Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 р. Справа №805/4713/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13:10
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О.В.
за участю секретаря судового засідання Проніна Д. С.
за участю:
представника позивача: Вишневської О.В.
представника відповідача: не з'явився,
представника третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, адміністративну справу за позовом Десятого воєнізованого гірничорятувального загону до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецької області, третя особа без самостійних вимог Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -
В С Т А Н О В И В :
Десятий воєнізований гірничорятувальний загін (надалі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецької області, третя особа без самостійних вимог Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0005940506 від 20.07.2015 року на суму 1597870,68 грн.
Ухвалою суду було замінено Красноармійську об'єднану Державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Донецької області на належного відповідача - Красноармійську об'єднану Державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Донецької області
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Позивач вказує, що Десятий воєнізований гірничорятувальний загін є державною неприбутковою установою, яка повністю фінансується за рахунок державного бюджету України за відповідною бюджетною програмою, а отже сплата єдиного внеску відбувалась по мірі виділення коштів на виплату заробітної плати.
Податковим органом 20.07.2015 року було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0005940506 на суму штрафних санкцій в розмірі 1496576,75 грн. та пені в розмірі 101293,93 грн. а всього на загальну суму в розмірі 1597870,68 грн.
Просив суд визнати протиправними та скасувати вищевказане рішення відповідача.
Відповідач надав до суду письмові заперечення в яких проти позову заперечив з огляду на приписи частини 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно яких єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві, просив суд задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Проти позову заперечував та надав до суду письмові заперечення в яких вказав, що згідно з приписів частини 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно яких єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав. Письмових заперечень не надіслав.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини,що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовою нормою, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Правовідносини що склалися між сторонами регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154.
Судом встановлено, що позивач у справі Десятий воєнізований гірничорятувальний загін є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом ЄДРПОУ 00159462, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.58-60, 156-158).
Відповідно до п.9.1 Положення про Десятий воєнізований гірничорятувальний загін, матеріально - технічне та фінансове забезпечення діяльності 10 ВГРЗ здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.167-182).
Згідно з довідкою № 1008/10 виданою Державною податковою інспекцією у м.Димитрові 16.02.2012 року Десятий воєнізований гірничорятувальний загін перебуває в реєстрі неприбуткових організацій з 30.01.2000 року і має ознаку неприбутковості 0002 (а.с.61).
Відповідач у справі Красноармійська об'єднана Державна податкова інспекція ГУ ДФС у Донецької області є юридичною особою код ЄДРПОУ 39882614 та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю,повнотою нарахування і сплати податків та зборів,установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.
Отже, відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, чиї дії та рішення підлягають оцінці та перевірці у відповідності до положень ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Третьою особою без самостійних вимог є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яке в свою чергу є юридичною особою код ЄДРПОУ 37471933.
Позивач обліковується у Красноармійській об'єднаній Державній податковій інспекції ГУ ДФС у Донецької області з 07.02.1991 року відповідно до витягу з ЄДР (а.с.59 об.).
Згідно із заявками на видачу готівки та перерахування коштів на вкладні рахунки № 12 від 26.11.2014 року, № 13 від 04.12.2014 року, № 14 від 08.12.2014 року, № 15 від 09.12.2014 року, № 16 від 10.12.2014 року, № 17 від 11.12.2014 року, № 18 від 29.12.2014 року, позивач звертався до УДКСУ у м.Димитрові Донецької області (а.с.62-75).
Також, позивач надавав УДКСУ у м.Димитрові Донецької області реєстри бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів: № 115 від 26.11.2014 року, № 117 від 04.12.2014 року, № 118 від 08.12.2014 року, № 119 від 09.12.2014 року, № 120 від 10.12.2014 року, № 121 від 11.12.2014 року, № 131 від 29.12.2014 року (а.с.76-84).
Платіжними дорученнями № 973 від 05.08.2015 року, № 974 від 05.08.2015 року, № 910 від 08.07.2015 року, № 911 від 08.07.2015 року позивачем були перераховані грошові кошти у ВАТ «Райфайзен Банк Аваль» як заробітна плата за листопад - грудень 2014 року (а.с.159-162).
Листом № 12-33/18 від 19.01.2015 року в.о. начальника Державної казначейської служби України в Донецькій області повідомив Десятий воєнізований гірничорятувальний загін про зняття з обліку бюджетних зобов'язань на суму 10052193,51 грн. (а.с.163).
Згідно з випискою по рахунках від 14.01.2015 року вхідний залишок Десятого воєнізованого гірничорятувального загону на 01.01.2015 року складав 86883,44 грн. (а.с.164).
Відповідно до відомості аналітичного обліку по рахунку 480 цільове фінансування та цільове поступлення за період з 01.01.2015 року по 31.10.2015 року кінцеве сальдо по кредиту складало 26129746,93 грн. (а.с.165).
Згідно з відомостю аналітичного обліку по рахунку 330 інші рахунки ціль за період 1 півріччя 2015 року кінцеве сальдо по дебету складало 358592,57 грн. (а.с.166).
Платіжними дорученнями № 122 від 03.04.2015 року, № 116 від 03.04.2015 року, № 232 від 03.04.2015 року, № 119 від 03.04.2015 року, № 233 від 03.04.2015 року, № 221 від 03.04.2015 року, № 201 від 03.04.2015 року, № 131 від 03.04.2015 року, № 686 від 04.06.2015 року , № 684 від 04.06.2015 року, № 710 від 12.06.2015 року, № 715 від 12.06.2015 року, № 733 від 18.06.2015 року, № 736 від 18.06.2015 року, № 286 від 03.04.2015 року, № 303 від 08.04.2015 року, № 298 від 08.04.2015 року, № 300 від 08.04.2015 року, № 352 від 15.04.2015 року, № 358 від 15.04.2015 року, № 378 від 22.04.2015 року, № 396 від 22.04.2015 року, № 382 від 22.04.2015 року, № 402 від 22.04.2015 року, № 563 від 21.05.2015 року, № 568 від 21.05.2015 року, № 110 від 25.03.2015 року, № 98 від 25.03.2015 року, № 113 від 25.03.2015 року, № 104 від 25.03.2015 року, № 101 від 25.03.2015 року, № 107 від 25.03.2015 року, № 915 від 08.07.2015 року, № 902 від 08.07.2015 року, № 914 від 08.07.2015 року, № 960 від 05.08.2015 року, № 969 від 05.08.2015 року, № 970 від 05.08.2015 року, № 959 від 05.08.2015 року, № 968 від 05.08.2015 року позивач сплатив єдиний внесок (а.с.85-116,120-127).
Рішенням податкового органу № 0005940506 від 20.07.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0005940506 на суму штрафних санкцій в розмірі 1496576,75 грн. та пені в розмірі 101293,93 грн., а всього на загальну суму в розмірі 1597870,68 грн. були застосовані до позивача (а.с.12-14).
Позивач не погодився з вищевказаним рішенням та звернувся до Головного управління ДФС у Донецькій області зі скаргою від 30.07.2015 року (а.с.15-17).
Рішенням про результати розгляду скарги № 7724/10/05-99-10-03-12-1 від 25.08.2015 року в.о. начальника Головного управління ДФС у Донецькій області, скаргу було залишено без задоволення (а.с.18-21).
Позивач неодноразово звертався до посадових осіб Кабінету Міністрів України, особисто до прем'єр Міністру України та Президенту України з листами в яких вказувалося на не належне фінансування та с проханням вирішити питання погашення заборгованості із заробітної плати (а.с.26-42, 117-119).
Але, як пояснив в судовому засіданні представник позивача відповідей на ці звернення від посадових осіб отримано не було.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Згідно з пунктами 1, 2, 4 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому нарахування штрафу і пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків передбачено статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154 (далі за текстом - Інструкція) визначено Стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів
Згідно пункту 4.2.3 Інструкції, днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органів доходів і зборів - день списання банком або органами Державної казначейської інспекції України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органів доходів і зборів.
Відповідно до пункту 6.2 Інструкції, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Згідно пункту 7.1 Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до пункту 7.2.2 Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Згідно п.7.9 Інструкції, оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення вищим органом доходів і зборів або судом рішення у справі.
Як вже зазначалося судом, позивач наполягає на тому, та ця обставина встановлена в ході судового розгляду справи, Десятий воєнізований гірничорятувальний загін є державною неприбутковою установою, яка повністю фінансується за рахунок державного бюджету України за відповідною бюджетною програмою, а отже сплата єдиного внеску відбувалась по мірі виділення коштів на виплату заробітної плати.
Аналізуючи зазначені доводи позивача, суд зазначає що в силу приписів частини 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до частини 11 названої статті у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Доводи позивача, що сплата єдиного внеску відбувається під час безпосередньої виплати заробітної плати не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платник єдиного внеску зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Правова позиція по даному питанню висловлена Верховним Судом України в постановах від 06.02.2012 та від 30.05.2011, за змістом яких Верховний Суд України дійшов висновку про те, що норми права не дають підстав вважати, що положення абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до якого перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у 20-денний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку з неодержанням останнім цих коштів.
Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Матеріалами справи, зокрема, розрахунком штрафних санкцій,підтверджується несвоєчасна сплата позивачем єдиного внеску. Представник позивача цієї обставини не заперечувала.
При цьому, позивачем не заперечується правильність розрахунку відповідних штрафних санкцій та пені.
Відтак, суд вважає що позивачем не доведено протиправність оскаржуваного рішення контролюючого органу, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст..94 КАС України.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У позові Десятого воєнізованого гірничорятувального загону до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецької області, третя особа без самостійних вимог Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, відмовити.
Постанова складена у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 10 листопада 2015 року в присутності представника позивача.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова,якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений 12 листопада 2015 року.
Суддя Хохленков О.В.