Справа № 2-182/10
Номер провадження: б/н
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.06.2010 року смт. Згурівка
Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді ДЕНИСЕНКО Н.О.
при секретарі НОСОВІЙ О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в смт.Згурівка справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 14 травня 2010 року звернувся до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що він є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку у відповідача та отримує передбачені статтями 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ) державну та додаткову пенсії. Враховуючи те, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, установленим Законом № 796-ХІІ, управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області (далі Управління) відмовило привести їх у відповідність із останніми, тому просить визнати зазначені дії відповідача незаконними, зобовязати його провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст.50 Закону № 796-ХІІ, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 (далі Закон № 1058) за період з 1 травня 2007 року та перерахунок та виплату щомісячної основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка передбачена ст.54 Закону № 796-ХІІ, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до частини першої ст.28 Закону № 1058 за період з 1 травня 2007 року по 30 квітня 2009 року.
Управління в своїх письмових запереченнях проти позову посилається на те, що ч.1 ст.28 Закону № 1058 не застосовується при визначенні пенсій на підставі Закону № 796-ХІІ. З 1 січня 2008 року згідно зі ст.28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст.50 Закону № 896-ХХІ внесено зміни. Таким чином, до внесення відповідних змін до законів та постанов Кабінету Міністрів України Управління проводить розрахунок виплат, підвищень, доплат та додаткової пенсії на підставі нормативних актів, що не суперечить директивним рішенням Пенсійного фонду України та відповідає практиці органів Пенсійного фонду України.
В судове засідання сторони не зявилися, про час і місце судового розгляду були оповіщені у встановленому порядку, направили суду заяви, в яких просять слухати справу за їхньої відсутності, позивач позов підтримує повністю, відповідач субєкт владних повноважень позов не визнає повністю.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні в судовому засіданні доказів в їх сукупності, які є у справі, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7-9 копія паспорта серії НК № 921379), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 1 (а.с.6 копія посвідчення серії А № 111603), інвалідом другої групи довічно, захворювання повязане з роботами по ЛНА на ЧАЕС (а.с.11 копія довідки МСЕК серії КИО-І № 294494), знаходиться на обліку в Управлінні та з 7 травня 2009 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону № 1058, до 7 травня 2009 року одержував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам другої групи на підставі статті 54 та одержує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, на підставі статті 50 Закону № 796-ХІІ, розміри яких нараховані та виплачуються: з 1 травня 2007 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», з 1 січня 2008 року згідно зі ст.28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» у розмірі 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (пенсія) та 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (додаткова пенсія), з 1 липня 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», з 1 листопада 2009 року з урахуванням Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 року № 1252 «Про недопущення зменшення розмірів пенсій та соціальних виплат, врегулювання окремих питань у звязку з прийняттям Закону України від 6 листопада 2009 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», з 1 січня 2010 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року № 1375 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 р. № 1252». Відповідно до зазначених законів та постанов позивач в період з 1 травня 2007 року по 30 квітня 2009 року отримував пенсію в розмірі, нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та з 1 травня 2007 року додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі, нижчому 75% мінімальної пенсії за віком, що підтверджується розясненням відповідача, наданим на звернення позивача (а.с.12-14) та копіями розпоряджень відповідача про фактично нараховану позивачеві пенсію та відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку (а.с.15-24). Позивач при зверненні до суду сплатив витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн. (а.с.2 квитанція).
Управління діє на підставі Положення про Управління, є юридичною особою, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплату пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства. Отже, є належним відповідачем у справі (а.с.35 копія Положення).
Згідно зі ст.3 Конституції України людина, її життя і здоровя, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.
Згідно зі ст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 8 ЦПК України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796-ХІІ (у редакції, як була чинна до 1 січня 2008 року, передбачалося, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.
П.п.12 п.28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірах: інвалідам ІІ групи 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
П.п.15 п.28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: п ІІ групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, повязану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, звуження змісту та обсягу їхніх прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 9 липня 2007 року за № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008).
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Таким чином, з 22 травня 2008 року статті 50 та 54 Закону № 796 є чинними у редакції, яка була чинна до 1 січня 2008 року.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у звязку з утратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими за вісім мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, зокрема інваліда ІІ групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Виходячи з вищезазначеного, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-IУ встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Положення частини 3 статті 28 цього Закону не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших повязаних із нею пенсій чи доплат, оскільки частиною 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру державної пенсії та додаткової пенсії позивачці застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону № 796-ХІІ та розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
Частиною пятою статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивачки, встановлений цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523 «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала в наслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ. А в п.п.2 п.1 постанови Кабінет Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 встановив розміри сум, за якими розраховуються пенсії, всупереч положенням зазначених статей Закону № 796-ХІІ, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначено законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду. Заподіяну здоровю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сімям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачу слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком з 1 квітня 2007 року та з 1 жовтня 2008 року, збільшений на 1 відсоток відповідно до абзацу 1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-ІУ, тобто, відповідно 410 грн. 06 коп. та 415 грн. 11 коп., ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - з 1 січня 2008 року 470 грн., з 1 квітня 2008 року 481 грн., з 1 липня 2008 оку 482 грн., з 1 жовтня 2008 року 498 грн., ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» - у 2009 році в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» від 6 листопада № 1715-УІ з 1 листопада 2009 року 573 грн., ст.52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» - з 1 січня 2010 року 695 грн., з 1 квітня 2010 року 706 грн.
Відповідно до аналогії закону суд вважає за необхідне до даних правовідносин застосувати положення про загальну позовну давність, встановлену ст.257 ЦК України тривалістю у три роки.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково, так як в судовому засіданні доведено, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, тому вбачаються, що мають місце незаконні дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку щомісячної додаткової та основної пенсії. Права позивача необхідно поновити шляхом зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст.50 Закону № 796-ХІІ, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до частини першої ст.28 Закону № 1058 за період з 1 травня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 18 червня 2010 року та перерахунок та виплату щомісячної основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка передбачена ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до частини першої ст.28 Закону 1058 за період з 1 травня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 квітня 2009 року.
Отже, оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то суд вважає, що при вирішенні даного спору щодо визначення розміру пенсії та додаткової пенсії позивача підлягають застосуванню саме положення статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ у редакції, яка була чинна до 1 січня 2008 року, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Таким чином, при проведенні перерахунку щомісячної додаткової та основної пенсії позивачу застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсій за віком і позивач має право на призначення пенсії в розмірі мінімальної пенсії за віком, тобто в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.50 та ст. 54 Закону № 796-ХІІ, яка діяла до 1 січня 2008 року.
Вбачається за необхідне відповідно до вимог ст.88 ЦПК України стягнути із відповідача в дохід держави судовий збір та на користь позивача сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грн.
Решту позовних вимог необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Безпідставними суд вважає вимоги позивача про зобовязання відповідача провести перерахунок щомісячної додаткової пенсій, не обмежуючи будь-яким терміном свої вимоги, оскільки перерахунок пенсії регулюється законом, що діє на час проведення такого перерахунку, який не може бути передбачений судом на майбутнє.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 19, 22, 92 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 9 липня 2007 року за № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Законами України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Про Державний бюджет України на 2009 рік», «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 6 листопада № 1715-УІ, «Про Державний бюджет України на 2010 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523 «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.4, 8, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку щомісячної додаткової та основної пенсій, у розмірах відповідно 75 процентів мінімальної пенсії за віком та вісім мінімальних пенсій за віком, передбачених статтями 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст.50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до частини першої ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 1 травня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 18 червня 2010 року та перерахунок та виплату щомісячної основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка передбачена ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до частини першої ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 1 травня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 квітня 2009 року.
Стягнути із управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, ідентифікаційний код 20622465, в дохід держави судовий збір в розмірі 3 (три) грн. 40 коп. та на користь ОСОБА_1 сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 (тридцять сім) грн.
Решту позовних вимог залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили згідно зі ст.223 ЦПК України.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
ГОЛОВУЮЧИЙ Н.О.ДЕНИСЕНКО