2-a-8/2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Броднікова C.O.
при секретарі Рогаліній О.О.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача УПСЗН ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що 29.09.2007 року вона народила сина ОСОБА_3. З грудня 2007 року їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але не відповідно ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми ". Прожитковий мінімум на одну особу визначений законодавством, але не зважаючи на зазначені норми, розмір сплаченої їй відповідачем допомоги значно менший і становить: грудень 2007 року - 113,98 грн., з січня по листопад 2008 року - 130,64 грн. Таким чином, за весь період сплати допомоги а грудня 2007 року по листопад 2008 року вона недоотримала 4020,46 грн., згідно зазначеного розрахунку розрахунку. Вона зверталась до відповідача з приводу перерахунку вказаних виплат, але їй було відмовлено. Просить визнати дії відповідача протиправними. Стягнути з відповідача 4020 грн. 46 коп. недоплачену суму допомоги та зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, який дорівнює прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов, просить його задовольнити.
Представник УПСЗН у судовому засіданні з позовом не погодився, просить відмовити у його задоволенні. Відповідно ст.56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. Позивачка звернулася за призначенням державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до трьох років та їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 130,64 грн. з 05.12.2007 року по 31.12.2007 року; 144,10 грн. з 01.01.2008 року по 29.09.2010 року. Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" можливі витрати в зв'язку з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року не враховані.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи суд вважає позов обгрунтованим частково та таким що підлягає частиковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка 29.09.2007 року народила сина ОСОБА_3, в зв'язку з чим їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до трьох років з 05 грудня 2007 року - 113,78грн, з січня 2008 року по листопад 2008 року по 130,64 грн. щомісячно
Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.
Закон України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Ст.3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Ст.15 зазначеного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах
повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст.56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від
19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України
"Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою
працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за
рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі,
що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних
осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні
шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового
мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку,
встановленому КМУ.
Ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З погляду на зазначене, позовні вимоги позивачки щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовані частково, так як позивачка народила дитину 29.09.2007 року, після чого їй на підставах діючого на той час законодавства було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та розпочаті виплати зазначеної допомоги.
Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за грудень 2007 року підлягають задоволенню виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років 470 грн., а тому відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу з розрахунку 470 : 31 х 27(кількість днів з 05.12.2007 року) = 409,35 грн.
З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за грудень 2007 року в розмірі 409,35 - 113,78 (отримана сума) = 295 грн. 57 коп.
Не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, так як зазначені виплати їй нараховувалися та сплачуються відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року. Зазначені положення закону не відмінялися та не визнавалися не конституційними, а тому рішення Конституційного суду України №6-рп/2007 від
09.07.2007 року не може бути застосоване до правовідносин за цим спором до виплат
допомоги за період 2008 року.
З цих же підстав не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, який дорівнює прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, в зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - задовольнити частково.
Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_1 -неправомірними.
Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 295 грн. 57 коп.3а рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.
В іншій частині позову ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.