Копія
Справа № 822/6099/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівПольового О.Л. Майстер П.М. Петричковича А.І. при секретарі за участі:Бачок О.В. представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області про визнання протиправною, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області № 41 від 11.11.2015 року про відмову у реєстрації депутатом у багатомандатному виборчому окрузі № 21; зобов'язати Ізяславську районну виборчу комісію Хмельницької області прийняти та розглянути заяву з додатками ОСОБА_5 про реєстрацію депутатом Ізяславської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі № 21.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач неправомірно повернув заяву про реєстрацію депутатом районної ради, перешкоджає позивачу у реалізації права бути обраним, а постанова № 41 від 11.11.2015 року є протиправною підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач брав участь одночасно у виборах депутата Новосільської сільської ради Ізяславського району по одномандатному виборчому окрузі № 10 як самовисуванець та у виборах депутатів до Ізяславської районної ради по списку Ізяславської районної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".
Постановою Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області від 11.11.2015 року № 41 відмовлено в реєстрації як депутата районної ради ОСОБА_5, обраного депутатом Ізяславської районної ради від Ізяславської районної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" тому, що він визнаний обраним депутатом Новосільської сільської ради по одномандатному виборчому окрузі № 10.
12.11.2015 року відповідач відмовив у прийнятті заяви позивача про реєстрацію його депутатом, оскільки вищевказаною постановою ОСОБА_5 вже відмовлено в реєстрації як депутата районної ради.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів визначаються Законом України "Про місцеві вибори" (далі - Закон).
Відповідно до ст.35 Закону право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.
Право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
Особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Згідно ч.1 ст.47 Закону територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Таким чином, суд зазначає, що позивач не міг бути висунутий кандидатом в депутати Новосільської сільської ради Ізяславського району по одномандатному виборчому окрузі № 10 як самовисуванець та кандидатом у депутати до Ізяславської районної ради по списку Ізяславської районної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".
Згідно ч.1 ст.84 Закону протоколи та інші виборчі документи територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Відповідно до ч.11 ст.86 Закону у разі обрання одного з кандидатів, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, депутатом у багатомандатному виборчому окрузі та депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою, такий кандидат вважається обраним відповідно депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою.
Встановлено, що, відповідно до Повідомлення про результати виборів депутатів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області в одномандатних виборчих округах від 29.10.2015 року, відповідачу було відомо про обрання ОСОБА_5 депутатом сільської ради до винесення постанови про встановлення результатів виборів у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Ізяславської районної ради № 37 від 04.11.2015 року. Тому відповідачем правомірно відмовлено позивачу у реєстрації депутатом районної ради, а позовна вимога про визнання протиправною та скасування постанови Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області № 41 від 11.11.2015 року про відмову у реєстрації депутатом у багатомандатному виборчому окрузі № 21 не підлягає задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області прийняти та розглянути заяву з додатками ОСОБА_5 про реєстрацію депутатом Ізяславської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі № 21 суд зазначає наступне.
Згідно ч.1 ст.89 Закону особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости.
Відповідно до ч.3 ст.89 Закону у п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости.
Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Враховуючи вищевикладене, відповідач протиправно повернув заяву ОСОБА_5, а тому позовна вимога про зобов'язання Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області прийняти та розглянути заяву з додатками ОСОБА_5 про реєстрацію депутатом Ізяславської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі № 21 є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Суд встановив, що позивач сплатив судовий збір за подання до суду адміністративного позову в розмірі 1218,00 грн.
Згідно ч.1,3 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно ч.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
Отже, позивач за дві позовні вимоги немайнового характеру повинен сплатити 974,40 грн. Так як позов задоволенно частково, суд вважає за необхідне присудити з Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області за рахунок її бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 487,20 грн. на користь ОСОБА_5.
Оскільки позивач вніс судовий збір у більшому розмірі, тому необхідно присудити на його користь з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст.ст. 158-163, 172, 177 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Ізяславську районну виборчу комісію Хмельницької області прийняти та розглянути заяву з додатками ОСОБА_5 про реєстрацію депутатом Ізяславської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі № 21.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити з Ізяславської районної виборчої комісії Хмельницької області за рахунок її бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 487,20 грн. на користь ОСОБА_5.
Повернути з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 243,60 грн. на користь ОСОБА_5.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 14 листопада 2015 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.Л. Польовий П.М. Майстер А.І. Петричкович "Згідно з оригіналом" Суддя