Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
Єдиний унікальний номер 314/1090/15-ц Суддя першої інстанції Кофанов А.В. Номер провадження 22-ц/778/5929/15 Суддя-доповідач Воробйова І.А.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2015 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Бєлки В.Ю.
Суддів Воробйової І.А.
Онищенко Е.А.
При секретарі: Книш С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства «Водоканал» на рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 10 вересня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Водоканал» про зобов'язання до вчинення певних дій, стягнення грошової суми, -
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до КП «Водоканал» про зобов'язання до вчинення певних дій, стягнення грошової суми.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що у листопаді 2014 року відповідач направив йому повідомлення про необхідність проведення періодичної повірки лічильника холодної води КВ 1,5 № 000300, який встановлений в його квартирі. Позивач вирішив встановити новий лічильник КВ 1,5 № 049110, здійснив його повірку у відповідача, за що сплатив грошові кошти, але здійснювати монтаж цього лічильника відповідач відмовився.
На підставі викладеного, позивач просив суд, зобов'язати відповідача демонтувати в його квартирі засіб обліку постачання холодної води лічильника КВ 1,5 № 000300, здійснити монтаж засобу обліку постачання холодної води лічильника КВ 1,5 № 049110, зобов'язати вирахувати об'єм спожитої води на підставі даних демонтованого лічильника, та стягнути з відповідача на свою користь грошові кошти, сплачені на повірку лічильника, і транспортні витрати.
Рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області від 10 вересня 2015 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Зобов'язано КП «Водоканал» демонтувати у квартирі АДРЕСА_1 засіб обліку постачання холодної води лічильник КВ 1,5 № 000300, та здійснити монтаж засобу обліку постачання холодної води лічильника КВ 1,5 № 049110.
В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду, КП «Водоканал» подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на те, що рішення суду є незаконним та необґрунтованим, висновки суду не відповідають обставинам справи і наданим доказам, рішення ухвалено з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно зі ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Судом встановлено, що 11 травня 2011 року КП «Водоканал» та ОСОБА_3 уклали договір про надання послуг з постачання холодної води.Згідно п.3 Договору позивачу встановлено засіб обліку КВ-1,5 Заводський номер 000300. Водоканал опломбував його і з цього часу він сплачує за послуги водопостачання відповідно до показників засобу обліку.
Відповідач комунальне підприємство "Водоканал" здійснює послуги з водопостачання та водовідведення позивачу ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, а позивач сплачує за надані послуги відповідно показників лічильників.
У листопаді 2014 року та січні 2015 року відповідач письмово попередив позивача про необхідність провести повірку водолічильників за рахунок абонента, а в іншому випадку нарахування за спожиту воду будуть здійснюватись не по показанням водолічильника, а по нормам (а.с. 7, 20,21).
Зазначено, що в період повірки, але не більше 30 днів, посилаючись на положення п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21липня 2005 року № 630 (далі - Правила), нарахування за вказані послуги буду проводитись відповідно середньомісячним показникам лічильника за попередні три місяці (а. с. 6).
Позивач погодився з проведенням перевірки водолічильника, але не погоджується із тим, що повірку необхідно провести за власний рахунок. Крім того, просив змонтувати повірений технічною службою КП «Водоканал» 07.11.2014 року опломбований та зареєстрований у державному метрологічному підприємстві лічильник води КВ-1,5 №049110.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" № 113/98-ВР від 11 лютого 1998 року підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.
Положення ч. 3 ст. 28 вказаного вище Закону передбачають, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло,- водопостачання.
Згідно з ч.3 ст.28 вищевказаного Закону якщо виконавцем послуг є водопостачальна організація, то її витрати, пов'язані з періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом квартирних лічильників холодної води повинні відшкодовуватись власником або балансоутримувачем цього будинку через оплату за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Витрати на періодичну повірку включені до типового переліку послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
Відповідно до абз. 1 п. 24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, з розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.
За приписами ч. 3 ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Згідно з п. 9 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" ( далі - Правила) періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
Пунктом 1.3 наказу Держжитлокомунгоспу України від 25 квітня 2005 року № 60 "Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді" виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у пункті 1.1 Порядку, може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині 2 статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
На підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 3 липня 1995 року N 483 "Про впровадження засобів обліку витрачання і приладів регулювання споживання води та теплової енергії в побуті" облвиконкоми повинні вжити заходів до утворення цільових фондів для фінансування впровадження засобів обліку витрачання і приладів регулювання споживання води та теплової енергії і створення мережі служб встановлення, технічного обслуговування, ремонту і контролю за їх функціонуванням.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні саме КП "Водоконал" є виконавцем послуг з водопостачання.
В судовому засіданні встановлено та не заперечувалось сторонами, що позивач погодився щодо повірки водолечільників та не чинив перешкод щодо його демонтажу, транспортування та монтажу.
Відповідач відмовляється у здійсненні повірки водолечільників своїми силами і за свій рахунок, посилаючись на те, що вартість повірки не закладено в тарифи на споживання води.
Відповідно до п.5.18. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190, 27.06.2008, споживач відповідає за цілісність та збереження засобів обліку, пломб і деталей пломбування, встановлених представниками територіальних органів Держспоживстандарту та виробником в місцях з'єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування.
Отже, з огляду на положення п. 5.18. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, щодо відповідальності споживача за цілісність та збереження засобів обліку, пломб і деталей пломбування проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки не може здійснюватись особисто споживачем.
Таким чином, проведення періодичної повірки квартирних засобів обліку є обов'язком КП "Водоканал", яке є виконавцем послуг.
Заперечення відповідача про те, що вартість повірок не закладено в тарифи на споживання води з посиланням на лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 22.01.13 р.№ 8/20-44-13, в якому зазначено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Київа від 09.11.2011 року по справі №2а-12409/11/2670 визнано незаконним та не чинним п.24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд і прибудинкових територій, не можуть бути взяті до уваги, оскільки Постановою Вищого адміністративного суду України від 07.02.2013 року вказану постанову окружного суду скасовано, та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
З огляду на вищевказані вимоги Закону та спірні правовідносини сторін у справі, які виникли стосовно здійснення періодичної повірки водолічильника позивача, а саме: за чий рахунок і хто повинен здійснювати такі дії, судова колегія дійшла висновку, що зобов'язання позивача, як споживача послуг водопостачальної організації, здійснити повірку водолічильника своїми силами та за свій рахунок є неправомірними зі сторони відповідача, оскільки позивач не є виконавцем вказаних послуг та вищевказаним законом не передбачено, що позивач зобов'язаний здійснити повірку водолічильника своїми силами та за свій рахунок, тому рішення суду в цій частині є правильним.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 січня 2014 року по справі №6-43169 св 13.
Проте колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов»язання КП «Водоканал» здійснити монтаж засобу обліку холодної води - лічильника КВ 1,5 №049110.
Так, п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), передбачено, що квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця, а роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволені позовних вимог щодо зобов»язання КП «Водоканал» здійснити монтаж засобу обліку холодної води - лічильника КВ 1,5 №049110, а рішення в цій частині скасувати.
В частині відмови в задоволенні іншої частини позову рішення суду першої інстанції не оскаржене, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України та роз'яснень п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 24 жовтня 2008 року "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку" апеляційним судом не перевіряється.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.307,309 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И ЛА:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Водоканал» задовольнити частково.
Рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 10 вересня 2015 року у цій справі в частині задоволення позову скасувати й ухвалити в цій частині нове рішення наступного змісту.
Зобов'язати Комунальне підприємство "Водоканал" провести періодичну повірку засобу обліку постачання холодної води - лічильник КВ 1,5 №000300 за рахунок КП "Водоканал" (в тому числі демонтаж, перевезення і монтаж квартирного засобу обліку), розташованого в квартирі АДРЕСА_1
В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий: Судді: