УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2015 року Справа № 876/7196/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Запотічного І.І.,
суддів Бруновської Н.В., Довгої О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17.06.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 25.05.2015 року звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо невключення при розрахунку пенсії державного службовця матеріальних доплат на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, і інших передбачених законом виплат та зобов'язання перерахувати - розмір пенсії із внесенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії вказаних виплат та виплатити починаючи з дня призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до ЗУ "Про державну службу". Під час розрахунку пенсії відповідачем не враховано матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань , індексацію заробітної плати які є складовими заробітної плати державного службовця і на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування. Зазначає, що зверталась до відповідача з приводу зазначених обставин, проте отримала відмову. Вважає, що дані виплати входять до системи оплати праці державного службовця, а тому повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17.06.2015 року - позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районі здійснити перерахунок призначеної пенсії з включенням до заробітку, з якого призначалась пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 25.12.2014 року. Позовну заяву в частині зобов'язання УПФУ в м. Калуші та Калуському районі зробити перерахунок пенсії з моменту призначення пенсії залишено без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районі Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Позивач у своєму клопотанні просила розгляд справи проводити без її участі
Апелянт будучи повідомленим про час та місце розгляду справи явки представника в судове засідання не забезпечив.
Відповідно до ст.197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними матеріалами .
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Калуській об'єднаній державній податковій інспекції, на всі виплати які включені у довідку №789/10/050 від 06.03.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.09.2005 р. до 01.09.2010 року нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати, що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів вважає, що за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція із спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2013 р. і від 28.05.2013 р. Ці рішення Верховного Суду України прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
З врахуванням наведеного колегія суддів вважає, що отримані ОСОБА_1 суми з яких фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування повинні враховуватися в її дохід як застрахованої особи для обчислення пенсії.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо застосування шестимісячний строку звернення до адміністративного суду відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, та задоволення позовних вимог з 25.12.2014 року.
Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області - залишити без задоволення, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17.06.2015 року у справі №345/1962/15-а- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді Н.В. Бруновська
О.І. Довга