п.7 ст.118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), для відмови у наданні згоди на розробку проекту землеустрою.
Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що на спірну земельну ділянку поширювало свою дію чинне на момент звернення позивача розпорядження Пустомитівської РДА від 02.03.2010р. №124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту». Відповідач зазначає, що відмовляючи позивачу в наданні дозволу він діяв правомірно, оскільки надання такого дозволу порушило б право громадян, які отримали такий дозвіл згідно з вимогами розпорядження Пустомитівської РДА від 02.03.2010р. №124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту».
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області подала до суду пояснення, в яких просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Третя особа зазначає, що при розгляді клопотання позивача про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки відповідач мав був керуватися постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2011р., ухвалою Вищого адміністративного суду від 20.03.2013р. та вимогами ст.ст.118, 122 Земельного кодексу України. Третя особа вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою про виділення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні. Просив суд відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в письмових поясненнях. Просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Пустомитівська РДА Львівської області та прокуратура Львівської області явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце проведення судового засідання. Клопотань про розгляд справи без участі уповноважених представників третіх осіб до суду не надходило.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
02.03.2010року Пустомитівська райдержадміністрація розпорядженням №124 надала дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок по 2 га 53 громадянам України.
За результатами розгляду протесту прокурора Пустомитівського району №627 від 16.03.2010 року на розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010 року прийняте розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №172 від 16.03.2010року про скасування розпорядження №124 від 02.03.2010року.
Пустомитівська райдержадміністрація розпорядженням №455 від 06.05.2011року, скасовує розпорядження №172 і вносить зміни в додаток до розпорядження райдержадміністрації №124 від 02.03.2010року, одночасно посилаючись на клопотання Годовицько-Басівської сільської ради №80 від 05.05.2011року.
30.09.2011року постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі №2а-7817/11/1370 визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації від 06.05.2011року за №455 "Про внесення змін в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.03.2010року №124".
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2012року постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011року у справі №2а-7817/11/1370 скасовано та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.
22.10.2013року Вищим адміністративним судом України вказану постанову Львівського апеляційного адміністративного суду скасовано, залишено в силі постанову Львівського окружного адміністративного суду.
Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача з клопотанням від 05.08.2013р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про виділення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради та за її межами в с.Басівка Пустомитівського району.
З відповіді Головного управління Держземагенства України у Львівській області від 05.09.2013 р. №01-16/4-5663 вбачається, що позивачу відмовили у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010р. «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту».
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання до вчинення дій.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій, рішення та скасування рішення Головного управління Держземагенства у Львівській області щодо відмови (позивачу) в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою про виділення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, викладеного в листі №01.16/45663 від 05.09.2013р. суд зазначає таке.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 вказаного Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою для відмови в наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Вказана норма передбачає вичерпний перелік підстав для надання відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з відповіддю Головного управління Держземагенства України у Львівській області від 05.09.2013р. №01-16/4-5663 позивачу відмовили у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2910р. «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту».
Розпорядженням голови Пустомитівської райдержадміністрації № 124 від 02.03.2010року "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько - Басівської сільської ради за межами населеного пункту" надано дозвіл громадянам на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність, згідно з додатком, для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту.
Суд звертає увагу на те, що розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010року не вказує на наявність підстав, передбачених абзацом першим частини сьомої статті 118 ЗК України, які б надавали відповідачу право відмовляти позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Судом встановлено, що прокурором Пустомитівського району внесений протест №627 від 16.03.2010року на розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010року.
Розпорядженням голови Пустомитівської райдержадміністрації №172 від 16.03.2010року „Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району №627 від 16.03.2010року на розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010року" скасоване розпорядження голови райдержадміністрації №124 від 02.03.2010року „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту".
Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 06.05.2010року в справі №2-1015/10 розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №172 від 16.03.2010року „Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16.03.2010року №627 на розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації №124 від 02.03.2010року" визнане недійсним.
Однак, ухвалою апеляційного суду Львівської області від 21.10.2010року у справі №22-7901/10 рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 06.05.2010року у справі №2-1015/10 скасоване із закриттям провадження у справі з тих підстав, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, яка в касаційному порядку не переглядалася.
Суд зазначає, що розпорядження Пустомитівської райдержадміністрації №172 від 16.03.2010року, яким скасоване розпорядження районної державної адміністрації №124 від 02.03.2010року в адміністративному порядку не оскаржувалося (в матеріалах справи відсутні відповідні докази), тому з урахуванням ухвали апеляційного суду Львівської області від 21.10.2010року у справі №22-7901/10, розпорядження Пустомитівської райдержадміністрації №172 від 16.03.2010року не скасоване та було чинне на час відмови відповідачем у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області з підстав наявності розпорядження Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010року, яке на час спірних правовідносин було скасоване та не мало юридичної сили.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Держземагенства України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівсткого району Львівської області, викладене в листі №01.16/45663 від 05.09.2013р., з підстав наявності розпорядження районної державної адміністрації №124 від 02.03.2010 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держземагенства у Львівській області видати наказ про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою про виділення земельної ділянки в 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області згідно з раніше поданим клопотанням, суд зазначає таке.
Згідно з ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
З наведеного нормативного положення випливає, що розгляд клопотань та прийняття рішення про надання дозволу/відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є компетенцією відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень.
Суд встановив протиправність відмови відповідача у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою про виділення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради та за її межами в с.Басівка Пустомитівського району з підстав, визначених в розпорядженні Пустомитівстької райдержадміністрації від 02.03.2010р. №124. Проте, з аналізу ст.118 ЗК України випливає, що суд не вправі зобов'язати відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки вирішення вказаного питання належить до виключної компетенції відповідача, а тому, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до виключної компетенції такого суб'єкта владних повноважень. Тому, в цій частині суд відмовляє у задоволенні позову.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Зважаючи на встановлену судом протиправність відмови позивачу у розробленні проекту землеустрою про виділення земельної ділянки в 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради та за її межами в с.Басівка Пустомитівського району, суд вважає необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача у цій справі вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 05.08.2013р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що позовні вимоги є законними і обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправним рішення про відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язання розглянути клопотання про надання згаданого дозволу. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади і їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України на користь позивача слід стягнути сплачений судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 36,54грн.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держземагенства України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, викладене в листі №01.16/45663 від 05.09.2013р.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2013р. по надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови суду складений і підписаний 17.11.2015р.
Суддя А.Г. Гулик