Постанова № 53500788, 09.11.2015, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
372/4379/15-а
Номер документу
53500788
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 372/4379/15-а

провадження № 2-а-126/15

П О С Т А Н О В А

Іменем України

09 листопада 2015 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Мора О.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Обухівського районного суду Київської області з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області на дії суб'єкта владних повноважень з вимогою вчинити певні дії, за змістом якого просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови нарахування та виплати пенсії позивачеві, зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити пенсію позивачеві відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 09.12.1986 року по 10.01.1987 року 2 категорії, а отже має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

При зверненні до управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області отримала відмову від 14.09.2015 року №5112/11. Відмова мотивована відсутністю належних документів, що підтверджують факт перебування ОСОБА_1 учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 09.12.1986 року по 10.01.1987 року.

Вважає, що управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області протиправно порушило право на призначення та отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В обґрунтування вимог посилається на ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закон України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ухвали Обухівського районного суду Київської області від 28 жовтня 2015 року справа розглядалась судом в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач в письмових запереченнях проти позову заперечував, посилаючись на відсутність підстав для виплати пенсії.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою призначення пенсії.

Згідно листа про відмову в призначенні пенсії від 14.09.2015 року №5112/11 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Відповідно до посвідчення ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 -1987 році 2 категорії (серія НОМЕР_1).

Частиною 1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 10 років: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Архівним відділом Обухівської районної державної адміністрації на заяву ОСОБА_1 від 01.08.2013 року Позивачу надано архівний витяг з наказу №108-п від 03 грудня 1986 року з якого вбачається, що згідно графіка відрядить в Чорнобиль з 09.12.1986 року по 10.01.1987 року ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1)

Крім того, з архівної довідки від 01.08.2013 року №06-08/135 ОСОБА_1 в січні 1987 року нараховувалась заробітна плата за відрядження в зону ЧАЕС за грудень 1986 року та січень 1987 року.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачений обов'язок відповідача щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.

Посилання відповідача у листі від 14.09.2015 року №5112/11 на відсутність у ОСОБА_1 первинних документів безпідставне, так як жодною нормою Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено, що архівна довідка не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи зазначене, а також те, що позивач звернувшись до управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подала всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи що надані документи підтверджують особливий статус ОСОБА_1, а саме те, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому вона має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито всіх можливих передбачених законом заходів в межах його компетенції для захисту прав та інтересів ОСОБА_1, як громадянина України.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність відмови позивачу у підтвердженні трудового стажу та призначенні пільгової пенсії.

Оцінюючи зібрані по справі докази у їх сукупності та співставленні, аналізуючи пояснення ОСОБА_1 і враховуючи заперечення відповідача, суд приходить до висновку про те, що встановлені судом обставини достовірно свідчать про те, що Позивач має право напризначення пенсії відповідно до ч. 1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На підставі наведеного, керуючись ст.69-72, 183-2 КАС України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області щодо відмови призначити ОСОБА_1 пенсії відповідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14 вересня 2015 року.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяМора О. М.