Постанова № 53491156, 03.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
804/12421/15
Номер документу
53491156
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 р. Справа № 804/12421/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юркова Е.О.

при секретарі - Шпота Я.С.

заза участю: представник позивача -ОСОБА_1

представник відповідача -ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Затишне місто» Павлоградської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Затишне місто» Павлоградської міської ради з вимогами:

- стягнути кошти з Комунального підприємства «Затишне місто» Павлоградської міської ради (код ЄДРПОУ 37085410, адреса: вул. Шевченко, 63, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400), у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 208 784,35 грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках;

- стягнути кошти з Комунального підприємства «Затишне місто» Павлоградської міської ради (код ЄДРПОУ 37085410, адреса: вул. Шевченко, 63, м. Павлоград. Дніпропетровська область, 51400), у розмірі податкового боргу з екологічного податку (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини) в сумі 260 977,96 грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у звязку з нарощуванням податкового боргу та відсутністю погашення узгодженого грошового зобовязання, утворився зазначений податковий борг. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що сума боргу з податку на додану вартість в розмірі 178 677,00 грн., згідно податкової декларації № НОМЕР_1 від 20.07.2015р. за червень 2015 року, яка заявлена КП «Затишне місто» для сплати та на яку посилається позивач, на момент розгляду справи є сплаченою проведеними платежами за червень-липень 2015 року в повному обсязі та в визначений законом термін. Щодо боргу з екологічного податку в сумі 232 576 грн. 56 коп., представник відповідача вказав, що починаючи з травня 2014 року КП «Затишне місто» не мало можливості сплачувати своєчасно екологічний податок, так як відшкодування по ньому з боку засновника (Павлоградська міська рада) здійснюється несвоєчасно. Окрім того, позивач посилається на пеню по несвоєчасній сплаті екологічного податку на загальну суму 8 561,61 грн., з яких 3 580,55 грн. було нараховано згідно податкової декларації з екологічного податку № НОМЕР_2 від 08.08.2014 року, однак за цією декларацією судом вже було прийняте рішення по справі № 804/16432/14, сплата боргу по якому в подальшому ухвалою суду було розстрочено, куди увійшла і пеня. Таким чином, відповідач вважає, що позивач посилається на документи які вже були предметом дослідження в інших справах та які набули законної сили.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство «Затишне місто» Павлоградської міської ради (код ЄДРПОУ 37085410) (далі КП «Затишне місто», відповідач) зареєстровано виконавчим комітетом Павлоградської міської ради як субєкт підприємницької діяльності - юридична особа 10.06.2010р., про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №1 232 102 0000 002255 та знаходиться на обліку в Західно-Донбаській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - Західно-Донбаська ОДПІ, позивач) як платник податків з 14.06.2010р. за № 8935/10.

Станом на 19.08.2015р. за обліковими даними Західно-Донбаської ОДПІ відповідач має новостворений податковий борг на загальну суму 469 762,31 грн. з податку на додану вартість (далі - ПДВ) в сумі - 208 784,35 грн. та з екологічного податку (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини) в сумі - 260 977,96 грн., яким виник внаслідок несплати у визначені законодавством строки суми узгодженого грошового зобовязання.

З 01.01.2011р. питання сплати грошового зобов'язання, виникнення податкового боргу платників податків та його погашення тощо регулюються введеним у дію Податковим кодексом України (надалі - Кодекс).

Згідно п.31.3. ст. 31 Податкового кодексу України, строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 49.2. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідно до п.57.1. ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: (49.18.1.) календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; (49.18.2.) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Стаття 203 Податкового кодексу України встановлює порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом (стосовно податку на додану вартість): податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.203.1.); платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації(п.203.2.).

Пунктом 250.1 ст. 250 ПК України визначено, що базовий податковий (звітний) період подання податкової декларації з екологічного податку дорівнює календарному кварталу.

Відповідно до п. 250.2 ПК України, платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 та підпунктами 240.21.1 і 240.21.3 пункту 240.21 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації.

Так, 20.07.2015 року відповідачем подано до Західно-Донбаської ОДПІ звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015р. № НОМЕР_1, в якій відповідачем самостійно визначено податкове зобовязання з ПДВ в розмірі 178 677,00 грн. терміном сплати 30.07.2015р.

Крім того, у зв'язку із несвоєчасною сплатою сум узгоджених грошових зобовязань, відповідачу у відповідності до п.п.129.1.1 п.129.1 ст. 129 ПК України було нараховано пеня на загальну суму 30 107,35 грн., а саме:

- 6 563,65 грн. на податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_3 від 30.12.2014р.;

- 21 990,38 грн. на податкову декларацію з ПДВ № НОМЕР_4 від 20.01.2015р.;

- 1 553,32 грн. на податкову декларацію з ПДВ № НОМЕР_5 від 19.02.2015р.

Тобто, у відповідача існує обов'язок перед бюджетом сплатити узгоджене грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 208 784,35 грн., яке не було сплачено в необхідних розмірах у встановлений законом термін.

Таким чином, станом на 19.08.2015р. в звязку з несплатою узгоджених грошових зобовязань, податковий борг відповідача з ПДВ (який відповідно до п.п.14.1.175 п. 14 ст. 14 ПК України, становить сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання) складає 208 784,35 грн.

Також, підстави для нарахування грошових зобовязань відповідача, за яким рахується податковий борг з екологічного податку в розмірі 260 977,96 грн. є:

- податкова декларація з екологічного податку № НОМЕР_6 від 04.08.2015р. за 2 квартал 2015р., в якій самостійно визначено податкове зобовязання за надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини, в розмірі 232 576,56 грн. терміном сплати 20.08.2015р.;

- податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_7 від 15.07.2015р. на суму 19 839,79 грн. (штрафна санкція згідно п. 126.1 ст. 126 ПК України за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з екологічного податку в порушення вимог п. 57.1 ст. 57 ПК України), яке прийняте на підставі складеного спеціалістами Західно-Донбаської ОДПІ за результатами камеральної перевірки податкової звітності по платі за оренду землі акту № 59/15-04/37085410 від 26.06.2015р., яке отримане відповідачем 21.07.2015р., визначена в ньому грошова сума є узгодженою, так як вищезазначене податкове повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувалось.

Крім того, у звязку із несвоєчасною сплатою сум узгоджених грошових зобов'язань відповідачу у відповідності до п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України нараховано пеня на загальну суму 8 561,61 грн., а саме:

- 3 580,55 грн. на податкову декларацію з екологічного податку № НОМЕР_2 від 08.08.2014р.;

- 4 981,06 грн. на податкову декларацію з екологічного податку № НОМЕР_8 від 10.11.2014р.

Тобто, станом на 16.07.2015р., у звязку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, податковий борг відповідача з екологічного податку (який відповідно до пп. 14.1.175 п.14 ст. 14 ПК України, становить сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання) складає 260 977,96 грн.

Таким чином, новостворений борг відповідача зі сплати ПДВ та екологічного податку (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини) станом на 19.08.2015р. складає 469 762,31 грн.

Статтею 36 Податкового кодексу України (надалі - Кодекс) встановлено податковий обов'язок платника податку сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.

При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який, згідно пп. 14.1.175 ст. 14 Кодексу, становить сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій зі їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію (п. І4.1.39).

Таким чином, вищевказана заборгованість відповідача становить узгоджене грошове (податкове) зобов'язання та, внаслідок його несплати, - податковий борг.

Згідно ст. 59 Кодексу податкова вимога надсилається (вручається) платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення(п. 59.4). У разі коли у платника податків, якому надіслано вимогу, сума боргу збільшується, погашенню підлягає всі сума боргу, що виник після надіслання (вручення) вимоги (п. 59.5).

Враховуючи положення вищевказаної статті Західно-Донбаською ОДПІ було складено податкову вимогу № 480 від 01.10.2012р. про обовязок платника податків сплатити податковий борг в розмірі 57 235,47 грн., яка отримана відповідачем 10.10.2012р.

Доказів оскарження зазначеної податкової вимоги матеріали справи не містять.

Відповідно до п. 59.5 у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, що виник після надіслання (вручення) вимоги.

В даному випадку податковий борг КП «Затишне місто» не переривався.

Підстави ж для відкликання податкової вимоги встановлені ст. 60 Кодексу, - такі підстави для відкликання вимог у даному випадку відсутні.

Відповідно п. 60.6 ст. 60 Кодексу якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

Отже, Податковий кодекс не передбачає направлення необмеженої кількості податкових вимог в залежності від будь-яких обставин. Направлення нової податкової вимоги можливе виключно у разі відкликання попередньої відповідно до Кодексу, наприклад, у зв'язку із погашенням боргу у повному обсязі. Натомість існування боргу, який виник раніше і має певну динаміку часткового збільшення/зменшення, унеможливлює прийняття інших вимог до повного зменшення абсолютного значення цього боргу на конкретну дату.

Погашенням податкового боргу є зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом (пп. 14.1.152 ст. 14 Кодексу).

Кодекс не містить також положень які б визнавали недійсними вимоги прийняті у попередніх періодах щодо боргу, який існує на даний час.

Вимоги ст. 19 Конституції України забороняють державним органам вчинення дій, що не передбачені чинним законодавством.

Таким чином, податкова вимога, що надіслані Відповідачу є чинною, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, що виник після надіслання цієї вимоги, а законодавчі підстави для відкликання податкових вимог або прийняття нових чи окремих податкових вимог - відсутні.

Суд не вважає належним доводом твердження відповідача проте, що сума боргу по податку на додану вартість в розмірі 178 677,00 грн. є сплаченою проведеними платежами за червень-липень 2015 року в повному обсязі та в визначений законом термін, тому що як було вказано в судовому засіданні представником позивача перелічені платежі відповідача, податковим органом було зараховано в рахунок погашення боргів минулих періодів, що підтверджено наданим до матеріалів справи розрахунком.

Також, не є підставою для несплати боргу з екологічного податку в розмірі 232 576 грн. 56 коп. відсутність відшкодувань з боку засновника Павлоградської міськох ради.

Окрім того безпідставним є твердження представника відповідача про те, що в суму пені по несвоєчасній сплаті екологічного податку в загальному розмірі 8 561,61 грн. ввійшла сума пені 3 580,55 грн. по декларації № НОМЕР_2 від 08.08.2014 року про стягнення якої, як вважає відповідач, Дніпропетровським окружним адміністративним судом вже було прийняте рішення по справі № 804/16432/14, сплата боргу по якому в подальшому ухвалою суду було розстрочено, тому що з наданого представником відповідача в якості доказу копії уточненого адміністративного позову Західно-Донбаської ОДПІ по справі № 804/16432/14 вказана декларація з екологічного податку відсутня.

Таким чином представник відповідача посилається на документи які не були предметом дослідження суду по справі № 804/16432/14.

Відповідно до ст. 67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Потрібно також враховувати положення п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу, згідно якої у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зараховувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Порядок погашення податкового боргу платника податків встановлено Податковим кодексом. Так, згідно ст. 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.1 - 95.3) .

Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4).

Згідно ст. 41 Кодексу органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах їх повноважень, є органами стягнення (виключно) (орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених ПК або іншими законами України (п. 14.1.137).

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом Державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позов Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Затишне місто» Павлоградської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити.

Стягнути кошти з Комунального підприємства «Затишне місто» Павлоградської міської ради (код ЄДРПОУ 37085410, адреса: вул. Шевченко, 63, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400), у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 208 784,35 грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках.

Стягнути кошти з Комунального підприємства «Затишне місто» Павлоградської міської ради (код ЄДРПОУ 37085410. адреса: вул. Шевченко, 63, м. Павлоград. Дніпропетровська область. 51400), у розмірі податкового боргу з екологічного податку (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини) в сумі 260 977,96 грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови викладений протягом пяти днів.

Суддя (підпис) ОСОБА_3