Постанова № 53492055, 10.11.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
820/6875/15
Номер документу
53492055
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2015 року м. ПолтаваСправа № 820/6875/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Кулик-Куличок О.Л.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" про застосування заходів реагування, -

В С Т А Н О В И В:

03 липня 2015 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна", в якому просило до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію комплексу нафтобази, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" у ТОВ "ХАРКІВ - КАПІТАЛ", за адресою: Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Транспортна, 8, зупинити повністю шляхом його знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" негайно припинити його використання з метою проведення будь - якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки; покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації комплексу, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНИ" у ТОВ "ХАРКІВ - КАПІТАЛ", за адресою: Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Транспортна, 8, в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2015 року справу передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду на підставі пункту 3 частини 1 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року справу прийнято до провадження суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена планова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки на території та у будівлях нафтобази, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" у ТОВ «Харків-Капітал» за адресою: Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Транспортна, 8. За результатами перевірки складено акт №31 від 19.06.2015, в якому зафіксовано порушення під час експлуатації нафтобази, зокрема, Правил пожежної безпеки в Україні, ВБН В.2.2-58.1-94 "Проектування складів нафти і нафтопродуктів з тиском насичених парів не вище 93,3 кПа", Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях. Вказував, що встановлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створюють загрозу життю і здоров'ю людей (як персоналу обєкту, так і іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння пожежі), у звязку з чим комплекс нафтобази, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС- УКРАЇНА" не може експлуатуватися до повного усунення порушень. За таких обставин, враховуючи положення частини 5 статті 4, частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 12 частини 1 статті 67, частини 2 статті 68, частин 1, 2 статті 70 Кодексу Цивільного захисту України, вважає, що наявні правові підстави для звернення до суду про застосування заходів реагування шляхом зупинення експлуатації комплексу нафтобази.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи у його відсутність /а.с.194/.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У письмових запереченнях відповідач зазначав, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області факт створення загрози життю та здоров'ю людей у зв'язку із експлуатацією орендованого комплексу ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" за адресою: вул. Транспортна, 8, м. Красноград, Харківської області не встановлено та не доведено. При цьому переважна більшість порушень, які зазначені в акті перевірки та приписі, усунені та усуваються ТОВ «Татнєфть АЗС-Україна», решта - не повязана зі створенням реальної загрози життю і здоровю людей і строк їх усунення на час звернення позивача до суду не закінчився. Натомість звертав увагу на те, що відключення нафтобази від електроенергії призведе до екологічної та техногенної катастрофи. За таких обставин вважає, що відсутня необхідність застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення повністю експлуатації нафтобази шляхом знеструмлення будівель, споруд на території з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання /а.с. 57 65/.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС- УКРАЇНА" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 38194448, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.04.2012 /а.с.45/.

До плану - графіку Красноградського РВ ГУ ДСНС України в Харківській області перевірки підприємств, установ та організацій, у власності або в користуванні яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки та об'єкти, що включені до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року №83, включено Красноградську нафтобазу ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС- УКРАЇНА" за адресою: м. Красноград, вул. Транспортна, 8, Харківська область, для проведення перевірки з 02.06.2015 по 19.06.2015 /а.с. 18-21/.

Відповідно до наказу від 07.05.2015 № 91 /а.с. 22 25/, посвідчення на проведення перевірки від 27.05.2015 №30 /а.с. 26/ головним інспектором відділу пожежної безпеки управління державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Харківській області, старшим лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_2, провідним інспектором відділу техногенної безпеки управління державного нагляду та контролю ГУ ДСНС України у Харківській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_3, провідним інспектором Красноградського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_4, у період з 02.06.2015 по 19.06.2015 проведено планову перевірку будівель, споруд, приміщень та території нафтобази ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС- УКРАЇНА" за адресою: Харківська область, м. Красноград, вул. Транспортна, 8, на предмет дотримання вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки.

За результатами перевірки складено акт №31 від 19.06.2015, в якому зафіксовано, зокрема, порушення відповідачем п. 3, п. 15, 16 Розділу ІІ, п. 1.15, 2.15, 2.9, 2.37 Розділу ІІІ, п. 1.1., 1.6, 1.8, 1.16 Розділу ІV, п. 1.2, 1.4, 1,6, 2.1, 3.6, 3.10, 3.11, 3.12 Розділу V, п. 9.1, п.9.2, 9.10 Розділу VІ Правил пожежної безпеки в Україні, п. 17.1.7, 17.1.13, 17.2.5, 17.3.5., 17.1.37, 17.1.44 ВБН В.2.2 - 58.1-94 "Проектування складів нафти і нафтопродуктів з тиском насичених парів не вище 93,3 кПа", п.3.1.1, 4.2.5, 4.3.2, 4.3.4, 4.3.6, 4.4.7, 4.4.10, 4.4.12, 4.4.13, 4.5.5, 4.6.1 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, додаток Л ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", ст. 40, ст. 20, ст. 53, ст. 130 Кодексу цивільного захисту України, п.2 Додатку Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту /а.с. 29-42/.

Примірник акту перевірки отримано 19.06.2015 головним інженером ОСОБА_5, про що свідчить підпис останнього на акті перевірки.

На підставі акту перевірки №31 від 19.06.2015 позивачем винесено директору ТОВ «ТАТНЄФТЬ АЗС Україна» ОСОБА_6 припис № 29 від 25.06.2015 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким встановлено строк для усунення порушень 03.09.2015 /а.с.69-72/.

Доказів щодо оскарження припису в адміністративному або судовому порядку сторонами не надано.

Посилаючись на норми частини 5 статті 4, частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 12 частини 1 статті 67, частини 2 статті 68, частин 1, 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, позивач звернувся до суду про зупинення повністю експлуатацію комплексу нафтобази, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" у ТОВ "ХАРКІВ - КАПІТАЛ", за адресою: Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Транспортна, 8.

Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища

Частиною 4 статті 4 вказаного Закону передбачено, виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 N 5403-VI, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно із Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013, № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, одним із основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

На підставі приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 №33 "Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", створено територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, в тому числі Головне управління ДСНС у Харківській області.

Таким чином Головне управління ДСНС у Харківській області є територіальним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки.

У відповідності до вимог статті 66 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно із частиною 6 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

В силу положень частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено перелік підстав для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів. До вказаного переліку віднесено, зокрема, такі підстави, як: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (пункт 1 частини 1 статті 70); нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій (пункт 4 частини 1 статті 70); невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність (пункт 6 частини 1 статті 70). Зміст позовної заяви Головного управління ДСНС у Харківській області свідчить, що зазначені підстави послугували приводом для звернення останнього до суду із відповідним позовом.

Таким чином Головне управління ДСНС у Харківській області як орган державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки звернулося до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації нафтобази в межах повноважень та в порядку, визначених чинним законодавством.

Вирішуючи питання про наявність обґрунтованих підстав для застосування до ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), суд виходить з наступного.

Як вбачається з акту перевірки №31 від 19.06.2015, на підставі якого винесено припис №29 від 25.06.2015, перевіркою ТОВ "ТАТНЄФТЬ- АЗС - УКРАЇНА" встановлено, що експлуатація нафтобази, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА", яка знаходиться за адресою: вул. Транспортна,8, м.Красноград, Харківська область, здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме: п. 3, п. 15, 16 Розділу ІІ, п. 1.15, 2.15, 2.9, 2.37 Розділу ІІІ, п. 1.1., 1.6, 1.8, 1.16 Розділу ІV, п. 1.2, 1.4, 1,6, 2.1, 3.6, 3.10, 3.11, 3.12 Розділу V, п. 9.1, п.9.2, 9.10 Розділу VІ Правил пожежної безпеки в Україні, п. 17.1.7, 17.1.13, 17.2.5, 17.3.5., 17.1.37, 17.1.44 ВБН В.2.2 - 58.1-94 "Проектування складів нафти і нафтопродуктів з тиском насичених парів не вище 93,3 кПа", п.3.1.1, 4.2.5, 4.3.2, 4.3.4, 4.3.6, 4.4.7, 4.4.10, 4.4.12, 4.4.13, 4.5.5, 4.6.1 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, додаток Л ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", ст. 40, ст. 20, ст. 53, ст. 130 Кодексу цивільного захисту України, п.2 Додатку Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту.

Матеріалами справи підтверджено, що з метою організації та контролю виконання заходів щодо усунення виявлених в ході перевірки порушень відповідачем видано наказ №475/1 від 26.06.2015, яким створено комісію по організації виконання приписів ДСНС /а.с.77/

15.07.2015 комісією проведено перевірку виконання плану заходів по усуненню недоліків, вказаних в приписі №29 від 25.06.2015, та складено акт від 15.07.2015, в якому зафіксовано виконання ряду пунктів припису /а.с.78-86/

Листом від 23.07.2015 за вих. №21/04-1319 ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" повідомило Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про усунення порушень, встановлених у приписі №29 від 25.06.2015, та додало акт комісії від 15.07.2015 разом з іншими документами. Зазначений лист отримано позивачем 24.07.2015 /а.с.87-91/

У термін з 21.09.2015 по 23.09.2015 Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області повторно проведено перевірку ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» з питань додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, під час якої перевірено будівлі, споруди, приміщення та територію нафтобази ТОВ "ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА", за адресою: Харківська область, м. Красноград, вул. Транспорта, 8.

За результатами такої перевірки складено акт №73 від 23.09.2015 /а.с.157-177/, в якому зафіксовано порушення ТОВ "ТАТНЄФТЬ -АЗС - УКРАЇНА":

- розділу V п.2.1 Правил пожежної безпеки в Україні - підприємство не забезпечене системою зовнішнього протипожежного водопроводу відповідно до вимог ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі", пожежний гідрант не справний і утримується таким чином, що не забезпечує безперешкодний забір води пожежним автомобілем;

- ст. 53 Кодексу цивільного захисту України не впроваджено автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.

Інші порушення, які були зазначені в акті перевірки № 31 від 19.06.2015, не знайшли відображення в акті № 73 від 23.09.2015.

Відповідно до Розділу V п.2.1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам, зокрема: 1) необхідність облаштування системи зовнішнього протипожежного водопроводу населених пунктів, підприємств та вимоги до цих систем визначаються ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі"; 3) пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями.

Судом встановлено, що на усунення порушень вимог Розділу V п.2.1 Правил пожежної безпеки в Україні ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНИ" (замовник) та ДП "Південна залізниця" (генпідрядник) укладено договір №2 - 227 від 21.08.2015, відповідно до якого останній зобов'язується якісно і в обумовлені терміни, своїми силами і засобами, виконати роботи на обєкті Замовника «Підключення пожарного гідранта на території нафтобази ТОВ «Татнєфть АЗС Україна», м. Красноград, відповідно (в обсягах) до проектної документації, здати результат робіт замовнику /а.с.118-120/.

Сторони погодилися, що підставами відмови у прийманні виконаних робіт є встановлений обома сторонами факт невідповідності проведених Генпідрядником робіт вимогам чинних в Україні будівельних норм і правил, а також невідповідність робіт вимогам проектної і кошторисної документації (локальних кошторисів) щодо обєкта, на якому проводились будівельні роботи (пункт 5.4. договору).

В ході виконання договору №2 - 227 від 21.08.2015 сторонами складено локальний кошторис на будівельні роботи, пов'язані з підключенням пожежного гідранту на території нафтобази /а.с. 185 188/, довідку про вартість виконаних будівельних робіт і витрат за жовтень 2015 року за формою КБ-3 та акт приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ 2в за жовтень 2015 року /а.с. 208-210/, якими засвідчено фактичне виконання робіт по ремонту водопроводу і підключення пожежного гідранта на території нафтобази ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" (Харківська область, м. Красноград, вул. Транспортна, 8).

Таким чином відповідачем підтверджено вжиття заходів на усунення порушень вимог розділу V п.2.1 Правил пожежної безпеки в Україні. Доказів невідповідності системи зовнішнього водопостачання на нафтобазі вимогам чинного законодавства на даний час позивачем не надано.

Відносно порушення відповідачем статті 53 Кодексу цивільного захисту України , суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 53 Кодексу цивільного захисту України на об'єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).

На гідротехнічних спорудах Дніпровського та Дністровського каскадів та в зонах їх можливого катастрофічного затоплення, на атомних електростанціях, магістральних аміакопроводах, нафто- та газопроводах створюються і функціонують автоматизовані системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та спеціальні системи оповіщення.

На об'єктах з масовим перебуванням людей створюються та функціонують об'єктові системи оповіщення.

Вимоги до автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та систем оповіщення, а також їх улаштування, експлуатації і технічного обслуговування визначаються правилами, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

З матеріалів справи встановлено, що протоколом №6 Комісії з питань техногенно - екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Харківської ОДА від 17.06.2014 вирішено затвердити нові терміни для ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА", а саме: проектні роботи по розробці систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення протягом 2014 року; монтаж, введення в експлуатацію готових систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення - протягом 2015 - 2017 років /а.с.219/

Відповідно до графіку проектування і монтажу автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій на нафтобазах ТОВ "ТАТНЄФТЬ- АЗС- УКРАЇНА", який є додатком до Протоколу комісії №6 від 17.06.2014, для Красноградської нафтобази встановлено строк виконання проектування систем раннього виявлення НС 2014 рік; строк виконання монтажу системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій - 2016 рік /а.с.73/.

Суд бере до уваги, що частиною 3 статті 6 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що для координації діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, пов'язаної з техногенно-екологічною безпекою, захистом населення і територій, запобіганням і реагуванням на надзвичайні ситуації: обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями утворюються регіональні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Згідно із Положенням про обласну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, затвердженим головою Харківської обласної державної адміністрації 29.03.2013 №117, обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій є постійно діючим органом, який створюється обласною державною адміністрацією, основними завданнями якої є, зокрема: участь у здійсненні заходів у сфері цивільного захисту та техногенно-екологічної безпеки; планування роботи з розгляду питань, пов'язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру /а.с.223-225/. До складу комісії входить, крім інших посадових осіб, начальник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області /а.с. 222/.

Судом встановлено, що на виконання графіку проектування і монтажу автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій на нафтобазах ТОВ "ТАТНЄФТЬ- АЗС- УКРАЇНА", який є додатком до Протоколу комісії №6 від 17.06.2014, ТОВ "ТАТНЄФТЬ- АЗС- УКРАЇНА" забезпечено розробку робочого проекту щодо улаштування комплексу автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій на нафтобазі «Красноград», розташованій за адресою: вул.. Транспортна, 8, м. Красноград, зазначений проект погоджено Державною службою з надзвичайних ситуацій листом за вих. №26-16109/262 від 14.11.2014 /а.с. 211/.

Строк виконання монтажу системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій Красноградської бази ТОВ "ТАТНЄФТЬ- АЗС- УКРАЇНА" згідно із графіком закінчується у 2016 році.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач при виконанні вимог статті 53 Кодексу цивільного захисту України діяв у відповідності до строків, погоджених уповноваженим органом у сфері цивільного захисту, відтак обмеження його господарської діяльності з підстав невиконання статті 53 Кодексу цивільного захисту України є необґрунтованим.

Таким чином в ході розгляду справи не підтверджено наявність на даний час порушень вимог Розділу V п.2.1 Правил пожежної безпеки в Україні та ст. 53 Кодексу цивільного захисту України під час експлуатації Красноградської нафтобази ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна». Актом перевірки № 73 від 23.09.2015 засвідчено відсутність інших порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки на вказаній нафтобазі. Факт створення реальної загрози життю і здоровю людей діяльністю нафтобази позивачем не доведено.

За таких обставин правові підстави для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації комплексу нафтобази за адресою: Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Транспортна, 8 шляхом його знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання відсутні.

Отже, позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" про застосування заходів реагування відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 16 листопада 2015 року.

СуддяМ.В. Довгопол