Справа № 349/1391/15-а
Провадження № 2-а/349/67/15
П О С Т А Н О В А
іменем України
17 листопада 2015 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Лошак О.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
09 листопада 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про визнання незаконною відмови відповідача щодо проведення перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 05.05.2015 року в розмірі 90% з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги в розмірі 10 посадових окладів та в подальшому проводити нарахування і виплату згідно проведеного перерахунку.
У позовній заяві зазначено, що позивач з 24.05.2004 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Надав всі необхідні документи, в тому числі довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Однак, відповідачем при перерахунку пенсії не включено до складу його заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги в розмірі 10 посадових окладів, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога в розмірі 10 посадових окладів входить до системи оплати праці державного службовця, з цих сум фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Просив зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги в розмірі 10 посадових окладів до суми заробітку з якого обчислювалась пенсія.
Представник відповідача подав суду письмові заперечення, в яких зазначено, що дійсно при призначенні пенсії позивачу, як державному службовцю, не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу в розмірі 10 посадових окладів. Дані суми не враховані, оскільки за ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога в розмірі 10 посадових окладів є додатковим благом і не входить в структуру заробітної плати. Просив у задоволенні позову відмовити.
Перевіривши та дослідивши усі подані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 з 24.05.2004 року було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
04 серпня 2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги в розмірі 10 посадових окладів та в подальшому просив проводити нарахування і виплату згідно проведеного перерахунку.
Листом № 157/Г-15 від 29.10.2015 року управлінням пенсійного фонду України в Рогатинському районі ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога в розмірі 10 посадових окладів не є складовими частинами заробітної плати та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з наступного.
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95 законодавцем встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 даного Закону визначена структура заробітної плати. Заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога в розмірі 10 посадових окладів входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, відповідно до положень наказу Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року за № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" фонд оплати праці складається з: фондів основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних компенсаційних виплат. (п. 1.3. Інструкції). При цьому, до складу додаткової заробітної плати Держкомстат України відносить, в тому числі: суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати (доходу) працівників (службовців) - (п.2.2.7. Інструкції), а до складу фонду інших заохочувальних та компенсаційних виплат - матеріальну допомогу, яка надається всім або більшості працівників (в тому числі - на оздоровлення) - (п.2.3.3. Інструкції).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідки №15 від 17.10.2015 року, довідки про складові заробітної плати за період з 01.05.2002 по 31.04.2004 року, виданих виконавчим комітетом Підгородянської сільської ради вбачається, що за період роботи з 01.05.2002 року по 31.04.2004 р. позивач отримав матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 13 743 грн., матеріальну допомогу в розмірі 10 посадових окладів. На всі виплати, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога в розмірі 10 посадових окладів входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено до розрахунку пенсії позивачки.
При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску. Відповідно до ст.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги дату звернення позивачки до суду із розглядуваним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, приходжу до висновку про те, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 09.05.2015 року.
З урахуванням наведеного та фактичної дати звернення позивача за захистом своїх порушених прав, виходячи із передбаченого законом строку звернення до адміністративного суду, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 у частині вимог за період з 05.05.2015 року по 08.05.2015 року включно слід залишити без розгляду.
Достатніх поважних причин, які б позбавляли можливості своєчасно звернутися до суду за захистом своїх порушених прав позивачем не наведено.
Керуючись ст. ст. 99,100, 158-163, 167,1832 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги в розмірі 10 посадових окладів.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 в розмірі 90% з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги в розмірі 10 посадових окладів з 09.05.2015 року та виплатити недоплачену пенсію.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Адміністративний позов ОСОБА_1 у частині решти позовних вимог слід залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.О. Лошак