Дата документу 27.10.2015 Справа № 554/12188/15-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
27.10.2015 року м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави в складі:
головуючого судді - Антонова C.B.,
секретаря - Плаксюк І.Ю.,
за участюпредставника відповідача - Азарян К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому прохав визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо утримання із розміру призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» сум податку на доходи фізичних осіб; зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії відповіднодо Закону України «Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без утримання сум податку на доходи фізичних осіб за період з 11.03.2015 року до змін в законодавстві та сплатити недоотриману суму пенсії.
В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, а також інвалідом І групи, що підтверджується посвідченням постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідкою медико - соціальної (експертної) комісії (МСЕК), у зв`язку із чим перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків, захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До складу пенсії, зокрема, входять обов'язкові нарахування:
державна пенсія (основна частка пенсії) відповідно до статті 54 зазначеного Закону; додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як це передбачено нормами статті 50 Закону. Загальний розмір пенсії складає 5726,46 грн. 19 серпня 2015 року він звернувся до відповідача із заявою, у якій зазначив, що відповідно до ст. 164 пункт 2 підпункт 19 Податкового Кодексу України з суми його пенсії, що перевищує 3654,00 гривень (три розміри мінімальної заробітної плати за місяць) утримано суму податку 15% на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. Зазначив, що розмір призначеної пенсії до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не має включатися відповідно ст. 165 пункт 1 підпункт 3 Податкового Кодексу України. За таких обставин просив здійснити перерахунок пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з 01.03.2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії. Листом від 28.08.2015 року за №216/К-04 відповідачем повідомлено, що на виконання положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з сум пенсій справляється податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Такі дій Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві вважає неправомірними, у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із письмовою заявою про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі (а.с. 5).
Представник відповідача проти позовних вимог ОСОБА_2 заперечувала, при цьому пояснила, що відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (№ 71-VIII від з 01.01.2015 об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб (далі ПДФО) та військовим збором (ВЗ) є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України, до яких належать суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення (15% ПДФО та 1,5% ВЗ). Для пенсії ОСОБА_2 4726,46 грн., з урахуванням індексації - 179,36 грн., розмір військового збору становить 16,09 грн. (4726,46 -3654 = 1072,46 х 1,5%). Податок з доходів фізичних осіб для суми 1072,46 розраховується за ставкою 15% і становить 160,87 грн. (1072,46 х 15%). Розмір пенсії до виплати з 01.02.2015 р. по 31.08.2015 р. становив 4549,50 грн. Будь-які питання щодо оподаткування чи підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Податковим кодексом України, і не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу. Виходячи із вищевикладеного, органи Пенсійного фонду України здійснюють оподаткування пенсійних виплат правомірно. Наразі, з 1 вересня 2015 року, у зв'язку із внесенням змін до ст. 164.2.19 Податкового кодексу України, утримання вказаних податків з пенсії ОСОБА_2 припинено.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія, а також інвалідом 1 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, вкладкою до даного посвідчення. Як вбачається з довідки до акту огляду МСЕК серії 7-66 КА №0231290 від 05.02.2003р., позивачу встановлена 1 група інвалідності, захворювання пов`язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 4).
19.08.2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави з письмовою заявою з проханням не утримувати з його пенсії по інвалідності першої групи, що настала внаслідок захворювання, спричиненого ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, суму податку на доходи фізичних осіб та військового збору з 01.03.2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії (а.с. 5).
У відповідь на вище вказану заяву УПФ України Октябрського району в м. Полтаві надано відповідь від 28.08.2015 року за № 216/К-04 із зазначенням інформації проте, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII та Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VIII, введено оподаткування пенсій, якщо їх розмір перевищує три мінімальні заробітні плати ( у розрахунку на місяць) у частині такого перевищення в розмірі 15% та оподаткування військовим збором. Оподаткування пенсій проводиться з 01.02.2015 року. Об`єктом оподаткування військовим збором є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб. Ставка збору становить 1,5% бази оподаткування. Для пенсії ОСОБА_2 4726,46 грн., з урахуванням індексації - 179,36 грн. розмір ВЗ становить 16,09 грн.; ПДФО для суми 1072,46 розраховується за ставкою 15% і становить 160,87 грн.; розмір пенсії до виплати з 01.02.2015 року по 31.08.2015 року становив 4549,50 грн. (а.с. 6).
З матеріалів адміністративного позову ОСОБА_2 слідує, що в мотивувальній частині позовної заяви ОСОБА_2 обґрунтовує неправомірність дій відповідача в частині утримання з його пенсії як податку на доходи фізичних осіб так і військового збору (а.с. 1 абз. 3, а.с. 3 абз. 1). Однак, в резолютивній частині позовної заяви ОСОБА_2 ставить питання про визнання дій відповідача неправомірними лише щодо утримання з його пенсії податку на доходи фізичних осіб та просить зобов'язати провести йому перерахунок без утримання вказаного податку.
Згідно з ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У зв'язку з викладеним при вирішенні адміністративного позову ОСОБА_2 по суті, суд виходить з його мотивувальної частини та оцінює правомірність дій відповідача в частині утримання з пенсії ОСОБА_2 як податку на доходи фізичних осіб так і військового збору.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закону) визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (ст. 50 Закону).
Згідно з нормою ст. 54 Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до п. 164.2.19 ст. 164 Податкового кодексу України суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Згідно п. 165.1.3 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, зокрема як сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
Як визначає п. 85 Правових позиції, висловлених судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв'язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році від 01.12.97 р., при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, слід мати на увазі, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, віднесеним до категорії осіб, які постраждали внаслідок цієї катастрофи (п. 1 ст. 14) і визнані інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, завдана цим шкода відшкодовується призначенням державної пенсії та виплатою додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячної компенсації сім'ї за втрату годувальника.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Із припису ч.2 ст. 64 Конституції України вбачається, що не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо нас підставі Конституції України гарантується (ч. 3 ст.8 Конституції України).
Наголошуючи на тому, що Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, в частині першій пункту другого Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд роз'яснив, що суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію України як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Суд безпосередньо застосовує Конституцію України у разі коли закон, який був чинним до введення в дію Основного закону чи прийнятий після цього, суперечить їй (підпункт два частини третьої пункту два зазначеної Постанови).
Більше того, відповідач - Управління Пенсійного Фонду України в Октябрському районі міста Полтави, ігнорував приписи ч. 4 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими пенсії не оподатковуються.
Як зазначено в п.1 ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Законом України від 17 липня 2015 року №653-VIII, який набрав чинності з 1 вересня 2015 року внесено зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб, згідно з яким Положення підпункту 164.2.19 Податкового кодексу України не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до яких відноситься і ОСОБА_2 А тому, право позивача підлягає захисту з 01.03.2015 року по 01.09.2015 року.
За вказаних обставин суд визнає неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо утримання з 01 березня 2015 року по 01 вересня 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору із частини пенсії, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, призначеної та нарахованої ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов`язує відповідача провести перерахунок і сплатити призначену пенсію без утримання сум вказаних податків за відповідний період.
Керуючись ст.ст. 14, 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХII, п. 164.2.19 ст. 164, п. 165.1.3 ст. 165 Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 11, 158-163 КАС України,-
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії -задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо відрахування із розміру призначеної пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтави провести перерахунокпризначеної пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без утримання сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 11.03.2015 року до 01.09.2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави, а особами, які не брали участі у розгляді справи - в цей же строк з моменту отримання копії постанови.
Суддя С.В. Антонов