Постанова № 53439845, 22.10.2015, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
404/3706/15-а
Номер документу
53439845
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/3706/15-а

Номер провадження 2-а/404/347/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2015 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі: головуючого судді Кулінка Л.Д.

при секретарі Гусак А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1; зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років позивачу згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року № 18-154 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01.07.2012 року по теперішній час.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 04.09.2001 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, чинної на час виходу позивача на пенсію, в розмірі 90% від суми відповідного заробітку, при цьому загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 32 роки 7 місяців 17 днів, з них 23 роки 1 місяць 25 днів на посадах в органах прокуратури. Починаючи з 2002 року відповідач неодноразово здійснював перерахунок пенсії позивача згідно поданих довідок із прокуратури із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників. Проте, перерахувавши ОСОБА_1 пенсію згідно довідки Прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року № 18-154 про заробіток для перерахунку пенсії безпідставно перейшов на пенсію в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, чим явно звузив право позивача в частині розміру пенсії. Крім того, 30.04.2015 року звернувшись з заявою до відповідача про здійснення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку, що і стало причиною звернення до суду.

Позивач в судовому засіданні 23.06.2015 року позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та наполягав на їх задоволенні. В судове засідання, призначене на 19.08.2015 року та 22.10.2015 року позивач не зявився, подав до суду клопотання (вх. № 22260 від 01.07.2015 року) по розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує (а.с. 30-31).

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка про отримання на супровідному листі (а.с. 18), повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 28) та розписка про наступний розгляд справи (а.с. 101). Подав до суду клопотання (вх. № 19099 від 08.06.2015 року; вх. № 22976 від 07.07.2015 року) про розгляд справи без участі представника Управління (а.с. 19, 32). Також, представником відповідача надано до суду письмові заперечення (вх. № 19100 від 08.06.2015 року, а.с. 20), в яких зазначено, що позовні вимоги є безпідставними, а тому Управління їх не визнає з наступних підстав. З прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набула чинності 14.06.2012 року, з 01.07.2012 року підлягають перерахунку пенсії, призначені згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії станом на 01.02.2015 року становить 5547,10 грн. Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами в редакції, яка діє з 01.10.2011 року, пенсія прокурорам та слідчим призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати. Звернення позивача за перерахунком пенсії відбулося після внесення змін до Закону з встановленням 90% розміру пенсії від заробітної плати. В звязку з чим, пенсія ОСОБА_1 виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років з 04.09.2001 року на підставі Закону України "Про прокуратуру", обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% середньомісячного заробітку, про що свідчать матеріали пенсійної справи (а.с. 33-98).

Проте, розпорядженням № 181552 від 29.08.2012 року розмір пенсії ОСОБА_1 зменшено з 90% до 80% від суми заробітку за відповідною посадою через зміну надбавки (а.с. 90).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до раніше поданої довідки прокуратури Кіровоградської області № 18-154 від 17.07.2012 року про заробітну плату, в розмірі 90% від суми заробітку відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Листом № 39/Б-11 від 18.05.2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді повідомило ОСОБА_1, що проведений перерахунок пенсії з 01.07.2012 року здійснено з урахуванням вимог чинного пенсійного законодавства. Підстави для проведення перерахунку пенсії з 17.07.2012 року на підставі довідки № 18-154 від 17.07.2012 року, виданої Прокуратурою Кіровоградської області (а.с. 10) в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру в Управлінні відсутні (а.с. 8-9).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 року, який набирав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, розмір пенсії за вислугу років прокурорів і слідчих прокуратури зменшено до 80% місячної (чинної) заробітної плати.

Згідно положень вищевказаної статті у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Крім того, статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд України у справах № 21-445а13, № 21-420а13, № 21-348а13.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90% від заробітку, який було встановлено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на час призначення пенсії ОСОБА_1, з урахуванням приписів абз. 2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Зважаючи на те, що відсотковий розмір пенсії від заробітку за відповідною посадою зменшено ОСОБА_1 з 01.07.2012 року (розпорядження № 181552 від 29.08.2012 року, а.с. 90) перерахунок пенсії слід проводити починаючи з 01.07.2012 року.

Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром пенсії, слід зазначити, що Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI максимальний розмір пенсії призначених (перерахованих), зокрема, відповідно Закону України «Про прокуратуру» було обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте, відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Оскільки пенсія позивачу була призначення до набрання законної сили Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI, то зазначені обмеження на позивача не поширюються.

Таким чином, позовні позивача в частині вимог про перерахунок пенсії за вислугу років без обмеження пенсії максимальним розміром також підлягають задоволенню.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статтями 10-11, 71, 86, 100, 160-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% від суми заробітку та з обмеженням максимального розміру пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою відповідно до довідки прокуратури Кіровоградської області № 18-154 від 17.07.2012 без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з 01.07.2012 року до змін в законодавстві, з врахуванням виплачених сум.

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровський районний суд м. Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_2