ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 листопада 2015 року № 826/4213/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменко В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Північтранс" до треті особи 1) Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті 2) Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) 1) Товариство з обмеженою відповідальністю «Турист» 2) Товариство з обмеженою відповідальністю «Українсько - Шведське АТП - 10708» про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом № 33 від 28.11.2014; скасування дозволів на перевезення пасажирів; зобов'язання вчинити дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Північтранс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті в особі Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування про скасування рішення оформленого протоколом № 33 від 28.11.2014 та зобов'язання вчинити дії.
01.04.2015 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов уточнений адміністративний позов, який був прийнятий судом до розгляду та в якому відповідачами були визначені Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті та Конкурсний комітет з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) та який містить вимоги про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом № 33 від 28.11.2014; скасування дозволів на перевезення пасажирів; зобов'язання вчинити дії.
В судовому засіданні 21.05.2015 суд ухвалив залучити до участі по справі в якості третіх осіб Товариство з обмеженою відповідальністю «Турист» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Українсько - Шведське АТП - 10708».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач-2 дійшов хибного висновку про зазначення в анкеті ПАТ "Північтранс" до заяви на участь у конкурсі недостовірної інформації щодо середньооблікової кількості працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку. Відтак, позивач стверджує, що середньооблікова кількість працівників на ПАТ "Північтранс" становить 849 осіб, а тому рішення про недопущення ПАТ "Північтранс" до участі у конкурсі 28.11.2014 є протиправним.
Представник позивача у судовому засіданні 18.06.2015 підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов повністю.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, 30.04.2015 надала суду письмові заперечення, в яких просила відмовити у задоволені позову, оскільки позивач у анкеті до заяви на участь у конкурсі зазначив, що середньооблікова кількість працівників на ПАТ "Північтранс" становить 849 осіб, в той же час, згідно інформації, наданої Державною фіскальною службою України (лист від 19.11.2014) на запит від 11.11.2014, середньооблікова кількість працівників становить 704 особи. У зв'язку з чим, рішення, оформлене протоколом № 33 від 28.11.2014, є правомірним та прийнятим на підставі підтверджених фактів.
Представники відповідача-2, третіх осіб 1 та 2 у судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином, своєї позиції щодо позовних вимог суду не повідомили.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час розгляду справи, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті 20.10.2014 на веб-сайті (http://www.uti.gov.ua/transinsp/uk/publish/article/93833) та у друкованому засобі масової інформації «Перевізник UA» розмістила інформацію про оголошення конкурсу із перевезення пасажирів, який відбудеться 28.11.2014.
Позивач вирішив взяти участь в конкурсі із перевезення пасажирів, який відбудеться 28.11.2014 та подав пакет необхідних документів, зокрема анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному у Журналі «ПЕРВІЗНИК UA» № 13/2014, в якій зазначив, що середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб становить 849.
11.11.2014 Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті направила до Державної фіскальної служби України лист № 2879/11/16-14, в якому на виконання вимог статті 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» інформувала про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс, що відбудеться 28.11.2014, та просила підтвердити або спростувати інформацію надану у додатку, а саме: середньооблікової кількості працівників, за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працювали на повну ставку за період з 19.10.2013 по 20.10.2014, a також кількості працівників, які отримували мінімальну заробітну плату за вищевказаний період.
24.11.2014 Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті отримала від Державної фіскальної служби України лист від 19.11.2014 № 7275/5/99-99-17-04-16 з додатком, в якому зазначено, що кількість працівників, які відпрацювали повний звітний період, в т.ч. із заробітною платою не менше мінімальної, за даними 1-ДФ (ознака доходу 101 - доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), крім доходів, зазначених в абзаці третьому пункту 4 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України (підпункт 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу) на ПАТ "Північтранс" (код ЄДРПОУ 05523553) становить за 3 квартал 2013 року - 557 осіб, за 4 квартал 2013 року - 439 осіб, за 1 квартал 2014 року - 893 особи, за 2 квартал 2014 року - 927 осіб.
28.11.2014 Конкурсним комітетом з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) складено протокол засідання № 33, в якому зазначено наступне: «1.22. Перевізником-претендентом ПАТ «Північтранс» (об'єкти № 17 маршрут МАЛИН - КИЇВ, рейси 642/641, 640/639, 634/633, № 58 маршрут ДНІПРОПЕТРОВСЬК - ОДЕСА, рейси № 729/730) в анкетах до заяв на участь у конкурсі по позиції середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб зазначено 849, однак, відповідно до інформації, надісланої листом Державної фіскальної служби України від 19.11.2014 № 7275/5/99-99-17-04-16, кількість працівників ПАТ «Північтранс», які відпрацювали повний звітний період в т.ч. із заробітною платою не менше мінімальної у III кварталі 2013 року становило - 557 осіб, у IV кварталі 2013 року - 439 осіб, у І кварталі 2014 року - 893 особи, у II кварталі 2014 року - 927 осіб, що не відповідає інформації, зазначеної перевізником в анкеті.».
У зв'язку з чим, на засіданні Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформленого протоколом засідання від 28.11.2014 № 33 було прийнято рішення, згідно з підпунктом 1 пункту 12 Порядку, не допустити до участі у конкурсі ПАТ «Північтранс», а також визнати переможцем конкурсу ТОВ «Турист» на самостійне виконання рейсів 729/730, по маршруту Дніпропетровськ - Одеса та визнати переможцем конкурсу ТОВ «Українсько - Шведське АТП - 10708» на самостійне виконання рейсів 642/641, 640/639, 634/633 по маршруту Малин - Київ.
Публічне акціонерне товариство "Північтранс", не погоджуючись з такою позицією відповідачів, звернулося до суду з даним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частинами першою та другою статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" закріплено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Згідно з частинами першою та дев'ятою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (частина дванадцята статті 44 Закону).
Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс), яка є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками, визначена в Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081 (далі - Порядок № 1081).
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1081, з метою визначення на конкурсних засадах робочого органу організатор: 1) утворює комітет з визначення робочого органу; 2) визначає форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі; 3) визначає умови конкурсу; 4) розміщує не пізніше ніж за 30 днів до початку конкурсу у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу та його умови.
Згідно із пунктом 17 Порядку № 1081, у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", а також умовам проведення відповідного конкурсу.
Відповідно до пункту 29 Порядку № 1081, для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і документи, зокрема: анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку.
В пункті 32 Порядку № 1081 зазначено, що до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Згідно пункту 37 Порядку № 1081, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Як підтверджується матеріалами справи, позивач подав анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному у Журналі «ПЕРВІЗНИК UA» № 13/2014, та зазначив, що середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб становить 849.
Водночас, як вбачається із письмових заперечень відповідача-1, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті на виконання вимог пункту 37 Порядку № 1081 здійснила перевірку вищенаведеної позивачем інформації та встановила, що середньооблікова кількість працівників на ПАТ "Північтранс" становить 704 особи (за 3 квартал 2013 року - 557 осіб, за 4 квартал 2013 року - 439 осіб, за 1 квартал 2014 року - 893 особи, за 2 квартал 2014 року - 927 осіб), а не 849, як зазначив позивач, що підтверджується додатком до листа Державної фіскальної служби України від 19.11.2014 № 7275/5/99-99-17-04-16.
Крім того, суд також отримав від Державної фіскальної служби України лист від 11.08.2015 № 19434/5/99-99-17-02-01-15 з додатком, в якому зазначено, що кількість працівників на ПАТ "Північтранс" становить за 4 квартал 2013 року - 378 осіб, за 1 квартал 2014 року - 407 осіб, за 2 квартал 2014 року - 425 осіб, за 3 квартал 2014 року - 1157 осіб, тобто середньооблікова кількість працівників на ПАТ "Північтранс" становить 591,75 ((378+407+425+1157) / 4).
Відповідно до підпункту 1 пункту 12 Порядку № 1081, Конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.
Таким чином, враховуючи, що матеріалами справи не підтверджуються дані позивача, зазначені в анкеті до заяви про участь у конкурсі, оголошеному у Журналі «ПЕРВІЗНИК UA» № 13/2014, а саме, що середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб становить 849, суд дійшов висновку, що позивача було правомірно, відповідно до підпункту 1 пункту 12 Порядку № 1081 не допущено до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який відбувся 28.11.2014.
У зв'язку з чим, в суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформленого протоколом засідання від 28.11.2014 № 33, в частині щодо недопущення ПАТ «Північтранс» до участі у конкурсі по об'єктам № 17, автобусний маршрут «Малин - Київ» (рейси 642/641, 640/639, 634/633) та № 58, автобусний маршрут «Дніпропетровськ - Одеса» (рейси № 729/730).
Відповідно до пункту 42 Порядку № 1081, у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Згідно пункту 19 Порядку № 1081, переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.
Відповідно до пункту 49 Порядку № 1081, рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.
Згідно із пунктом 8 Порядку № 1081, рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 цього Порядку.
Відповідно до пункту 51 Порядку № 1081, рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу.
Згідно із пунктом 53 Порядку 3 1081, організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньообласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.
Як підтверджується матеріалами справи, на засіданні Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформленого протоколом засідання від 28.11.2014 № 33 було визнано переможцями конкурсів на самостійне виконання рейсів 729/730, по маршруту «Дніпропетровськ - Одеса» - ТОВ «Турист», та на самостійне виконання рейсів 642/641, 640/639, 634/633 по маршруту «Малин - Київ№ - ТОВ «Українсько - Шведське АТП - 10708».
Враховуючи, що судом встановлено правомірність недопущення ПАТ «Північтранс» до участі у конкурсі по об'єктам № 17, автобусний маршрут «Малин - Київ» (рейси 642/641, 640/639, 634/633) та № 58, автобусний маршрут «Дніпропетровськ - Одеса» (рейси № 729/730), в суду відсутні підстави для скасування дозволів на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування, виданих Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті за результатами конкурсу, що відбувся 28.11.2014, його переможцям та зобов'язання відповідача-2 визначити переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусних маршрутах «Малин - Київ» (рейси 642/641, 640/639, 634/633), та маршруті «Дніпропетровськ - Одеса» (рейси 729/730) на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 28 листопада 2014 року та документів, поданих перевізниками - претендентами до 28 листопада 2014 року включно.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко