Рішення № 5344630, 30.09.2009, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
30.09.2009
Номер справи
к-8/90
Номер документу
5344630
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2009 р. Справа № К-8/90 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М.А.

при секретарі Треф"янчин А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом-1: Учасника ТзОВ "Альфабуд" ОСОБА_1,

АДРЕСА_1, м. Івано-Франківськ,76000

за позовом-2: Учасника ТзОВ "Альфабуд" - ТзОВ "Актив-Сервіс",

вул. Коновальця, 207, м. Івано-Франківськ, 76000

до відповідача-1: ТзОВ "Альфабуд",

вул. Коновальця, 207, м. Івано-Франківськ, 76000

до відповідача-2: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,

вул. Грушевського, 19, м. Івано-Франківськ, 76000

про визнання недійсним договору про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста та стягнення заборгованості в сумі 100000,00 грн.

За участю представників сторін:

від позивача-1: представник не з'явився;

від позивача-2:: Удудяк Н.М. - представник, (довіреність №776/01-17/07-в від 14.05.09);

від відповідача-1: Кривомаз Т.В. - директор;

від відповідача-2: Кедик Н.С. - представник, (довіреність №17 від 15.09.09)

До господарського суду подано заяву про визнання недійсним договору про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста №14 від 02.01.07 та стягнення заборгованості в сумі 100 000,00 грн. В судовому засіданні 24.04.09 оголошувалась перерва.

Позивач ОСОБА_1 клопотанням від 23.09.09 (надійшло до суду 24.09.09) просить суд розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представники позивача позов підтримують в повному обсязі, заявлені вимоги мотивовані тим, що оскаржуваним договором про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста №14 від 02.01.07 порушені права позивачів як учасників товариства. Вважають, що вказаний договір, який передбачає сплату товариством пайових внесків у розвиток соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська у розмірі 869 788,6 грн. від імені ТзОВ "Альфабуд" директором Зварищуком В.М. з перевищенням повноважень, оскільки збори учасників товариства не погоджували дане питання. Просять визнати договор про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста №14 від 02.01.07 недійсним на підставі ст.ст.203, 215 ЦК України та стягнути заборгованість в сумі 100000,00 грн. на користь ТзОВ "Альфабуд".

Вважають, що взяті виконкомом зобов"язання щодо обов"язку затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта переведені в категорію договірних зобов"язань з незрозумілих причин, в той час як вказані повноваження прямо закріплені в ряді законодавчих актів.

Крім того, вказують на те, що з 08.10.08 року Постановою КМ України №923, яка набрала чинності 01.01.09 року затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об"єктів, згідно якого прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта здійснюється інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю, а Виконком таких повноважень позбавлений. Тобто, у зв"язку з набранням чинності вказаної постанови взяті Виконкомом зобов"язання щодо затвердження акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта не зможе виконати.

Представник відповідача- 1 заявлений позов визнав.

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради- заявлений позов не визнає і вважає його необгрунтованим, вказавши на те, що договір на пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста №14 від 02.01.07 укладений сторонами на виконання ст.27 Закону України "Про планування і забудову територій", рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 29.08.06 "Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Івано-Франківська" та рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 07.12.06, яким затверджено Положення про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста.

Крім того, згідно довідки відділу державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 24.09.09 №11-15/465 з моменту включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців відомостей про ТзОВ "Альфабуд" та станом на 02.01.07 обмеження щодо представництва від імені даної юридичної особи до реєстру не вносились, а тому за приписами ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" вказані відомості не можуть бути використані в спорі з третьою особою.

Вказує на те, що учасники ТзОВ "Альфабуд" не обгрунтовують порушення своїх корпоративних прав з приводу укладення спірного договору. Також позивачі не звертались до виконавчого комітету міської ради щодо скасування дозволів на будівництво та припинення договорів оренди земельної ділянки. Будівництво багатоквартирного житлового будинку, згідно якого і укладено спірний договір , за твердженнями позивачів , зупинено виключно у зв"язку із відсутністю фінансування. Будівництво позивачі мають на меті продовжувати, після усунення обставин, що спричинило зупинення будівництва, а отже, і зобов"язані сплатити пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста. Отже, спірний договір не порушує корпоративні права та інтереси учасників ТзОВ "Альфабуд.

Відповідач звертає увагу на те, що на момент укладення спірного договору виконавчий комітет міської ради був наділений повноваженнями щодо введення в експлуатацію закінчених об"єктів будівництва відповідно до Постанови КМ України від 22.09.04 №1243 "Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об"єктів". Зазначена постанова втратила чинність відповідно до Постанови КМ України від 08.10.08 №923 "Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об"єктів ", згідно п.4 якого, акт готовності об"єкта до експлуатації підлягає за письмовим зверненням замовника погодженню протягом 10 робочих днів виконавчим комітетом сільської, селищної або міської ради, або місцевою державною адміністрацією та органами, до повноважень яких згідно із законом належить участь у прийнятті закінчених будівництвом об"єктів в експлуатацію. Таким чином, виконавчі комітети відповідних рад наділені компетенцією щодо погодження актів готовності об"єкта до експлуатації .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши інші зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.

02 січня 2007 року між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ТзОВ "Альфабуд" укладено договір №14 про пайову участь замовників у розвитку соціальної інфраструктури міста, згідно якого замовник бере участь у розвитку соціальної інфраструктури міста та зобов"язується сплатити пайовий внесок у розміри та у терміни , визначені договором (п.1.1.,2.1.), а виконком зобов"язується видати дозвіл на будівництво та затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта (у разі відсутності порушень норм чинного законодавства у сфері містобудування, будівельних нормативів, інших норм та правил при здійсненні будівництва (п.2.2.). Від імені ТзОВ "Альфабуд" договір укладений директором Зварищуком В.М., який, як зазначено в договорі, діє на підставі статуту. В матеріалах справи знаходиться платіжне доручення №13 від 16.06.07 про сплату 100 000грн. коштів ТзОВ "Альфабуд".

Статутом ТзОВ "Альфабуд", затвердженим зборами учасників згідно протоколу №3 від 24 лютого 2006 року та зареєстрованим зі змінами (в новій редакції) 27.02.06, визначено, що органами управління товариства є вищий орган - збори учасників товариства, які обирають голову товариства; виконавчий орган: дирекція товариства, членів якої призначають збори учасників на контрактній основі; контрольний орган-ревізійна комісія товариства (розділ 6).

Відповідно до підпункту 6.3.5. пункту 6.3 Статуту директору товариства забороняється без згоди і відповідного рішення зборів учасників або голови товариства (у період між зборами учасників) укладати будь-які угоди , вартість яких перевищує 10 000 гри. та договори оренди.

В матеріалах справи відсутні докази вирішення цього питання зборами учасників або головою товариства. Таким чином, директор ТзОВ "Альфабуд" вчинив вказаний правочин з перевищенням повноважень.

Відповідно до ст. 241 Цивільного кодексу України правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання. В матеріалах справи відсутні докази схвалення оскаржуваного договору уповноваженим органом.

Відповідно до п.2 ст.203 ЦК України особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. В ст.92 ЦК України , яка визначає цивільну дієздатність юридичної особи, встановлено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Згідно ч.1ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до п.1 ст.116 ЦК України, абзацу 1 ч.1 ст.88 Господарського кодексу України та ст.10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку , визначеному в установчих документах. Підписуючи договір директор товариства порушив права кожного із учасників товариства на участь в управлінні товариством, оскільки п.6.3.5. статуту товариства обмежує право директора без згоди і відповідного рішення зборів учасників або Голови товариства (у період між зборами учасників) укладати будь-які угоди, вартість яких перевищує 10 000 грн. та договори оренди.

Посилання відповідача на ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" не заслуговує на увагу, оскільки обмеження повноважень директора містяться в статуті товариства, який зареєстровано в установленому порядку.

Суд не заперечує стосовно доводів відповідача- виконавчого комітету- про те, що пайова участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста є обов"язковою, проте вважає, що така участь має оформлятись договорами, що укладаються у встановленому законодавством України та установчими документами товариства порядку.

Відповідно до п.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Наведені підстави є достатніми для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.49 ГПК УКраїни судові витрати слід покласти на відповідачів в рівних частинах.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст.92, 203, 215, 216, 241 Цивільного кодексу України, ст. 88 Господарського кодексу України, Законом України "Про господарські товариства", ст.ст.43, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати недійсним договір №14 від 02 січня 2007 року між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ТзОВ "Альфабуд" про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста.

Стягнути з Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ( вул. Грушевського, 19, м. Івано-Франківськ, 76000, код 20568100, р/р 31515931600002 в УДК в Івано-Франківській області МФО 836014) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфабуд" (р/р 2600401545824 в АТ "Укрексім банк" філія в м. Івано-Франківську, МФО 336688, код ЄДРОПУ 32606025)- кошти, сплачені товариством на підставі недійсного договору в сумі 100 000,00грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфабуд" (р/р 2600401545824 в АТ "Укрексім банк" філія в м. Івано-Франківську, МФО 336688, код ЄДРОПУ 32606025) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Актив -Сервіс", м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності,154 (код ЄДРПОУ 31524188) - 542,5 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ( вул. Грушевського, 19, м. Івано-Франківськ, 76000, код 20568100, р/р 31515931600002 в УДК в Івано-Франківській області МФО 836014) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Актив -Сервіс", м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності,154 (код ЄДРПОУ 31524188) - 542,5 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Шіляк М.А.

рішення підписано 05.10.09

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

______

05.10.09