Справа № 194/1836/13-а
Провадження №6-а/194/43/15
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2015 року м. Тернівка
Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Пономаренко І.П.
при секретарі Ощепковій І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Тернівського міського суду заяву ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобовязання перерахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернулася до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення. В обґрунтування заяви зазначає, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровської області, перебувало виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 194/1836/13-а від 27.03.2014 року, що видав Тернівський міський суд Дніпропетровської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.03.2013 року по 31.08.2013 року, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат. Державним виконавцем 04.09.2014 року було відкрито виконавче провадження та боржнику надано строк для самостійного виконання рішення. Боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк виконано лише в частині здійснення перерахунку суми допомоги, відповідно до чого нарахована сума недоплаченої допомоги за рішенням суду складає 4916 грн. 19 коп., але зазначені грошові кошти не перераховано. Постановою державного виконавця від 19.01.2015 року було зупинено виконавче провадження у звязку з направленням державним виконавцем до суду подання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. 06.02.2015 року ухвалою Тернівського міського суду було відмовлено в задоволенні подання державного службовця. 07.04.2015 року державним виконавцем була винесена постанова про повернення виконавчого документу стягувачеві, в якій зокрема було зазначено, що проведено перерахунок пенсії позивача у відповідності до рішення суду в сумі 4916 грн. 19 коп., та з 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, та особливості їх виконання. Вважає, що в її справі наявні виняткові обставини, що унеможливлюють виконання рішення суду в повному обсязі та просить змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист № 194/1836/13-а від 27.03.2014 року, що видав Тернівський міський суд Дніпропетровської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.03.2013 року по 31.08.2013 року, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради заборгованість у розмірі 4916 грн. 19 коп. із виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 06.03.2013 року по 31.08.2013 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» з урахуванням раніше проведених виплат за рахунок коштів Державного бюджету, стягнути з Державного бюджету на її користь судовий збір.
Заявник до суду не зявилась, але надала заяву про розгляд справи за її відсутністю та відсутністю позивача, просила заяву задовольнити.
Представник відповідача УСЗН Тернівської міської ради в судове засідання не зявився та надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Представник третьої особи відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, тому суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши в судовому засіданні матеріали зазначеної справи, суд приходить до висновку щодо задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення з наступних підстав.
Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
За приписами п.4 ст.257 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч. 1,2 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі; ускладнюють його виконання або роблять виконання неможливим. Рішення суду про зобовязання здійснити перерахунок допомоги та її сплату виконано частково, а саме в частині здійснення перерахунку.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 3 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановленіЗаконом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Згідно ст. 7 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Виконання рішень суду про зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленомуЗаконом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобовязаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Отже, законодавцем прямо передбачено, що для фактичного та повного виконання рішення суду про зобовязання вчинити певні дії повинен бути використаний механізм зміни способу та порядку виконання рішення суду, а не подачі нового позову до державного органу.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області знаходився виконавчий лист Тернівського міського суду Дніпропетровської області 194/1836/13-а від 27.03.2014 року, що видав Тернівський міський суд Дніпропетровської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.03.2013 року по 31.08.2013 року, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.
04 вересня 2014 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження, копії постанов про відкриття провадження направлено сторонам до відома та виконання.
Листом від 29 грудня 2014 року Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області повідомило про часткове виконання рішення суду щодо здійснення перерахунку, згідно якого стягувачу належить до виплати 4916 грн. 19 коп., але виплата не здійснена у звязку з відсутністю коштів.
06.02.2015 року ухвалою Тернівського міського суду було відмовлено в задоволенні подання державного службовця про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
07 квітня 2015 року державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачеві, в якій зокрема було зазначено, що проведено перерахунок державної допомоги позивача у відповідності до рішення суду в сумі 4916 грн. 19 коп., та з 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, та особливості їх виконання.
Отже, зазначений виконавчий документ не може бути скерований до органу Державної казначейської служби України для виконання в порядку гарантії держави щодо виконання судових рішень у звязку з тим, що рішення прийнято про зобовязання вчинити певні дії, а не про стягнення коштів. Боржник не може виконати рішення суду через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету. Здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в даній справі наявні виняткові обставини, що унеможливлюють виконання рішення суду в повному обсязі, а тому заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду необхідно задовольнити.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Тернівської міської ради в Дніпропетровській області на користь позивача понесені по справі судові витрати у розмірі 365 грн. 40 коп.
На підставі викладеного керуючись ст.ст.165, 263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобовязання перерахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист № 194/1836/13-а від 27 березня 2014 року, що видав Тернівський міський суд Дніпропетровської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1, (ІПН НОМЕР_1), перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06 березня 2013 року по 31 серпня 2013 року, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат на "стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області заборгованість у розмірі 4916 (чотири тисячі девятсот шістнадцять) грн. 19 коп. із виплати ОСОБА_1, (ІПН НОМЕР_1), державної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 06 березня 2013 року по 31 серпня 2013 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» з урахуванням раніше проведених виплат за рахунок коштів Державного бюджету".
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Тернівської міської ради в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), понесені по справі судові витрати в розмірі 365 (триста шістдесят п`ять) грн. 40 коп.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський судшляхом подачі апеляційної скарги протягомп'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя: І.П. Пономаренко