Справа № 686/14106/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2015 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.
при секретарі Пушкарьовій О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та зобовязання провести нарахування та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити нарахування пенсії, а саме зобовязати відповідача здійснити нарахування та виплату їй пенсії з 02.07.2015 року в розмірі 90%, включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки №153 від 01.07.2015 року. В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що з 20.10.2009 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% заробітної плати.
В липні 2015 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат, однак відповідачем листом №368/м-12 від 08.07.2015 року в задоволенні її заяви було відмовлено.
Відмову відповідача вважає неправомірною, оскільки відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Статтею 41 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» також передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески. Відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України №5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004р. структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
20.07.2015 року ухвалою Хмельницького міськрайонного суду було відкрито скорочене провадження у справі.
06.08.2015 року представник відповідача подала письмові заперечення, в яких зазначила, що Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому вважає за необхідне бути присутнім в судовому засіданні при розгляді справи, оскільки на підставі наданих документів та заявлених вимог неможливо дослідити всі обставини справи та прийняти законне та обґрунтоване рішення.
20.07.2015 року ухвалою судді дану справу було призначено до судового розгляду за загальними правилами КАС України.
В судове засідання позивач та її представник не з'явились, позивач подала заяву про слухання справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не зявилась, подала заяву про слухання справи у її відсутності та письмові заперечення проти позову, в яких зазначила, що позовні вимоги необґрунтовані та просить відмовити в позові. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що згідно з ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції, чинній на момент призначення пенсії). Матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав. Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що розмір пенсії обчислюється із складових заробітної плати, передбачених у Законі України «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 даного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Перелік доплат та надбавок зазначений у Постанові Кабінету Міністрів № 268 від 09.03.2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Матеріальна допомога та індексація відсутні у даному переліку, а отже включення їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача є порушення ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Згідно ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби слухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з 20.10.2009 року в розмірі 90% від суми заробітної плати, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому №368/м-12 від 08.07.2015 року та письмовими запереченнями відповідача.
Позивач звернулась із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної її пенсії. Однак, управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому листом №368/м-12 від 08.07.2015 року відмовило позивачці в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав.
За змістомстатті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу»(в редакції на день призначення пенсії та її перерахунку) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни доЗакону України "Про державну службу".
Так, відповідно до ч. 1ст. 37Закону України "Про державну службу"в редакціїЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не єдержавними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно дост.37 Закону №3723-XII, зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітноїплати,з якої булосплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які начасзверненнязапризначеннямпенсії неє державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовцявідповідноїпосади та рангу за останнім місцем роботи надержавній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески назагальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення частини третьоїст.37 Закону №3723-XIIв редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законами № 3668-VІ, № 1166-VII та № 76-VIII.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулюєст. 37-1 Закону №3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям вищезазначених Законівзмін не зазнали.
Так, відповідно до ст. 37-1Закону України "Про державну службу"у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюєтьсявиходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади тарангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно зістаттею 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, для перерахунку пенсії державним службовцям застосовується норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобтост.37 Закону №3723-XIIв редакції до внесення змінЗаконами№ 3668-VІ, № 1166-VII та № 76-VIII.
Частиною першоюстатті 1 Закону № 108/95-ВР «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону № 3723-XII «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів громадян, грошова винагорода та компенсація за дні невикористаної відпустки входять до системи оплати праці позивача та мали бути враховані при обчисленні розміру її пенсії.
З наявної в матеріалах справи довідки №153 від 01.07.2015 року, виданої Головним управлінням статистики у Хмельницькій області вбачається, що позивачу за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року виплачено індексації в сумі 736,28 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення 11039 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 11067 грн., а всього 22842,28 грн., на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона зобовязана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові ОСОБА_1 щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
За таких обставин позов слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7, 41, 69, 71, 86, 128 ч.6,158, 163 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 02.07.2015 року в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки Головного управління статистики в Хмельницькій області №153 від 01.07.2015 року, з урахуванням виплачених сум.
Судові витрати в сумі 73 гривні 08 копійок стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: