ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 509/2039/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бочаров А.І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Бітова А.І.
суддів Милосердного М.М.
ОСОБА_1
в звязку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, справу розглянуто згідно з п.1 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 20 липня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області про визнання незаконним і скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У травні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Овідіопольському районі Одеської області про:
-визнання незаконним розпорядження УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області від 03 квітня 2015 року №138162 щодо переведення пенсії ОСОБА_2 за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік;
-скасування розпорядження відповідача від 03 квітня 2015 року №138162 в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік;
-зобов'язання УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 22 січня 2015 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області при призначені пенсії за віком було застосовано показники середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях України за 2007 рік, а не показник середньої заробітної плати за 2011 2013 роки, з посиланням на те, що він отримував до часу зверненням пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чим порушено його права.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що пенсія була призначена до 2008 року, а саме 25 січня 2000 року, то при перерахунку пенсії з 22 січня 2015 року був застосований показник відповідно середньої заробітної плати (доход) у середньому на одну застрахованих особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
Постановою Овідопільського районного суду Одеської області від 20 липня 2015 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про визнання незаконним розпорядження від 03 квітня 2015 року №138162, зобовязати провести перерахунок та виплати пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум до УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області відмовлено у повному обсязі.
В апеляційній скарзі представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у звязку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
З 25 січня 2000 року вперше ОСОБА_2 була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
22 січня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області з заявою про призначення/перерахунок пенсії в якій зазначалось, що позивач просить перевести пенсію з одного виду на інший та з 22 січня 2015 року йому була призначена пенсія за віком.
Перше призначення пенсії здійснювалося на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При повторному зверненні законодавчим підґрунтям для перерахунку пенсії став Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Атестатом про зняття з обліку від 17 січня 2015 року №1 зазначається, що ОСОБА_2 припинено виплату пенсії по вислузі років по причині переходу на пенсію за іншим Законом.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки пенсія була призначена до 2008 року(а саме з 25 січня 2000 року), то при перерахунку пенсії з 22 січня 2015 року був застосований показник відповідно середньої заробітної плати (доход) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
З листа відповідача від 16 березня 2015 року №9/3-/01, (копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.22)), вбачається, що, при призначенні пенсії УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік в сумі 1 197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2011-2013 роки.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з ч.3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду; при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, після здійснення відповідачем перерахунку при призначенні пенсії позивача за вислугу років згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в 2015 році ним застосовано показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік 1 197,91 грн.
Даний перерахунок відповідачем проведено неправомірно, оскільки позивач не звертався до нього із заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Аналогічна правова позиція викладена в Ухвалі Вищого Адміністративного суду України від 10 грудня 2013 року (К/800/38624/13) у справі за адміністративним позов до УПФ України в Сімферопольському районі АР Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених п.1,2 ч.1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Як вбачається з Постанови Верховного Суду України від 31 березня 2015 року №21-612а14 у справі до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст. 45 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим Законом.
За таких обставин, судова колегія доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 і, відповідно, необхідність їх задоволення.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.п.3, 4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 20 липня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати незаконним розпорядження управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області від 03 квітня 2015 року №138162 щодо переведення пенсії ОСОБА_2 за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік.
Скасувати розпорядження управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області від 03 квітня 2015 року №138162 в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 22 січня 2015 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:Бітов А.І.
Суддя: Милосердний М.М.
Суддя: Ступакова І.Г.