ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
27 жовтня 2015 рокум. Ужгород№ 807/230/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В. ,
при секретарі - Стенавській А.М.,
за участю сторін:
позивача: Державна фінансова інспекція в Закарпатській області - представники ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача: Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний університет"- представник ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного вищого навчального закладу "Ужгородський національний університет" про зобовязання виконати вимогу, -
В С Т А Н О В И В:
10 лютого 2015 року, Позивач - Державна фінансова інспекція в Закарпатській області звернулася у Закарпатський окружний адміністративний суд із позовною заявою до Державного вищого навчального закладу "Ужгородського національного університету" (далі - відповідач), якою просить: зобовязати відповідача забезпечити повне виконання Вимоги Державної фінансової інспекції у Закарпатській області від 11.07.2014 року за № 07-03-6-14/4831, щодо усунення порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності Державному вищому навчальному закладі "Ужгородський національний університет" на загальну суму 6 725 316,75 грн. (том І, а.с.3-10).
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, 26 червня 2014 року Державною фінансовою інспекцією в Закарпатській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Державному вищому навчальному закладі "Ужгородському національному університеті" за період з 01.09.2012 року по 30.04.2014 року, за результатами якої було складено акт за № 07-03/37 від 26.06.2014 року (том І, а.с.15-107).
В цілому, ревізією встановлено порушення фінансової дисципліни на загальну суму 6 725 316,75 грн., з них: порушень фінансової дисципліни, що призвели до збитків на суму 2 618 393,97 грн., порушень фінансової дисципліни, що не призвели до збитків - 3 768 422,78 грн., інших порушень фінансової дисципліни - 338 500,00 грн. На підставі проведеної перевірки та складеному за її результатами акту, ректору Державного вищому навчальному закладу "Ужгородського національного університету" предявлено вимогу від 11.07.2014 року за № 07-03-6-14/4831 "Про усунення порушень та недоліків ревізією" (том І, а.с.11-14).
Позивачем неодноразово уточнювалися позовні вимоги та за остаточними вимогами від 22 квітня 2015 року за № 07-25-4-17/1809 (том І, а.с.171-173) позивач просить суд у звязку з тим, що відповідач добровільно вжив заходи для усунення виявлених ревізією порушень, станом на 22 квітня 2015 року по незаконно нарахованих та виплачених суп з оплати праці передбачені в пунктом 3.1 Вимоги про від 11.07.2014 року за № 07-03-6-14/4831 складає загальну суму 228 145,91 грн. Просив викласти позовні вимоги у такій остаточній редакції: зобовязати Державний навчальний заклад "Ужгородський національний університет" виконати пункт 3.1 Вимоги Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 11.07.2014 року за № 07-03-6-14/4831, щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства.
У судовому засіданні, яке відбулося 27 жовтня 2015 року, представники позивача підтримали уточненні позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у заяві від 22 квітня 2015 року про зменшення позовних вимог та просили зобов'язати Відповідача виконати пункт 3.1 ч.2, пункт 3.1. ч.3, пункту 3.1. ч.4 Вимоги.
У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти заявлених позовних вимог з мотивів наведених у письмових запереченнях та додаткових письмових запереченнях до позовної заяви (том І, а.с.128-130, 192-195).
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно зясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1. ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Як вбачається з матеріалів справи відповідно до п.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Україні на ІІ-й квартал 2014 року, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Державному вищому навчальному закладі «Ужгородський національний університет» та відокремленого структурного підрозділу університету, без права юридичної особи - Природничо-гуманітарного коледжу ВДНЗ "Ужгородський національний університет" за період з 01.09.2012 року по 30.04.2014 року.
Результати ревізії відображені в акті ревізії від 26.06.2014 року №07-03/37, який підписано посадовими особами. Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 №2939-ХІ1, службовою особою Державної фінансової інспекції в Закарпатській області пред'явлено вимогу щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень, зареєстровану 11.07.2014 №07-03-6-14/4831. Однак, відповідно до отриманої інформації від ДВНЗ «Ужгородський національний університет» про усунення виявлених ревізією фінансових порушень, фінансові порушення відшкодовані частково. Таким чином, станом на 22.04.2015 року, відповідачем не забезпечено повне виконання вимоги про усунення виявлених ревізією фінансових порушень №07-03-6-14/4831 від 11.07.2015 р.
Згідно із Положенням про Державну фінансову інспекцію України, яке затверджено Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі Положення), Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Державна фінансова інспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів підпункт 4 пункту 4 Положення.
Відповідно до пункту 6 Положення Державна фінансова інспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Державна фінансова інспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Судом встановлено, що предявлені ректору Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» ОСОБА_4, законні вимоги від 11.07.2014 року ( а.с.11, Т.1) № 07-03-6-14/4831, про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності, залишаються не виконаними на загальну суму 228 145,91 грн., а саме:
1. Зайво нарахована та виплачена заробітна плата, внаслідок встановлення окремим працівникам економічного та юридичного факультетів розмірів посадових окладів без дотримання обов'язкових обсягів мінімального та максимального навантаження в загальній сумі 163 954, 57 грн. ( пункт 3.1.ч.2 Вимоги).
2. Зайво нарахована та виплачена заробітна плата працівникам сумісникам Університету на невідпрацьований час, виплачену в 2013 року та січні-квітні 2014 року в загальній сумі 3430,54 грн., ( пункт 3.1 ч.3 Вимоги).
3. По сплаті внесків до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах по оплаті праці 60760, 80 грн. (пункт 3.1. ч.4 Вимоги).
Слід зазначити, що в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
У справі, яка розглядається, виходячи із предмету позову Інспекція пред'явила вимоги, які вказують на виявлені збитки, їх розмір та шлях стягнення.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов та такі збитки відшкодовуються або добровільно, або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Як вбачається із матеріалів справи, вимога Державної фінансової інспекції в Закарпатській області про усунення порушень виявлених ревізією від 11.07.2014 року №07-03-6-14/4831, має обов'язковий характер, однак збитки, які були завдані не можуть бути примусово стягнутими шляхом вимоги.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 15 квітня та 13 травня 2014 року (справи NN 21-40а14, 21-89а14 відповідно).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить переконливого висновку, що в задоволенні уточнених позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 160,163,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. У задоволенні позовних вимог Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного вищого навчального закладу "Ужгородський національний університет" про зобовязання виконати пункт 3.1. абзацу 2, 3, 4 Вимоги від 11 липня 2014 року № 07-03-6-14/4831 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяОСОБА_5