Постанова № 53491526, 09.11.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
810/2659/15
Номер документу
53491526
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2015 року 810/2659/15

приміщення суду за адресою:м. Київ, бул. ОСОБА_1, 26

час прийняття постанови : 13 год. 45 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Лиска І.Г.

при секретарі -Васковець М.С.

за участю представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Корпорації "Укртрансбуд" до Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області , 3-тя особа: Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання протиправним та скасування розрахунку ,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Корпорація "Укртрансбуд" з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, 3- тя особа: Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про ( з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. а ст. 13 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення" з травня 2015 року №2269/02 від 14.05.2015 року .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, 10.06.2015 року Корпорація «Укртрансбуд» отримала від Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області розрахунок №2269/02 від 14.05.2015 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з травня 2015 року щодо пенсіонера ОСОБА_3, зокрема в частині виплат за попередній період з 02.12.2012 року до дати формування розрахунку в сумі 28 373,54 гри. та на поточний період з травня 2015 року в сумі 979,49 грн.

Позивач зазначає, що відповідачем, за відсутності визначених законодавством підстав надіслано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень ОСОБА_2 України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій призначених відповідно до пункту а статті 13 ОСОБА_2 України Про пенсійне забезпечення.

Вважає, що такими діями грубо порушено вимоги п.6.4 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі Інструкції № 21-1):

Вказує, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" ОСОБА_2 (згідно з додатками 6 та7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Тобто було порушено процедуру надсилання розрахунку щодо відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а саме пропущено термін надіслання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій .

Зазначає, що у Пенсійного фонду України були відсутні правові підстави для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, оскільки така можливість згідно вимог чинного законодавства передбачена лише на поточний рік або у випадку зміни розміру пенсії чи настання обставин, які безпосередньо впливають на суму відшкодування, про що органи Пенсійного фонду повідомляють підприємства в місячний термін з моменту виникнення них обставин. Про наявність таких обставин органи Пенсійного фонду Позивача не повідомляли.

Відтак, на думку позивача, наведений вище розрахунок є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що при формуванні розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з травня 2015 року посадові особи Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі районі Київської області діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, оскаржуване рішення прийнято відповідачем правомірно, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Третя особа - УПФУ у Іванківському районі Київської області проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення на позов, в яких зазначено, що відповідно до супровідного листа УПФУ у м. Славутичі від 14.05.2015 року № 2269/02 який надійшов на адресу УПФУ у Іванківському районі 26.05.2015 р. № 207/44, до нього надійшов розрахунок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень ЗУ „ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 ЗУ „ Про пенсій забезпечення, для відшкодування сум з травня 2015 року із ОСОБА_3 по Копораціі "Укртрансбуд".

Відповідно до супровідного листа УПФУ у Іванківському районі від 02.06.2015 року № 2855/03-04 на адресу Корпорації „ Укртрансбуд було направлено зазначений розрахунок.Зазначила, що при формуванні розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з травня 2015 року посадові особи Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі районі Київської області діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, оскаржуване рішення прийнято відповідачем правомірно, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Представник позивача ОСОБА_4 у судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі, просила суд його задовольнити, підтвердила обставини, викладені у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях до позову.

Представник відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, матеріали справи містять клопотання відповідача про розгляд справи у відсутності представника відповідача.

Судом прийнято рішення про розгляд справи у відсутності представника відповідача та представника третьої особи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.

Відповідно до супровідного листа УПФУ у м. Славутичі від 14.05.2015 року № 2269/02 який надійшов на адресу УПФУ у Іванківському районі 26.05.2015 р. № 207/44, УПФУ у м. Славутичі Київської області направило розрахунок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень ЗУ „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 ЗУ „ Про пенсій забезпечення, для відшкодування сум з травня 2015 року із ОСОБА_3 на рахунок пенсійного фонду Копорацією «Укртрансбуд».

Відповідно до супровідного листа УПФУ у Іванківському районі від 02.06.2015 року № 2855/03-04 на адресу Корпорації „ Укртрансбуд було направлено зазначений розрахунок.

Сума встановлених розрахунків по відшкодуванню підприємствами витрат ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах щодо ОСОБА_3, зокрема в частині виплат за попередній період з 02.12.2012 року до дати формування розрахунку в сумі 28 373,54 гри. та на поточний період з травня 2015 року в сумі 979,49 грн..

Не погоджуючись із наведеним вище рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зокрема, принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням тощо визначаються ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі Закон України № 1058-ІV).

В силу положень частини другої Прикінцевих положень ОСОБА_2 України № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами ОСОБА_2 України № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон України "Про пенсійне забезпечення") (абзац 1 підпункту 1 частини другої Прикінцевих положень ОСОБА_2 України № 1058-IV).

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 ОСОБА_2 України № 1058-IV.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до 01.01.2004, тобто до набрання чинності цим ОСОБА_2.

В силу приписів абзацу четвертого підпункту 1 частини другої Прикінцевих положень ОСОБА_2 України № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим ОСОБА_2, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього ОСОБА_2.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (надалі Інструкція).

Так, відповідно до пункту 6.1 вказаної Інструкції, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, підлягають відшкодуванню фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень ОСОБА_2 України № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (пункт 6.9 розділу 6 Інструкції).

Згідно з пунктом 6.8 розділу 6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Таким чином, розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за відповідний період є підставою для відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, понесених територіальним органом Пенсійного фонду України.

Враховуючи викладене, право територіального органу Пенсійного фонду України на складання та направлення суб'єктам підприємницької діяльності розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій виникає за умови призначення та виплати таких пенсій їх працівникам і пов'язане з обов'язком суб'єктів підприємницької діяльності відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.

Слід також зазначити, що наведеними вище нормами прямо визначено обов'язок позивача стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, правомірність включення до оскаржуваного розрахунку витрат на виплату і доставку пільгових пенсій громадянину ОСОБА_3 підтверджується такими документальними свідоцтвами як протокол № 520 від 27.04.2005 року з розрахунком робочого стажу, розпорядженням № 106845 від 10.07.2013 року , №106845 від 03.05.2013 року Довідкою Корпорації «Укртрансбуд» №173/03 від 26 березня 2009 року .

Посилання представника позивача на те, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій містить недостовірні дані з огляду на те розбіжності в документах про призначення пенсії ОСОБА_3 , а саме протоколі та розпорядженнях , не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.

ОСОБА_2 України № 1058-IV є спеціальними для відносин, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Так, частиною першою статті 5 ОСОБА_2 України № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому ОСОБА_2.

До приведення законодавства України у відповідність із цим ОСОБА_2 закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать зазначеному ОСОБА_2 (пункт 16 розділу XV "Прикінцеві положення" ОСОБА_2 № 1058-IV).

Таким чином, у даному випадку підлягають застосуванню положення ОСОБА_2 № 1058-IV, оскільки спірні правовідносини у даній справі стосуються питання наявності у позивача обовязку щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах працівнику підприємства ОСОБА_3 а не питання обґрунтованості призначення пільгової пенсії наведеній вище особі.

Крім того, суд зазначає, що оскаржуваний розрахунок , що доданий до матеріалів справи - це єдиний, визначений законодавством первинний документ, на підставі якого здійснюється відшкодування (пп. 6.4. та 6.8. п. 6 Інструкції № 21-1). Розрахунки здійснюються в автоматичному режимі на підставі відомостей відділів з призначення пенсій (пп. 6.5. п. 6 Інструкції № 21-1). Дані відомості включають не тільки перелік осіб, а й нараховані та виплачені їм суми пенсій.

Абз. 3 п. 6.7 Інструкції 21-1 Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" ОСОБА_2, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Таким чином, зазначеним вище порядком встановлений обовязок підприємств відшкодовувати фактичні витрати, що були нараховані раніше з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку.

Крім цього наявний факт нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3, про що вказується у розрахунках фактичних витрат.

Чинним законодавством не передбачено звільнення підприємств від сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій органам Пенсійного фонду.

Оскільки, як встановлено судом, сума, яка оскаржується позивачем, до цього періоду не нараховувалась та відповідно не була сплачена, тому орган Пенсійного фонду правомірно, згідно до Інструкції 21-1, вніс зазначену суму до розрахунку фактичних витрат.

Зазначена сума була внесена до розрахунку, який в свою чергу був виставлений позивачу.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, зокрема, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Жодних належних доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат позивача на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, необґрунтованості їх нарахування позивачем суду надано не було.

Слід також зазначити, що доказів оскарження рішень або дій чи бездіяльності територіального органу Пенсійного фонду України з приводу призначення пільгової пенсії ОСОБА_3 у відповідності до приписів пункту "а" статті 13 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII представником позивача суду не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що посадові особи Управління Пенсійного фонду України у місті Славутичі Київської області при формуванні оскаржуваного розрахунку діяли в межах та у спосіб, передбачений законодавством України.

Пунктом першим частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову Корпорації "Укртрансбуд" до Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, 3-тя особа: Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання протиправним та скасування розрахунку №2269/02 від 14.05.2015 року - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Лиска І.Г.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 11 листопада 2015 р.