Постанова № 53446095, 30.06.2015, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
760/3463/15-а
Номер документу
53446095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а-188/15

Справа №760/3463/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2015 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Козленко Г.О.,

при секретарі - Слободянюк А.К.,

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 23 травня 2011 року перебуває на пенсійному обліку в УПФУ Солом'янському району м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно Закону України "Про державну службу".

Обчислення пенсії позивача було проведено на підставі довідки з останнього місця роботи - Державної податкової адміністрації в Київській області Державної податкової адміністрації України про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг або кваліфікаційний класи, або класний чин, або спеціальні звання або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що було подано для призначення цього виду пенсії.

При визначенні розміру пенсії позивача відповідачем не враховано суму отриманої нею за час роботи матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, з яких справлялися страхові внески, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача.

На своє звернення щодо перерахунку пенсії позивач отримала відмову.

Вважаючи такі дії УПФУ такими, що суперечать законодавству, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату її пенсії в розмірі 88 % сум заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, що включені до довідок № 05-044/502 від 23.05.2011 року та № 05-044/503 від 23.05.2011 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, надавши суду заперечення, в яких позов не визнав, мотивуючи тим, що відповідно до ст. 37 Закону України « Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. До складу заробітної плати не входять матеріальна допомога та індексація заробітної плати, які не є надбавками, тому, відповідно, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Державній податковій адміністрації в Київській області Державної податкової адміністрації України, на даний час перебуває на обліку в УПФУ в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно Закону України "Про державну службу" .

Відповідно Довідок № 05-044/502 від 23.05.2011 року та № 05-044/503 від 23.05.2011 року про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", позивач отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, індексацію заробітної плати (інші виплати).

При цьому з Довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України "Про державну службу", вбачається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зазначені суми не враховані відповідачем при розрахунку пенсії позивача.

23.01.2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та на своє звернення отримала відмову.

З таким рішенням УПФУ в Солом'янському районі м. Києва суд погодитись не можливо з наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95? ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.

За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та їх задоволення у повному обсязі.

Задовольняючи позов суд також приймає до уваги правову позицію Верховного суду України, викладену в постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та № 21-97а13 від 28.05.2013 року, відповідно якої матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань повинна враховуватись при визначенні розміру пенсії державних службовців.

Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст. ст. 8-13, 18,19, 104 - 106 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 88 % заробітної плати відповідно Закону України "Про державну службу" починаючи з 13.08.2014 року з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань відповідно довідок № 05-044/502 від 23.05.2011 року та № 05-044/503 від 23.05.2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя