ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2015 року о 12 год. 30 хв.Справа № 808/4078/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.
представників сторін:
позивача - Садової А.В.
відповідача - Пакулі О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гірничодобувна компанія "Мінерал" до Дніпровського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправними та скасування постанов і розпоряджень
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Гірничодобувна компанія «Мінерал», звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати постанови Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07.07.2015 за №401-ДН-1-Е, №400-ДН-1-Е, №402-ДН-1-Е, №403-ДН-1-Е;
- визнати протиправними та скасувати розпорядження Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07.07.2015 за №257-ДН-1-Е, №255-ДН-1-Е, №254-ДН-1-Е, №256-ДН-1-Е.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем не правомірно прийнято оскаржувані постанови та розпорядження, оскільки після припинення державної реєстрації Закритого акціонерного товариства «Гірничодобувна компанія «Мінерал» та утворення ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» позивач втратив статус емітента цінних паперів, в розумінні ст.2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а отже не зобов'язаний розкривати інформацію на фондовому ринку. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти позову заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що 30.09.2010 здійснено державну реєстрацію припинення ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» правонаступником якого є ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», проте, на теперішній час реєстрацію випуску цінних паперів ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» не скасовано. Зазначає, що оскільки позивач є правонаступником ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» до нього переходять усе майно, усі права та обов'язки ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», а відтак вони зобов'язані у встановленому законодавством порядку розкривати інформацію про цінні папери на фондовому ринку. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що постановами Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.06.2015 порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» за:
- не розкриття шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію за 2014 рік, що є порушенням вимог ч.4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.4 гл.4 р. ІІ Положення №2826 (а.с.15);
- не розкриття шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів річну інформацію за 2014 рік, що є порушенням вимог ч.4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.4 гл.4 р. ІІ Положення №2826 (а.с.16);
- не розкриття шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію за 2014 рік, що є порушенням ст.ст.39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.4 гл.4 р. ІІ Положення №2826 (а.с.17);
- не розкриття шляхом розміщення на власному веб-сайті/сторінці в мережі Інтернет річну інформацію за 2014 рік, що є порушенням вимог ч.4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.4 гл.4 р. ІІ Положення №2826 (а.с.18).
За результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів, на підставі актів від 16.06.2015 №686-ДН-1-Е, №687-ДН-1-Е, №688-ДН-1-Е, №689-ДН-1-Е, відповідачем 07.07.2015 прийнято постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме:
- №400-ДН-1-Е, якою за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на позивача накладено штраф в розмірі 1700,00 грн. (а.с.44);
- №401-ДН-1-Е, якою за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів накладено штраф в розмірі 1700,00 грн. (а.с.45-46);
- №402-ДН-1-Е, якою за неопублікування інформації в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладено на позивача штраф у розмірі 1700,00 грн. (а.с.47-48);
- №403-ДН-1-Е, якою за не розкриття шляхом розміщення на власному веб-сайті/сторінці в мережі Інтернет річну інформацію за 2014 рік позивачу винесено попередження (а.с.49).
Крім того, відповідачем 07.07.2015 прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме:
- №254-ДН-1-Е, яким позивача зобов'язано у термін до 08.01.2016 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме розкрити регулярну річну інформацію за 2014 рік відповідно до вимог Положення №2826 шляхом опублікування регулярної річної інформації ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» за 2014 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або НКЦПФР (а.с.61);
- №255-ДН-1-Е, яким позивача зобов'язано у термін до 08.01.2016 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме розкрити регулярну річну інформацію за 2014 рік відповідно до вимог Положення №2826 шляхом подання до Комісії регулярної річної інформації ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» за 2014 рік (а.с.62);
- №256-ДН-1-Е, яким позивача зобов'язано у термін до 08.01.2016 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме розкрити регулярну річну інформацію за 2014 рік відповідно до вимог Положення №2826 шляхом розміщення на власному веб-сайті/сторінці в мережі Інтернет регулярної річної інформації ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» за 2014 рік (а.с.63);
- №257-ДН-1-Е, яким позивача зобов'язано у термін до 08.01.2016 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме розкрити регулярну річну інформацію за 2014 рік відповідно до вимог Положення №2826 шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів регуляторної річної інформації ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» за 2014 рік (а.с.64).
Позивач, не погодившись з прийнятими постановами та розпорядженнями, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996 (далі - Закон №448/96), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно ст.7 Закону №448/96 основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема є: захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Під час розгляду справи в суді встановлено, що оскаржувані постанови та розпорядження прийнятті відповідачем у зв'язку з встановленням порушень з боку позивача щодо порядку та строків розкриття інформації на фондовому ринку цінних паперів.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 4 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Відповідно до пункту 3 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 03.12.2013 №2826 (далі - Положення №2826), емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку в такій послідовності Інформацію шляхом:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії);
опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
розміщення на власному веб-сайті (веб-сторінці);
подання до Комісії.
Згідно п.1 гл.4 р.ІІ Положення №2826 обов'язок здійснювати розкриття регулярної річної інформації поширюється на осіб, які станом на 31 грудня звітного року є емітентами. Обов'язок розкриття регулярної річної інформації припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок скасування реєстрації випуску цінних паперів, за умови відсутності інших підстав, передбачених законодавством, для виникнення такого обов'язку.
Відповідно п.4 гл.4 р.ІІ Положення №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття регулярної річної інформації здійснюється у такі терміни:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
розміщення на сторінці в мережі Інтернет - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до моменту подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на сторінці в мережі Інтернет.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем в порядку та строки, передбачені Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положенням №2826, розкриття регулярної річної інформації за 2014 рік не здійснювалось, оскільки позивач вказує на відсутність у нього такого обов'язку через те, що він не є емітентом цінних паперів.
Разом з тим, суд не приймає посилання представника позивача на відсутність у ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» обов'язку щодо розкриття регулярної річної інформації на фондовому ринку, з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 01.04.1996 Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку проведена реєстрація випуску цінних паперів ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», про що видано свідоцтво №41/1/96, а відтак ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» є емітентом цінних паперів.
30 вересня 2010 за рішенням загальних зборів акціонерів ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» підприємство позивача перетворено у ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», у зв'язку з чим позивачу видано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи А01 №112452, а також того ж дня проведено державну реєстрацію припинення ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал».
Суд зазначає, що відповідно до абзацу 2 ч.2 ст.2 Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» емітент - юридична особа, у тому числі Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Автономна Республіка Крим або міська рада, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади чи міжнародна фінансова організація, які від свого імені розміщують емісійні цінні папери та беруть на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.
Відповідно до ч.1 ст.79 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим підприємницьким товариствам - правонаступникам (шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Згідно ч.1 ст.80 Закону України «Про акціонерні товариства» злиття, приєднання, поділ, виділ та перетворення акціонерного товариства здійснюються за рішенням загальних зборів, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів влади.
Як встановлено з матеріалів справи 30.09.2010 за рішенням акціонерів ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал» було проведено перетворення організаційно-правової форми господарювання позивача з закритого акціонерного товариства на товариство з обмежено відповідальністю, при цьому в результаті перетворення все майно, майнові та інші права та обов'язки перейшли до ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал».
Суд зазначає, що чинне законодавство, зокрема Положення №2826, зобов'язує вчиняти дії по розкриттю інформації не лише суб'єктів господарювання, якими здійснювалась реєстрація випуску цінних паперів але і їх правонаступниками про, що свідчить п.3 гл.4 р.ІІ Положення №2826.
При цьому, такий обов'язок зберігається у емітента або його правонаступника до дати опублікування, у передбаченому законодавством порядку, інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску паперів.
Судом встановлено, що станом на 31.12.2014 випуск акцій ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», правонаступником якого є ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», не скасовано, та публікація про скасування реєстрації випуску цінних паперів Нацкомісією з цінних паперів не здійснювалась, доказів протилежного суду не надано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість посилань представника позивача на відсутність у останнього обов'язку щодо розкриття регулярної річної інформації за 2014 рік, у передбаченому законодавством порядку.
Суд зазначає, що рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1470 від 16.10.2012 затверджено Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (далі - Правила №1470), які визначають порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.1 розділу IV Правил №1470 уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно п.2 розділу IV Правил №1470 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
У разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів. Один примірник акта про правопорушення на ринку цінних паперів після підписання надається керівнику або представнику юридичної особи, щодо якої його складено. У разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів (п.8, 9 розділу IV Правил №1470).
Відповідно до п.1 розділу VI Правил №1470 справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої долучається до матеріалів справи. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Пунктом 1 розділу VI Правил №1470 передбачено, що розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
Відповідно до п.4 розділу VI Правил №1470 постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом п'яти робочих днів з дати її винесення.
Таким чином, судом при розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваних постанов та розпоряджень відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, використав повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення та своєчасно.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничодобувна компанія «Мінерал».
У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 86, 158, 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Гірничодобувна компанія "Мінерал" - відмовити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гірничодобувна компанія "Мінерал" (код ЄДРПОУ 00191253) до спеціального фонду Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 1644,30 грн. (одна тисяча шістсот сорок чотири гривні 30 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя І.В.Шара