Справа № 569/7500/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2015 року Рівненський міський суд Рівненської області
у складі:
головуючого - судді Денисюка П.Д.,
з участю секретаря судового засідання Киричок М.М.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне про визнання дій протиправними та здійснити перерахунок розміру пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1, звернувшись до Рівненського міського суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне (ділі -УПФ в м. Рівне), просить визнати дії УПФ в м. Рівне неправомірними щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії із врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та зобовязати УПФ в м. Рівне здійснити перерахунок та їх виплату з 09 вересня 2014 року відповідно до довідки №14-45/161, виходячи із розміру 70% заробітної плати.
В обґрунтування адміністративного позову вказала, що 27 лютого 2015 року звернулася із заявою до УПФ в м. Рівне про перерахування та виплату їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та сум виплат, повязаних із індексацією заробітної плати відповідно до довідки №14-45/161 від 09 вересня 2014 року. Однак, листом від 03 березня 2015 року УПФ в м. Рівне їй було відмовлено, оскільки дані виплати не є складовою заробітної плати і тому вони не враховуються під час нарахування пенсії. Із такими висновками відповідача, ОСОБА_1 не погоджується, а тому звернулася до суду з позовом.
У судовому засіданні ОСОБА_1 адміністративний позов підтримала, просила його задоволити.
Представник відповідача судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду був повідомлений належним чином, однак подав до суду заперечення, в яких зазначив, що позивачу призначено пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначив, що чинним законодавством не регламентовано врахування при обчисленні пенсії матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просив відмовити.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задоволити частково із наступних підстав.
Згідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобовязані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом установлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», а 27 лютого 2015 року звернулася із заявою до УПФ в м. Рівне провести їй перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціальних питань та сум виплат, повязаних із індексацією заробітної плати відповідно до довідки №14-45/161 від 09 вересня 2014 року.
Однак, в перерахунку пенсії УПФ у м. Рівне ОСОБА_1 було відмовлено.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку за наявності страхового стажу не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці»визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Надбавки та премії ОСОБА_1 за період з 01 травня 2009 року по 30 квітня 2014 року становлять 59361 грн., що підтверджується довідкою №14-45/161 від 09 вересня 2014 року.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першоїстатті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Так, у відповідності до листа УПФ в м. Рівне №86/10 від 03 березня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду в м. Рівне із заявою провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №14-45/161 від 09 вересня 2014 року, виходячи із розміру 70% заробітної плати державного службовця.
Згідност. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
На підставіст. 71 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 кодексу.
Враховуючи те, що конфлікт інтересів між сторонами виник 03 березня 2015 року, а тому перерахунок та виплата пенсії з урахуванням інших надбавок з 09 вересня 2014 року є неправильним.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася до УПФ в м. Рівне із заявою 27 лютого 2015 року про перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до довідки №14-45/161 від 09 вересня 2014 року, відповідь на яку отримала 03 березня 2015 року, тобто після 15 числа, а тому перерахунок та виплата повинні бути проведені з 01 березня 2015 року.
Враховуючи викладене суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача до проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу»з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186,254 КАС Українисуд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із урахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та сум виплат повязаних з індексацією заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки №14-45/161 від 09 вересня 2014 року, виходячи із розміру 70% заробітної плати.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2015 року, додатково включивши до вже нарахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань та суми виплат повязаних з індексацією заробітної плати працівників на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно довідки №14-45/161 від 09 вересня 2014 року, виходячи із розміру 70% заробітної плати .
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Рівненського міського суду П.Д. Денисюк