Ухвала суду № 53496778, 10.11.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
813/2941/15
Номер документу
53496778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2015 р. Справа № 876/10285/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Гулида Р.М., Кузьмича С.М.

при секретарі судового засідання: Нефедової А.О.

за участю представника позивача: ОСОБА_1

третьої особи: Плесканка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Курорт-Сервіс" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції Львівської області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Курорт-Сервіс" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій, ,-

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції Львівської області про визнання протиправними та скасування рішення державного реєстратора - Краснопольського О.М. про скасування права власності на 11/50 ідеальних частин цегляної будівлі АДРЕСА_1 прийняте 29.05.2015 року, індексний номер 21701608, зобов'язання державного реєстратора прав на нерухоме майно, Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції провести державну реєстрацію права власності на 11/50 нежитлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3, визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора - Топорович Л.М. про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи, індексний номер 22180548 від 18.06.2015 р., визнання протиправними та скасування рішення державного реєстратора - Топорович Л.М. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 22177177 від 18.06.2015 р.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що рішенням державного реєстратора речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції було порушено майнові інтереси позивача, оскільки реєстраційна дія вчинялась на підставі рішення Трускавецького міського суду від 02.09.2011 року по справі №2-87/11, виконання якого зупинено ухвалою ВССУ від 18.03.2015 р. Просив позов задоволити.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення державного реєстратора - Краснопольського О.М. про скасування права власності на 11/50 ідеальних частин цегляної будівлі АДРЕСА_1 прийняте 29.05.2015 року, індексний номер 21701608. Зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно, Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції провести державну реєстрацію права власності на 11/50 нежитлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3. Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора - Топорович Л.М. про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи, індексний номер 22180548 від 18.06.2015 р.. Визнано протиправними та скасовано рішення державного реєстратора - Топорович Л.М. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 22177177 від 18.06.2015 р.

Постанову суду першої інстанції оскаржила третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Курорт-Сервіс". Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволені адміністративного позову.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 27.05.2015 року відповідачем прийнято рішення про державну реєстрацію прав га їх обтяжень №21623692 від 27.05.2015 року, проведено державну реєстрацію права власності, відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень №645429946115 та зареєстровано право власності на 11/50 ідеальних частин будівлі по АДРЕСА_1 за позивачем.

29.05.2015 державний реєстратор прийняв рішення №21704681 від 29.05.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі якого провів державну реєстрацію на вищезазначений об'єкт за ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс» за номером 9858410. а рішенням №21706409 від 29.05.2015 року про скасування, даний запис скасовано. 29.05.2015 року рішенням № 21701608 про скасування державним реєстратором Краснопольським О.М., скасовано запис про право власності №9818236 за ОСОБА_3

02.06.2015 року відповідачем прийнято рішення №21744482 від 02.06.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та проведено реєстрацію 37/100 частин нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 за ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс».

18.06.2015 року рішенням про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи №22180548 розділ N645429946115 на 37/100 ідеальних частин нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 державним реєстратором Топорович Л.М. закрито.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого указом Президента України від 6 квітня 2011 року №401/2011 (надалі - Положення) встановлено, що Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади.

Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у низці сфер, в тому числі у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобов'язань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Апеляційним судом встановлено, що державний реєстратор прийняв рішення №21704681 від 29.05.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі якого провів державну реєстрацію на вищезазначений об'єкт за ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс» за номером 9858410, а рішенням №21706409 від 29.05.2015 року про скасування, даний запис скасовано. Цього ж дня 29.05.2015 на підставі рішення Трускавецького міського суду №2-87/11 від 02.09.2011 року, рішенням № 21701608 про скасування державним реєстратором Краснопольським О.М., скасовано запис про право власності №9818236 за ОСОБА_3

У матеріалах справи наявна ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18.03.2015 року, відповідно до якої виконання рішення Трускавецького міського суду від 02.09.2011 року зупинено до закінчення касаційного провадження у справі.

Про наявність такої ухвали ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс» не міг не знати, оскільки є стороною у вказаній справі, проте такі відомості державному реєстратору не повідомив.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року апелянту відстрочено сплату судового збору до винесення рішення по даній справі.

Відтак, колегія суддів вважає, що слід стягнути судовий збір при поданні апеляційної скарги у сумі 80.39 грн.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Курорт-Сервіс" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року у справі №813/2941/15 - без змін.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Курорт-Сервіс" судовий збір в сумі 80.39 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: Р. Гулид

С. Кузьмич

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 13.11.2015 року