ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" листопада 2015 р. Справа № 809/3104/15
м. Івано-Франківськ
Колегія суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду в складі
головуючого судді Могили А.Б.
суддів: Гундяка В.Д., Матуляка Я.П.,
за участі:
секретаря судового засідання Житняк Л.М.,
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша" до Державної служби геології та надр України, головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішень,-
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Даноша" звернулося в суд із адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу №184 від 03.07.2015 року.
Крім того, позивачем подано позов до головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 про визнання протиправним і скасування пункту 1 припису від 08.07.2015 № 63-14/02 (справа №809/3143/15).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2015 року обєднано в одне провадження позовні вимоги по адміністративних справах № 809/3104/15 та № 809/3143/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша" до Державної служби геології та надр України, головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач вважає протиправними наказ Держгеонадр України про проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша" та припис, винесений за її результатами, виходячи з того, що відповідно до Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року №1294, відсутня підстава для проведення позапланової перевірки надрокористувачів на підставі постанови слідчого про призначення перевірки, що мало місце в даному випадку. За результатами такої перевірки, головним спеціалістом Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 винесено припис від 08.07.2015 № 63-14/02, пунктом 1 якого було визначено як порушення Товариством видобуток 1138,2 тим.м куб. підземних вод без отримання спеціального дозволу на користування надрами, які були використані, як для виробничих потреб так і для гоподарсько-побутового використання. Даним приписом встановлено Товариству термін на усунення порушень - до 31.12.2015 року. Вважають пункт 1 Припису протиправним, оскільки позивачем здійснюється видобуток підземних вод до 300 куб.м на добу і отримання спеціального дозволу на користування надрами в даному випадку не вимагається.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовних заявах.
Представник відповідача Державної служби геології та надр України в судове засідання не зявилася, суду подала клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження та письмове заперечення на позов за змістом якого вбачається наступне. Підставою для проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша" було звернення СВ Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківській області із зазначенням інформації про порушення надрокористувачем вимог законодавства, що кореспондує пункту 10 Порядок здійснення державного геологічного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року №1294. Державною службою геології та надр України 03.07.2015 року видано наказ №184 щодо проведення позапланової перевірки, здійснення якої доручено Західному міжрегіональному відділу Департаменту державного геологічного контролю. Вважає, що позовні вимоги щодо визнання наказу про проведення позапланової перевірки є безпідставними. Крім того, за результатами проведеної перевірки позивача сформовано акт, яким виявлено порушення, що полягало в здійсненні Товариством видобутку 1138,2 тис.м.куб. підземних вод без отримання спеціального дозволу на користування надрами. Крім того, посилання позивача на той факт, що приписом не чітко визначено, як саме мають бути усунені порушення, є недоречним, оскільки для позивача встановлено достатньо часу для підготовки документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами. Просила в задоволенні позову відмовити.
Відповідач головний спеціаліст Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, суду подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження та письмове заперечення на позов, в якому зазначив про безпідставність позовних вимог з тих же підстав, зазначених в письмовому запереченні Державної служби геології та надр України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, а відповідачі заперечують їх, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Даноша" є юридичною особою, зареєстрованою 30.04.2003 року, що підтверджується Випискою з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємців (а.с.7).
Статтею 61 Кодексу України про надра передбачено, що Державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр здійснює Державна служба геології на надр України (Держгеонадра України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (п.1 Положення про Державну службу геології на надр України, затвердженого Указом президента України від 06.04.11 №391/2011).
Відповідно до пункту 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів (пункт 5 Порядку).
Пунктом 10 Порядку визначено, що позапланова перевірка надрокористувачів проводиться у разі: подання надрокористувачем письмової заяви; виявлення недостовірних даних у документах обов'язкової звітності, поданих надрокористувачем; звернення фізичних або юридичних осіб про порушення надрокористувачем вимог законодавства. Позапланова перевірка у такому разі проводиться за згодою Держгеонадр; неподання в установлений строк надрокористувачем документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язане з діяльністю надрокористувача.
З метою здійснення контролю за виконанням надрокористувачем приписів, розпоряджень щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових перевірок, також проводиться позапланова перевірка.
Під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її проведення, з їх обов'язковим зазначенням у направленні на проведення такої перевірки.
Проведення позапланової перевірки надрокористувачів з інших підстав забороняється.
В звязку з розслідування кримінального провадження, на адресу Державної служби геології та надр України СВ Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківській області направлено постанову про призначення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша".
В постанові старшого слідчого від 24.06.2015 року йшлося про видобування позивачем корисних копалин загальнодержавного значення (підземних вод) без спеціального дозволу на користування надрами, передбаченого ст.16 Кодексу України про надра (а.с.21-23).
Як наслідок, Державною службою геології та надр України 03.07.2015 року видано наказ №184 щодо проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша" в період з 06 по 07 липня 2015 року, а також направлення головному спеціалісту Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 на її проведення за №56-14/02 від 03.07.2015 року (а.с.8,45).
З цього приводу суд зазначає, що підставою для видачі спірного наказу про проведення позапланової перевірки позивача була постанова старшого слідчого від 24.06.2015 року (в межах кримінального провадження), яка містила дані про порушення надрокористувачем вимог законодавства.
Таким чином, наказ від 03.07.2015 року №184 про проведення позапланової перевірки Державною службою геології та надр України виданий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття даного рішення, а тому позовна вимога щодо визнання його протиправним та скасування задоволенню не підлягає.
Варто також зазначити, що фізичними та юридичними особами до суду можуть бути оскаржені рішення, дії, бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які порушують їхні права, свободи та інтереси. Однак, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті позовні вимоги, які відновлюють фактично порушені права, свободи та інтереси особи у сфері публічно-правових відносин.
В іншому разі у задоволенні даних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваного наказу за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав позивача, оскільки після проведення перевірки його права порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.
Так, оспорюваний у вказаній справі наказ є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання. За результатами реалізації прав, що випливають із вказаного наказу, відповідачем - головним спеціалістом Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 складено акт перевірки та винесено припис.
Отже, враховуючи, що відповідачами фактично реалізована компетенція на проведення перевірки та оформлення результатів такої перевірки, оспорюваний наказ не є таким, що порушує права позивача та інтереси шляхом обмежень у реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов'язків, а відтак, задоволення позовних вимог про визнання протиправним наказу не призведе до поновлення порушеного права позивача, оскільки такий наказ не є юридично значимим для позивача з огляду на прийняття в подальшому спірного припису.
Щодо оспорюваного позивачем пункту 1 припису від 08.07.2015 № 63-14/02, винесеного головним спеціалістом Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2, суд зазначає таке.
В ході проведення позапланової перевірки встановлено, що Товариством на протязі 2011-2014 років на території Калуського району здійснено видобуток 1138,2 тим.м куб. підземних вод без отримання спеціального дозволу на користування надрами, які були використані як для виробничих потреб підприємства так і для господарсько-побутового використання. Вказане порушення відображено в акті перевірки від 07.07.2015 року №2-03/09/2015-01/у-02 (а.с.44-51).
Не погодившись із висновками даного акту Товариством 07.07.2015 року скеровано Західному міжрегіональному відділу Департаменту державного геологічного контролю заперечення на нього за №1673/1 (а.с.9-10).
В подальшому, 08.07.2015 року головним спеціалістом Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 винесено припис №63-14/02, пунктом першим якого зазначено порушення щодо відсутності спеціального дозволу на видобуток підземних вод та встановлено термін до 31.12.2015 року для його усунення Товариством (а.с.52-53).
Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра, його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно зі статтею 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Процедуру надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює та визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 .
Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.
Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Статтею 23 Кодексу України про надра України передбачено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, не централізованого та централізованого (крім виробництв фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських та побутових потреб.
У той же час дана стаття Кодексу встановлює обмеження для реалізації цього права: по-перше правом на земельну ділянку, по-друге визначивши мету видобування - для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, та по-третє, обмеживши таке видобування продуктивністю водозаборів підземних вод, яке не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Таким чином, реалізація права землевласника та землекористувача видобувати підземні води без спеціальних дозволів та гірничого відводу можлива лише при сукупності усіх умов, передбачених ст. 23 Кодексу України про надра.
Як встановлено в ході розгляду справи, в період з 2011-2004 роки позивачем було видобуто 1138,2 тис.м.куб. підземних вод для господарських і побутових потреб.
Враховуючи вищенаведене судом встановлено, що відповідач не надав та не підтвердив належними та допустимими доказами ту обставину, що водозабір підземних вод позивача за добу перевищив допустиму норму 300 кубічних метрів.
В акті відповідач дійшов до висновку, що позивач здійснює видобування підземної води без належним чином оформленого спеціального дозволу на користування надрами.
Однак, суд не може погодитися із таким висновком, оскільки умови користування позивачем питної підземної води відповідає вимогам ст. 23 Кодексу України про надра, зокрема: надра використовуються для власних господарських і побутових потреб підприємства; продуктивність зазначених свердловин не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Беручи до уваги мету використання позивачем видобутої з підземного джерела води, а також добовий об'єм видобування, суд вважає, що на позивача поширюється положення ст. 23 Кодексу України про надра, а отже Товариство не потребує спеціального дозволу на користування надрами, і правомірно здійснює видобування води, а отже висновки відповідача в приписі суперечать чинному законодавству.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині скасування пункту 1 припису є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов в цій частині підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача з Державного бюджету України слід стягнути судові витрати в розмірі 73,08 грн.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 припису головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України ОСОБА_2 від 08.07.2015 року №63-14/02.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша" (код ЄДРПОУ 32464900) судовий збір, сплачений в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя /підпис/ОСОБА_3
Суддя /підпис/ОСОБА_4
Суддя /підпис/ ОСОБА_5
Постанова складена в повному обсязі 16.11.2015.