Постанова № 53531172, 02.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2015
Номер справи
804/9722/15
Номер документу
53531172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2015 р. Справа № 804/9722/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіКононенко О. В. при секретарідмитрієнко О.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

05.08.2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся із адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області в частині призначення та проведення позапланової перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (період перевірки 20 квітня 2015 року) на предмет додержання законодавства про працю на виконання Постанови слідчого СВ Жовтневого РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 31 березня 2015 року по кримінальному провадженню №12015040650000358 та дії зі складання Акту перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування за №04-01-69/24;

- скасувати акт позапланової перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 21.04.2015 року №04-01- 69/24.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскільки Територіальною державною інспекцією з питань праці у Дніпропетровській області було проведено перевірку з порушеннями законодавства, то акт №04-01- 69/24 підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити, доводи викладені в позовній заяві підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову, з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 20.04.2015 року по 21.04.2015 року Територіальною державною інспекцією з питань праці у Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на предмет додержання законодавства про працю на підставі Постанови слідчого СВ Жовтневого РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 31.03.2015 року за кримінальним провадженням №12015040650000358.

За результатами перевірки 21.04.2015 року складений акт №04-01-69/24 додержання суб'єктом господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким встановлені порушення статей 24, 26, 94-97, 115, 253 Кодексу законів про працю України, статті 30 Закону України «Про оплату праці».

Вирішуючи спір суд зазначає, що із матеріалів справи вбачається, що відповідачем була проведена позапланова перевірка на підставі Постанови слідчого СВ Жовтневого РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 31.03.2015 року за кримінальним провадженням №12015040650000358.

В обґрунтування неправомірності проведення перевірки позивач стверджує, що перевірка проведена неправомірно, адже у Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відсутня така підстава проведення перевірки як постанова слідчого.

Відповідно до частини 7 статті 110 Кримінального процесуального кодексу України, постанова слідчого, прокурора, прийнята в межах компетенції згідно із законом, є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується.

Отже, проведення перевірок додержання законодавства про працю відповідно до вимог норм вищезазначеної статті є підставою для проведення позапланової перевірки.

Відповідно до положень статті 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд за додержанням законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, серед інших, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Указом Президента України від 06.04.2011 №386/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію України з питань праці (далі - Положення), відповідно до пункту 1 якого Державна інспекція України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, який серед іншого, забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Державна інспекція України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відповідно до пункту 7 Положення.

Процедура проведення Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці визначена «Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», який затверджено Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 № 390 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці. Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Пунктом 4 Порядку встановлено, що інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку.

За приписами пунктів 7 та 8 Порядку за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства. Рішення Інспектора може бути оскаржене у порядку, встановленому законодавством.

Таким чином, інспектори з праці територіальних органів Держпраці України наділені повноваженнями щодо проведення позапланових перевірок та складання актів за результатами проведення перевірок.

Системний аналіз нормативно-правових норм, які регулюють дані правовідносини, дає підстави стверджувати, що акт перевірки не є актом індивідуальної дії, який породжує права та свободи позивача, а тому такий акт не може бути скасований в судовому порядку.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 06 листопада 2015 року

Суддя О.В. Кононенко