ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09.11.2015 Справа № 920/1988/14Господарський суд Сумської області у складі колегії суддів: головуючий суддя Зайцева І.В. , судді Резніченко О.Ю., Заєць С.В., розглянувши матеріали справи №920/1988/14:
за позовом:Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради,м. Суми
до відповідача:Публічного акціонерного товариства «Укрхімпроект», м. Суми
про стягнення 22685 грн. 67 коп.
за участю представників сторін:
від позивача:ОСОБА_1 ( довіреність № 8 від 05.01.2015 року)
ОСОБА_2 (довіреність № 11 від 05.01.15)
від відповідача:ОСОБА_3 (довіреність № 13-1239 від 12.10.2015р);
Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 22685 грн. 67 коп. (в т.ч. 18726 грн. 78 коп. заборгованості за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 201 грн. 46 коп. пені, 3117 грн. 24 коп. інфляційних збитків, 640 грн. 19 коп. 3% річних) та 1218 грн. судового збору.
16.12.2014 року представник відповідача подав до суду клопотання про витребування доказів, а 12.01.2015 року ним подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечував проти позовних вимог, вважав їх безпідставними та необґрунтованими.
22.01.2015 року представник позивача подав до суду клопотання про продовження строку розгляду справи.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 22.01.2015 року продовжено строк розгляду справи № 920/1988/14 до 12.02.2015 року.
Представник позивача в обґрунтування своєї позиції по справі подав додаткові письмові пояснення.
03.02.2015 року представник відповідача подав до суду доповнення до відзиву на позовну заяву.
09.02.2015представник позивача подав до суду додаткові письмові пояснення по справі.
12.02.2015 року представник позивача в обґрунтування своєї позиції по справі подав додаткові письмові пояснення.
12.02.2015 року представник відповідача подав до суду клопотання про колегіальний розгляд справи.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 12.02.2015 року задоволено клопотання відповідача та призначено колегіальний розгляд справи.
17.02.2015 року господарський суд Сумської області звернувся до Сумської міської ради з запитом про надання інформації: чи було офіційно оприлюднено в друкованих засобах масової інформації Правила приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 539 від 06.09.2011 року.
02.03.2015 року виконавчий комітет Сумської міської ради надіслав відповідь на запит суду, в якому зазначає що рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року № 539 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 року № 596 «Про затвердження правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми» було розміщено в «Офіційному віснику Сумської міської ради» № 57 від 06 жовтня 2011 року.
05.03.2015 року представник відповідача звернувся до суду з клопотанням про зупинення провадження у справі, в якій просить суд зупинити провадження у справі № 920/1988/14 до вирішення Зарічним районним судом м. Суми повязаної з нею справи № 591/1591/15-а.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 05.03.2015 року задоволено клопотання відповідача про зупинення провадження у справі та зупинено провадження у справі № 920/1988/14 до вирішення по суті повязаної з нею справи № 591/1519/15-а.
07.10.2015 року представник позивача подав до суду клопотання, в якому просить суд поновити провадження у справі, у звязку з тим, що відпали підстави для її зупинення.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 08.10.2015 року поновлено провадження у справі № 920/1988/14 та призначено до розгляду у судовому засіданні на 29.10.2015, 12 год. 15 хв.
29.10.2015 року представник відповідача подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі № 920/1988/14 до вирішення господарським судом Сумської області повязаної з нею справи 920/1650/15 за позовом ПАТ «Укрхімпроект» до Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради про визнання недійсними та скасування наказів про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013, 2012, 2014.
29.10.2015 року представник відповідача подав до суду додаткові письмові пояснення по справі.
05.11.2015 року представник позивача подав до суду письмові заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечує, в обґрунтування своєї позиції по справі подав додаткові пояснення до заперечень проти позовних вимог.
Щодо клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.
Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним.
Зокрема, відповідно до частини першої статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарському суду слід у кожному конкретному випадку з'ясовувати: як пов'язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Пов'язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти, що мають преюдиціальне значення. Ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи.
Представник відповідача в обґрунтування клопотання про зупинення провадження у справі зазначає, що позивач при здійсненні розрахунку суми додаткової сплати за перевищення ГДК (гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин) використовує правила в новій редакції, затвердженій рішенням № 539 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 року № 596 «Про затвердження правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми», а норми ГДК встановлює власними наказами: від 22.02.2012 року № 36 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013 рік»; від 18.02.2014 № 45 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2014 рік», прийнятими з посиланням на п. 7.2 Правил. Не погоджуючись з зазначеними вище наказами відповідач звернувся до господарського суду Сумської області з позовом до КП «Міськводоканал» СМР про визнання недійсним та скасування наказів.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, нормативи плати за скид понаднормових забруднень у системі каналізації населених пунктів установлюються в місцевих правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів передбачено розділом 3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37.
Враховуючи, що наведені відповідачем у клопотанні від 29.10.2015 року обставини не доводять неможливість розгляду даної справи № 920/1988/15 до вирішення пов'язаної з нею справи № 920/1650/15, що розглядається господарським судом Сумської області за позовом ПАТ «Укрхімпроект» до КП «Міськводоканал» Сумської міської ради про визнання недійсними та скасування, господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд встановив:
01.09.2009 року між Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради та Публічним акціонерним товариством «Укхімпроект» було укладено договір на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями № 385, відповідно до умов якого позивач взяв на себе зобовязання забезпечувати відповідача питною водою та приймати стічні води згідно межі розподілу, а відповідач в свою чергу зобовязався своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами у строки і на умовах передбачених договором.
Пунктом 5.1 договору на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями від 01.09.2009 р. № 385 визначено, що відповідач несе відповідальність за каналізаційні мережі, які знаходяться у нього на балансі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, лід, токсичні речовини і т. п., а також ґрунтові води і води промислових підприємств з перевищенням граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин. Позивач контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць. Крім того, п. 5.1 договору передбачено нормативи скиди забруднюючих речовин у систему каналізацію постачальника, згідно яких забруднюючі речовини стічних вод, що скидаються споживачем в систему каналізації постачальника, не повинні перевищувати норми ГДК.
Пунктом 4.2. Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 вересня 2011 року № 539 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.07 р. № 596 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми» (далі «Правила») для всіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації м. Суми, встановлені Єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 до цих '"Правил", а також п. 5.1. договору на водопостачання та прийом стічних вод від 01.09.2009 р. № 385. Вони встановлені відповідно до норм чинного законодавства, виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд, з урахуванням затверджених допустимих концентрацій (ДК) речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р. Псел, і якісного складу води із міськводопроводу. Дані правила є чинними як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на даний час.
Згідно з п. 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02 р. № 37 та п. 7.5. "Правил...", відповідач зобов'язаний здійснювати оплату за перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими місцевими правилами приймання, яка рахується за встановленим нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Пунктом 6.5 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року № 539 з метою контролю якості стічних вод споживача КП «Міськводоканал» Сумської міської ради здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скидання понаднормативних забруднень. Відбір проб стічних вод абонента виконується уповноваженими представниками КП «Міськводоканал» Сумської міської ради, що фіксується у акті відбору проб, які підписують як працівник водоканалу, так і представник абонента.
25.03.2014року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: хлоридів 172,90 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, фосфатів 26,27 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, азоту амонійного 30,19 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, цинку 0,161 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за березень 2014 р. суму в розмірі 1 529 грн. 91 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 25.03.2014 р. № 230, протоколом дослідження якості стічних вод від 25.03.2014 р. № 1316, листом від 07.05.2014 р. № 05/2998, розрахунком боргу, рахунком від 12.05.2014 р. №385.
24.02.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: хлоридів 228,30 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, сульфатів 83,97 мг/л при дозволеній нормі 77,0 мг/л, фосфатів 12,73 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, нітритів 0,30 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, нітратів 0,90 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, цинку 1,152 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за лютий 2014 р. суму в розмірі 1 431 грн. 93 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 24.02.2014 р. № 156, протоколом дослідження якості стічних вод від 24.02.2014 р. №1261, листом від 27.03.2014 р. № 05/2268, розрахунком боргу, рахунком від 31.03.2014 р. №385.
21.11.2013 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: хлоридів 252,40 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, фосфатів 25,82 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, азоту амонійного 70,57 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, нітритів 0,81 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, нітратів 1,33 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, міді 0,604 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, заліза 1,09 мг/л при дозволеній нормі 1,0 мг/л, цинку 1,160 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за листопад 2013 р. суму в розмірі 2 823 грн. 70 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 21.11.2013 р. № 561, протоколом дослідження якості стічних вод від 21.11.2013р. № 1111, листом від 03.01.2014 року № 05/87, розрахунком боргу, рахунком від 08.01.2014р. № 385.
30.09.2013 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: азоту амонійного 78,61 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, нітритів 0,22 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, фосфатів 28,56 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, хлоридів 130,46 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, цинку 0,556 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за вересень 2013 р. суму в розмірі 1 995 грн. 29 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 30.09.2013 р. № 479, протоколом дослідження якості стічних вод від 30.09.2013 р. № 1048, листами від 02.12.2013р., 30.09.2013 р. № 1048, листами від 02.12.2013 р. № 05/5792, розрахунком боргу, рахунком від 03.12.2013 р. №385.
02.07.2013 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: азоту амонійного 48,98 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, нітритів 0,56 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, нітратів 0,68 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, фосфатів 28,56 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, хлоридів 106,35 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, міді 0,048 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, цинку 1,151 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за липень 2013 р. суму в розмірі 2212 грн. 21 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 02.07.2013 р. № 304, протоколом дослідження якості стічних вод від 02.07.2013 р. № 924, листами від 08.08.2013 р. № 05/3740, розрахунком боргу, рахунком від 09.08.2013 р. №385.
05.06.2013 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: азоту амонійного 64,09 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, нітритів 0,50 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, фосфатів 16,01 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, хлоридів 171,58 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, міді 0,069 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, цинку 1,108 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л., сульфатів 116,07 мг/л при дозволеній нормі 77,0 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за червень 2013 р. суму в розмірі 3 179 грн. 00 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 05.06.2013 р. № 273, протоколом дослідження якості стічних вод від 05.06.2013 р. № 901, листом від 02.08.2013 р. № 05/3674, розрахунком боргу, рахунком від 02.08.2013 р. №385.
09.04.2013 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: азоту амонійного 27,81 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, нітритів 0,12 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, нітратів 0,67 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, фосфатів 12,33 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, хлоридів 117,92 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, міді 0,044 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, цинку 0,198 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за квітень 2013 р. суму в розмірі 1 795 грн. 05 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 09.04.2013 р. № 184, протоколом дослідження якості стічних вод від 09.04.2013 р. № 854, листом від 22.05.2013 р. № 05/2440, розрахунком боргу, рахунком від 27.05.2013 р. №385.
12.02.2013 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: нітритів 0,45 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, нітратів 1,84 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, фосфатів 12,25 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, цинку 0,804 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за лютий 2013 р. суму в розмірі 2300 грн. 10 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 12.02.2013 року № 63, протоколом дослідження якості стічних вод від 12.02.2013 р. Л° 787, листом від 05.03.2013 р. № 05/1161, розрахунком боргу, рахунком від 06.03.2013 р. № 385.
16.10.2012 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин: азоту амонійного 49,37 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, нітритів 0,31 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, нітратів 2,09 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, фосфатів 7,15 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, хлоридів 85,28 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, міді 0,027 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, цинку 0,207 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
За перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за жовтень 2012 р. суму в розмірі 1 459 грн. 59 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 16.10.2012 р. № 366, протоколом дослідження якості стічних вод від 16.10.2012 р. № 672, листом від 12.11.2012 р. № 05/5617, розрахунком боргу, рахунком від 28.11.2012 р. №385.
Позивачем на адресу відповідача було направлено претензії від 25.03.2013 року № 05/1439-3, від 25.06.2014 року № 05/4236, які залишені відповідачем без розгляду.
Пунктом 6.5 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року № 539 з метою контролю якості стічних вод споживача КП «Міськводоканал» Сумської міської ради здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скидання понаднормативних забруднень. Відбір проб стічних вод абонента виконується уповноваженими представниками КП «Міськводоканал» Сумської міської ради, що фіксується у акті відбору проб, які підписують як працівник водоканалу, так і представник абонента.
Відповідно до таблиці 1 ДСТУ 180 5667-3-2001 «Настанови щодо зберігання та поводження з пробами» та п. 4.1. Національних стандартів України ДСТУ 180 5667-10-2005 «Настанови щодо відбирання проб стічних вод» у 180 5667-2 і 180 5667-3 надано детальну інформацію щодо вибору посуду для проб. Посуд для проб має запобігати втратам через адсорбцію, випаровування або забруднення проб сторонніми речовинами. Щоб відібрати проби стічних вод, зазвичай застосовують пластиковий посуд. Але, існує ряд винятків, коли потрібно використовувати тільки скляний посуд, наприклад, коли пробу аналізують на вміст: нафтопродуктів; вуглеводів; детергентів; пестицидів.
Позивачем відбір проб стічних вод проводився відповідно до п. 4.1 ДСТУ ISO 5667-10-2005, а саме у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд виготовлений з хімічно стійких матеріалів, який не призводить до змін складу або властивостей проб. Оскільки, проби не аналізувалася на вміст нафтопродуктів; вуглеводів; детергентів; пестицидів підстави застосовувати скляний посуд відсутні.
Згідно з п.п. 3.1., 3.2, 9.3 Керівного нормативного документу «Гідросфера, відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод» КНД 211.1.0.009-94 способи відбору та зберігання проб мають забезпечити сталість складу та властивостей об'єкту контролю в інтервалі часу між відбором проб та їхнім аналізом. Зберігання проб припустиме лише у разі неможливості проведення аналізу відразу після відбору. Для збільшення строку зберігання проби її консервують.
З метою зберігання та транспортування відібраних проб, позивач на виконання п.п. 9.4, 9.5 КНД 211.1.0.009-94, п. 5. ДСТУ 180 5667-3-2001, п. 5.4. ДСТУ 180 5667-10-2005 здійснював упаковку посуду з пробами у тару (сумки холодильники, ящики з кришками) та транспортував з додержанням необхідних заходів безпеки автотранспортом закріпленим за лабораторією підприємства. Це забезпечує непошкодженість відібраних проб, запобігання впливу світла та температури, а також своєчасну доставку.
Акти відбору проб стічних вод містять інформацію про кількість проби (2 л), номер проби (№ 1, № 3, № 4), назву та вид проби (відбір проб стічних вод), мету відбору (проведення аналізу), час та місце відбору, присутніх осіб, об'єкт обстеження, підписи сторін, тощо.
Вищезазначені акти підписані уповноваженими представниками сторін, як зі сторони КП «Міськводоканал» Сумської міської ради так і зі сторони ПАТ «Укрхімпроект».
Отже, акти відбору проб стічних вод складені з дотриманням вимог Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 р. № 539 та п. 9.1. КНД 211.1.0.009-94, а отже є дійсними.
Характеристики похибок та невизначеності вимірювань, які мають місце при здійсненні фізико-хімічних досліджень проб стічної води, зазначені у відповідних методиках виконання вимірювань (форма 8 Паспорту хімічної лабораторії контролю промстоків) та в повній мірі враховуються при виконанні аналізів, що підтверджується письмовими поясненнями лаборантів.
Згідно п. 6.7.15 Правил приймання стічних вод № 539 від 06.09.2011 р., результати аналізів стічних вод оформляються у вигляді Протоколу дослідження якості стічних вод, форма якого вказана в Додатку 3 до Правил які відповідач отримував без зауважень. Форма протоколу дослідження якості стічних вод не передбачає зазначення в протоколі розміру похибки. Натомість характеристики відповідних похибок винесено окремою таблицею додатком до Свідоцтва про атестацію.
Позивачем було здійснено розрахунки розмірів грошової плати при перевищенні граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин ПАТ «Укрхімпроект» згідно з розділом 7 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми № 539 від 06.09.2011 року(які були опубліковані в «Офіційному віснику Сумської міської ради» № 57 від 06.10.2011 року) на підставі отриманих результатів аналізів стічних вод з врахуванням похибок вимірювання.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо неможливості застосування до відповідача методики фотометричного визначення нітратів з саліциловою кислотою у поверхневих та біологічно очищених водах, нітритів КНД 211.1.4.023-95 Методика фотометричного визначення нітрит-іонів з реактивом Гісса в поверхневих та очищених стічних водах, у звязку з тим, що у відповідача відсутні очисні споруди і очистка стічних вод не проводиться.
Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Таким чином, законодавчо визначена свобода договору.
Відповідно до п. 5.1 договору споживач несе відповідальність за каналізаційні мережі які находяться у нього на балансі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, ганчірки, лід, токсичні речовини і т.п., а також грунтові води і води промислових підприємств з перевищенням граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин. Виробник контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць. Перелік граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин (ГДК):1) реакція середовища рН-6,5-9 мг/л; 2) БСК3 256 мг/дм3; 3) завислі речовини 280 мг/дм3; 4) нафти і нафтопродукти 0,73 мг/дм3; 5)жири 8 мг/дм3;6) азот амонійний 25 мг/дм3; 7) нітрити -0;, 8) нітрати 0,64 мг/дм3; 9) фосфати 6,5 мг/дм3; 10) сульфати - 77 мг/дм3; 11) хлориди 80,4 мг/дм3; 12) СПАР 0,25; 13) залізо - 1 мг/дм3;14) мідь -0,012 мг/дм3; 15) нікель -0,12 мг/дм3; 16) цинк 0,084 мг/дм3;17) хром+3 0,5 мг/дм3; 18) свинець 0,12 мг/дм3.
Відповідно до п. 5.2 скидання «Споживачем» стоків з перевищенням ГДК сплачується згідно з Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми», затверджених рішенням виконавчим комітетом Сумської міської ради від 10.12.2007 року № 596 по штрафному тарифу згідно з розрахунками. Штрафні тарифи застосовуються згідно з кратністю підвищення ГДК по кожному виду забруднень.
Отже, взаємовідносини між КП "Міськводоканал" Сумської міської ради та ПАТ "Укрхімпроект" регулюються договором на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями від 01.09.09 р. № 385; рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.11 р. № 539 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми»; Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.02 р. № 37, які на даний час є діючими та не оскаржувались в судовому порядку.
Згідно з п. 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02 р. № 37 (далі "Інструкція") при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз ) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Відповідно до п. 2.3. "Інструкції" нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Пунктом 7.2. Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, (Нн) встановлений норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації міста, грн./куб.м (п. 2.3. "Інструкції" наказ № 37), встановлюється Водоканалом строком на один рік на основі фактичних затрат виробництва за звітний період.
Так, відповідно до наказів по підприємству "Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми" комунальним підприємством "Міськводоканал" були встановлені нормативи плати на 2012 р. - 1,76 грн./м. куб.; на 2013 р. - 1,87 грн./м. куб.; на 2014 р. - 1,91 грн./м. куб, що підтверджуються відповідними Наказами № 36, № 35, № 45.
Враховуючи вищевикладене, КП "Міськводоканал" Сумської міської ради правомірно здійснював розрахунки з врахуванням нормативу плати за скид понаднормативних забруднень.
Відповідно до договору від 01.09.2009 р. № 385 сторони зобов'язувались керуватись законами, нормативними документами та правилами, зазначеними в преамбулі даного договору.
Відповідно до п. 2.1.6. Правил приймання стічних вод в систему каналізації м.Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 вересня 2011 року № 539, КП "Міськводоканал" Сумської міської ради зобов'язаний пред'являти абонентам рахунки, а в разі несплати рахунків - звертатись до господарського суду з позовом щодо примусового стягнення заборгованості. Відповідно до пунктом 2.3.4. Правил № 539 ПАТ "Укрхімпроект" зобов'язане оплачувати протягом 30 банківських днів рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Враховуючи вище викладене, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення 18726 грн. 78 коп. заборгованості за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод з жовтня 2012 року по травень 2014 року, обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню
Відповідно до п. 5.3. договору на водопостачання та прийом стічних вод від 01.09.2009 р. № 385 та Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.96 р. № 543 за неналежне виконання грошового зобов'язання відповідач повинен сплатити позивачу пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний прострочений день.
Статтею 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобовязаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, не виконання або неналежного виконання господарського зобовязання.
Частиною шостою статті 232 Господарського кодексу України, визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно поданого позивачем розрахунку пеня нарахована відповідачеві за період з 01.01.2013 року по 30.06.2013 року і становить 201 грн. 46 коп
Згідно з п. 5.4. договору на водопостачання та прийом стічних вод від 01.10.09р. № 12, ст. 625 ЦК України, відповідач зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми.
Згідно поданого позивачем розрахунку відповідачеві нараховано інфляційні збитки за період з 28.12.2012 року по 31.10.2014 року в сумі 3117 грн. 24 коп., 3% річних за період з 28.12.2012 року по 26.11.2014 року в сумі 640 грн. 19 коп.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 18726 грн. 78 коп. заборгованості за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 201грн. 46 коп. пені, 3117 грн. 24 коп. інфляційних збитків, 640 грн. 19 коп. 3% річних є правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Виходячи з фактичних обставин даної справи, враховуючи, що спір між сторонами виник в результаті неправомірних дій відповідача, суд дійшов висновку про відшкодування позивачеві суми сплаченого судового збору, пропорційно задоволеним вимогам в розмірі 1218 грн. 00 коп. за рахунок відповідача відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з публічного акціонерного товариства «Укрхімпроект» (40009, м. Суми, вул Іллінська, 13, і.к. 00205618) на користь Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул Білопільський шлях, 9, і.к. 03352455) 18726 грн. 78 коп. заборгованості за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 201грн. 46 коп. пені, 3117 грн. 24 коп. інфляційних збитків, 640 грн. 19 коп. 3% річних, а також 1218 грн. 00 коп. судового збору.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 13.11.2015 року.
Головуючий суддя І.В. Зайцева
Судді О.Ю. Резніченко
ОСОБА_4