ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 року м. Київ К/800/52583/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді суддів:Іваненко Я.Л., Ліпського Д.В., Мойсюка М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року,
в с т а н о в и л а :
У лютому 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії з 08 червня 2012 року на підставі довідки про заробітну плату в розмірі 2321,11 грн. станом на 01 квітня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII). У червні 2012 року відділом фінансового забезпечення Управління Міністерства внутрішніх справ України у Івано-Франківській області було видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку ОСОБА_4 обіймав перед звільненням, яка підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення за відповідною посадою, однак відповідач в порушення вимог частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок його пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - постанова № 355)на підставі вказаної довідки не провів.
Постановою Богородчанського районного суду від 04 березня 2013 року позовні вимоги задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_4 із довідки про заробітну плату в розмірі 2321,11 грн. станом на 01 квітня 2012 року з 08 червня 2012 року з відрахуванням проведених виплат.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою позивачу відмовлено у задоволенні позову.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалідом війни II групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII.
11 січня 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату, яка станом на 01 квітня 2012 року складала 2321,11 грн.
Однак, 22 січня 2013 року пенсійний орган повідомив позивача про те, що йому відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії, оскільки перерахунок пенсій з урахуванням наданої довідки може бути проведений у разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідної постанови про підвищення заробітної плати працюючих військовослужбовців. Постанова №355 передбачає тільки підвищення основного розміру пенсії у межах граничних сум станом на 01 квітня 2012 року.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем допущено порушення права позивача на перерахунок його пенсії на виконання постанови №355 на підставі довідки про заробітну плату.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову постанову про відмову у задоволенні позову, апеляційний суд виходив з відсутності правових підстав для перерахунку пенсії позивача у відповідності до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
За змістом наведеної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 07 листопада 2007 року постанови № 1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з січня 2008 року органами Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсій військовослужбовців у зв'язку зі змінами у структурі грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою № 355 передбачено з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків.
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що Кабінетом Міністрів України рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не приймалось.
При цьому, довідка Управління Міністерства внутрішніх справ України у Івано-Франківській області від 15 червня 2012 року не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Як було встановлено судом апеляційної інстанції, згідно довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01 квітня 2012 року становить 2321,11 грн.
Згідно наданої відповідачем відповіді від 22 січня 2013 року основний розмір пенсії позивача, обчислений з цього грошового забезпечення становить 1856,89 грн. (2321,11 грн. х 80%). Внаслідок проведених підвищень з 01 липня 2012 року на 11%, з 01 вересня 2012 року на 12% і з 01 січня 2013 року на 35% основний розмір пенсії позивача не перевищував граничного розміру - 1856,89 грн. і становив у липні 1502,66 грн. ( 1353,75 грн. х 11%), у вересні 1665,11 грн. (1353,75 грн. х 23% ) та у січні 1827,56 грн. (1353,75 грн. х 35%).
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області було проведено позивачу підвищення до пенсії відповідно до постанови №355, у межах максимального розміру пенсії, а додаткових обставин для перерахунку пенсії позивачу законом не встановлено.
Висновки суду апеляційної інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у справах цієї категорії, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі № 21-641а14.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Тому колегія суддів, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий: Судді: Я.Л. Іваненко Д.В. Ліпський М.І. Мойсюк