Справа № 283/2461/15-а
провадження № 2-а/283/899/2015
П О С Т А Н ОВ А
і м е н е м У к р а ї н и
13 листопада 2015 року
Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Ярмоленка В.В., з секретарем судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Малина адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся в жовтні 2015 року до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що перебуває на обліку в УПФУ в Малинському районі та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % від заробітної плати. 14.09.2015 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 01.04.2011 року по 31.03.2014 року, в чому йому було відмовлено з посиланням на прийняття Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобовязати його провести перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2015 року у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх складових за період який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації, на які були нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
В судове засідання позивач не зявився, подавши заяву про підтримання позову та розгляд справи у його відсутність.
Представник УПФУ в Малинському районі подав заперечення, в якому послався на норми Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, п.5 «Прикінцевих положень» якого визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», тощо. Просив проводити судове засідання у їх відсутність.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що позивач з 04 квітня 2011 року перебуває на обліку в УПФ України в Малинському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України«Про державну службу».
14 вересня 2015 року позивач звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати відповідно до довідки виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області від 30.07.2015 року та 05.08.2015 року.
Управлінням Пенсійного фонду України в Малинському районі було відмовлено в проведенні перерахунку з зазначенням того, що з 01.06.2015 року перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не проводиться, та відсутність права у ОСОБА_2 на перерахунок.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної статті).
Згідно зі статтею 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
При цьому слід зазначити, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013р. в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обовязковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Отже, висновки Управління про те, що з 01.06.2015 року пенсії державним службовцям не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, у відповідності до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки вказаний нормативно-правовий акт стосується осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів України починаючи з 01.06.2015 року, тоді як позивач перебуває на обліку в Управлінні з 2011 року. В той же час Управління при визначенні та перерахунку пенсії має надавати перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Таким чином, у відповідача наявні підстави для проведення перерахунку пенcії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01 вересня 2015 року.
Щодо посилань на неможливість перерахунку пенсії з 01.06.2015 року у зв'язку зі змінами у чинному законодавстві, то згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Керуючись ст. ст.9,11,71,94,160- 163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області задовольнити.
Визнати протиправною відмову УПФУ в Малинському районі Житомирської області в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області провести з 01 вересня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням інших виплат, визначених у довідках від 30 липня 2015 року № 17/03-02/1954 та №17, від 05 серпня 2015 року № 57 виконавчим комітетом Малинської міської ради Житомирської області, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений по справі судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: